Już nie Kaliningrad a Królewiec. Tak zdecydowała Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP |
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie Kraju, na 125. posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2023 roku uchwaliła, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki.
Zmiana powyższa wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia tj. dnia 9 maja 2023 r.
Dokonując powyższych zmian Komisja wzięła pod uwagę, że:
- miasto obecnie noszące rosyjską nazwę Kaliningrad znane jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec,
- obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem,
- fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter,
- nazwy geograficzne, poza funkcją identyfikacyjną, mogą mieć funkcje symboliczne, a obecna rosyjska nazwa miasta stanowi element przestrzeni symbolicznej Rosji narzucany także odbiorcom spoza granic tego kraju,
- wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej, każą inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersję, nie spotykających się w Polsce z akceptacją,
- każde państwo ma prawo używania w swoim języku tradycyjnych nazw stanowiących jego dziedzictwo kulturowe, nie może być natomiast zmuszane do stosowania w swoim języku nazw przez nie nieakceptowalnych.
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działa przy Głównym Geodecie Kraju. W jej skład wchodzą specjaliści z dziedziny: geografii, historii, językoznawstwa i kartografii.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
I dzięki temu Poczta Polska nie będzie przyjmować przesyłek adresowanych do Kaliningradu, a Poczta rosyjska będzie odsyłać z powrotem przesyłki adresowane do Królewca, bo takiego miasta w Rosji nie ma. Na takim szczeniackim robieniu sobie wzajemnie na złość najwięcej stracą zwykli obywatele obu państw. I jeszcze jedno: ciekawe, jak zareagują władze polskie, gdy władze Rosji zarządzą, aby w rosyjskich dokumentach i publikacjach nie używać nazwy: Wrocław, tylko: Breslau.
Poczty nie będą się zniżać do szczeniackich zagrań.
To normalna praca, gdzie ludzie pracują najlepiej jak potrafią i robią co należy zrobić.
Mnie to przypomina scenę na poczcie z Misia. Panienka z okienka mówi do aktora. Ja panu nie przyjmę tego telegramu. Nie ma takiego miasta Londyn. Jest Lądek Zdrój.