Polska kupuje 4 areostaty. Potrafią śledzić cele powietrzne odległe o 550 km


Agencja Uzbrojenia przekazała stronie amerykańskiej zapytanie ofertowe dotyczące czterech aerostatów rozpoznawczych. Razem z samolotami wczesnego ostrzegania zwiększą one zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie monitorowania przestrzeni powietrznej.

JLENS

Areostaty są w stanie utrzymać się w powietrzu przez długi okres, ponieważ są napełnione gazem lżejszym od powietrza, najczęściej helem. Ze względu na ich zdolność do pozostawania na jednym miejscu przez długie okresy, są one często wykorzystywane do monitoringu i obserwacji. Amerykanie dysponują dwoma systemami tego typu.

Jeden ze znanych systemów wykorzystujących technologię areostatów jest amerykański JLENS (Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor System), który został opracowany przez firmę Raytheon. JLENS to system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, który składa się z dwóch areostatów: jednego, który pełni funkcję radaru śledzącego, i drugiego, który pełni funkcję radaru kontroli ognia. Te areostaty są wyposażone w zaawansowane sensory i radary, które są w stanie wykryć, śledzić i klasyfikować różnego rodzaju cele, w tym pociski balistyczne, samoloty, helikoptery, drony, a nawet pojazdy lądowe.

System JLENS był zaprojektowany tak, aby móc działać na wysokości do 10 000 stóp (około 3 000 metrów), co umożliwia mu monitorowanie dużego obszaru. W teorii system może wykrywać i śledzić cele na odległość do 550 km. W praktyce jednak skuteczny zasięg jest znacznie mniejszy, zależny od wielu czynników, takich jak wysokość celu, jego wielkość, prędkość i kierunek lotu.

Drugim amerykańskim system areostatów jest TARS (Tethered Aerostat Radar System). To system radarowy wykorzystujący balony na uwięzi, opracowany przez amerykańskie Siły Powietrzne. Jest to system kontroli narkotyków i przeciwdziałania przemytowi na dużą skalę, który umożliwia długotrwałe, szerokozakresowe obserwacje.

W przypadku wykrycia zagrożenia informacje z uzyskane przez areostaty mogą być przekazane do systemów obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej i przeciwdronowej, które mogą następnie zneutralizować zagrożenie.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz