Noc Muzeów w Szczecinie 2023. Zobacz tegoroczny program, atrakcje i listę muzeów


Noc Muzeów w Szczecinie 2023 odbędzie się w tym roku w nocy z 13 na 14 maja 2023 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Informacje o Nocy Muzeów w Szczecinie będą tutaj aktualizowane.

Noc Muzeów w Szczecinie 2023 - podstawowe informacje

➤ informacje można również śledzić na Facebooku;
➤ informacje dotyczące Nocy Muzeów 2023 w innych miastach znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ warto śledzić informacje o komunikacji miejskiej w dniu Nocy Muzeów;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest w Szczecinie. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Noc Muzeów w Szczecinie 2023 - data

Noc Muzeów 2023 w Szczecinie odbędzie się 13 maja 2023 r.

Noc Muzeów w Szczecinie 2023 - program

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

18:00 – 23:00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw

Historie pomorskie dla każdego – o Bogusławie X, sarkofagach i majątkach Gryfitów
Fotościanki do pamiątkowych fotografii
Staropomorskie gry i zabawy

18:00 – 21:00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 20:30)

18:00 – 23:00 Sklepik muzealny

23:00 – 24:00 Projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X”

WYSTAWY W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM

WŁADCY DAWNEGO POMORZA – SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X

animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

„Wielka Podróż Bogusława X” to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Oparty jest na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498).
Film w humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię niezwykle barwnej, wyjątkowej na owe czasy podróży księcia Gryfity. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą wiele ciekawych miejsc, jak choćby Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, Króla Maksymiliana I Habsburga, Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.
Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
Głosów postaciom użyczyli Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.

WIEŻA DZWONÓW

Najwyższa z zamkowych wież. Podziwianie z niej miasta jest jak wycieczka po Szczecinie w pigułce, z punktu widokowego zobaczyć można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, Filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym znajduje się także dzwon maryjny z 1524 r., ufundowany w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Beata pisze:

    Mamy sobotę 05.05 to może już czas na publikację programu - choćby ramowego- Nocy muzeów w SZCZECINIE

  2. kryspin pisze:

    Na liście Muzeów jest 13 maj a powyżej 12 maj, o co tu chodzi, kiedy program ? 7.05.23

Zostaw własny komentarz