Pierwsze polskie czołgi Abrams docierają do Polski


Pierwsze czołgi Abrams dotrą we wtorek do portu w Szczecin-Świnoujście. Będzie to transport pierwszych 14 czołgów Abrams zamówionych w styczniu tego roku dla Wojska Polskiego.

ABRAMS M1A2 SEPv3 / fot. kpr. Wojciech Król, CO MON

Zamówiono 116 czołgów M1A1 ABRAMS, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Ponadto do Polski trafi 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji SEPv3 trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Czołg Abrams jest jednym z najbardziej zaawansowanych i potężnych czołgów bojowych na świecie. Jest wykorzystywany głównie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i uważany za jedno z najważniejszych narzędzi wojennych.

Abrams jest jednym z najcięższych czołgów na świecie, ważąc około 70 ton. Jego główną cechą jest potężne uzbrojenie, w tym główny armatohaubica kal. 120 mm. Jego opancerzenie również jest imponujące. Abrams jest wyposażony w wielowarstwowe pancerze kompozytowe oraz ceramiczne, które zapewniają wysoki poziom ochrony przed ostrzałem przeciwnika. Dodatkowo, czołg posiada systemy aktywnej ochrony, takie jak systemy ostrzegania przed pociskami oraz przeciwdziałania pociskom przeciwczołgowym, które poprawiają bezpieczeństwo załogi.

Abrams jest wyposażony w zaawansowane systemy nawigacyjne i komunikacyjne, które umożliwiają szybką i skuteczną komunikację z innymi jednostkami na polu walki. Ponadto, czołg jest napędzany silnikiem gazowo-turbinowym, który zapewnia mu dużą moc i prędkość, umożliwiając szybkie manewry na polu walki.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz