48 wyrzutni Patriot i 600 pocisków PAC 3 MSE dla Polski


Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 48 wyrzutni systemu Patriot, 12 radarów LTAMDS oraz ponad 600 pocisków PAC 3 MSE. Koszt zakupu może wynieść nawet 15 miliardów dolarów.

PAC-3 Erint Missile

Pociski PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement) są zdolne do zwalczania wielu celów powietrznych takich jak: samoloty, rakiety manewrujące (np. Kalibr) oraz rakiety balistyczne (np. Iskander-M). System PATRIOT będąc częścią programu WISŁA jest jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej Kraju. Wyrzutnie PATRIOT z powodzeniem są wykorzystywane są przez Siły Zbrojny Ukrainy w trakcie trwającej wojny z Rosją.

W marcu tego roku do Polski dotarły pierwsze pociski PAC-3 MSE, natomiast pierwsze dwie baterie PATRIOT są już w Polsce od jesieni 2022 r. Trwa proces ich integracji. W maju 2023 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup 6 kolejnych baterii patrioty, na które składać się będzie 48 wyrzutni. Po zgodzie na ich sprzedaż przez Departament Stanu USA konieczna jest jeszcze zgoda Kongresu USA, ale ta powinna być formalnością.

Program WISŁA

Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA będzie jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz