Saab GlobalEye, czyli szwedzki samolot wczesnego ostrzegania (AWACS)


Saab GlobalEye to zaawansowany system samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli (AWACS), który produkuje szwedzka firma Saab. System ten jest zamontowany na Bombardier Global 6000, która uważana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych platform lotniczych na świecie.

Saab GlobalEye / fot. Saab.com

GlobalEye został oficjalnie zaprezentowany przez Saab w 2018 r. System został opracowany na podstawie doświadczeń zdobytych przez firmę Saab podczas tworzenia i obsługi systemu Erieye AEW&C, który jest używany przez kilka państw na całym świecie. Saab AB to szwedzka firma z siedzibą w Linköping, która jest aktywna w branży obronnej i lotniczej. Firma została założona w 1937 r., Dzisiaj dostarcza szeroki zakres systemów obronnych, w tym samoloty myśliwskie, systemy radarowe, systemy komunikacji i wiele innych.

Samoloty GlobalEye charakteryzują się wyjątkowo dużym zasięgiem i czasem lotu, pozwalającym na długotrwałe i skuteczne operacje nadzoru i rozpoznania. Zostały one zaprojektowane tak, aby zapewnić operacje w warunkach pełnego spektrum zadań, w tym nadzór morski, monitorowanie sytuacji powietrznej i sytuacji na ziemi.

Saab GlobalEye / fot. Saab.com

Najbardziej wartościową cechą GlobalEye jest jego zintegrowany system radarowy z długim zasięgiem, znany jako Erieye ER (Extended Range). Jest to radar pasywny, który jest zdolny do śledzenia wielu celów w dużych odległościach, zarówno w powietrzu, na morzu, jak i na lądzie. Dzięki tej technologii, GlobalEye jest w stanie szybko wykryć i zidentyfikować zagrożenia, a następnie przekazać te informacje do centrum dowodzenia w czasie rzeczywistym.

GlobalEye jest również wyposażony w zaawansowany system nawigacji i komunikacji, który umożliwia koordynację z innymi jednostkami, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Pozwala to na efektywne zarządzanie sytuacją taktyczną, nawet w skomplikowanych i dynamicznych warunkach operacyjnych.

Dodatkowo, GlobalEye posiada szereg innych zaawansowanych systemów, takich jak system obrony i ochrony, systemy rozpoznania elektromagnetycznego (SIGINT), które zwiększają jego zdolności operacyjne i skuteczność w różnych scenariuszach misji.

Saab GlobalEye na Dubai Airshow 2021 / fot. Mztourist, CC-BY-SA 4.0

Saab GlobalEye jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej zaawansowanych i skutecznych systemów AWACS dostępnych na rynku, z ogromnym potencjałem w zakresie przyszłych ulepszeń i rozwoju.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. cywil 77 pisze:

    bardzo dobra decyzja !!!!!!!!!!!!!

Zostaw własny komentarz