System PATRIOT i IBCS, czyli polska tarcza antyrakietowa


System PATRIOT wraz z systemem IBCS staną się głównym elementem polskiej tarczy antyrakietowej. Podstawowym zadaniem systemu będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych. System jest produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Raytheon.

System PATRIOT dla Polski

Wyrzutnia systemu PATRIOT / fot. US Army, wikipedia.org

W marcu 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów PATRIOT. System będzie jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju.

Pierwsza faza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Polska za system PATRIOT razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4 miliardy 750 milionów dolarów. Umowa przewiduje także, że firma Northrop Grumman odpowiedzialna będzie za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne systemu do roku 2026.

W 2022 r. szef MON zapowiedział zakup 6 dodatkowych baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków.

Czytaj takżePolska pozyska 6 nowych baterii Patriot wraz z radarami, wyrzutniami i zapasem pocisków

Bateria systemu Patriot / fot. DoD Photo By Glenn Fawcett, wikipedia.org

Podstawowym zadaniem systemu „Wisła” będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Elementem systemu są także pociski PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), które są zdolne do zwalczania wielu celów powietrznych takich jak: samoloty, rakiety manewrujące (np. Kalibr) oraz rakiety balistyczne (np. Iskander-M).

System IBCS

Schemat 6-warstwowej tarczy obrony powietrznej połączonych z systemem IBCS / fot. US Army, wikipedia.org

System IBCS (Integrated Battle Command System for Integrated Air and Missile Defense) to zintegrowany system dowodzenia armii Stanów Zjednoczonych, który umożliwia każdemu radarowi przesyłanie danych do dowolnego dostępnego systemu uzbrojenia. System jest przeznaczony do zestrzeliwania pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu w ich końcowej fazie poprzez przechwytywanie metodą „hit-to-kill”. IBCS jest rozwijany od 2004 r.

Polska będzie drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS.

Program WISŁA

Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA będzie jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Anonim pisze:

  Mało się o tym mówi, ale IBCS to serce tego projektu. Podpinasz do niego jakikolwiek sprzęt, jakikolwiek radar i system „sam” zwalcza wroga. Super!

 2. Zawisza_Czarny pisze:

  Kupiliśmy coś co jest nieskuteczne przeciwko broni hipersonicznej. Zatem po co ten wydatek, skoro nie spełnia oczekiwań pola walki ?

  • Rusek pisze:

   Jak widać po ostatnich wydarzeniach jest skuteczny przeciw hipersoniką i to w nie najnowszej wersji.

Zostaw własny komentarz