Czym jest program Nuclear Sharing NATO? Czy Polska ma szansę udział w NATO Nuclear Sharing?


Nuclear Sharing, czyli udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO, to praktyka przechowywania broni jądrowej na terytorium niektórych członków Sojuszu, którzy sami nie posiadają takiej broni. W razie konfliktu, ta broń mogłaby być użyta przez siły zbrojne kraju goszczącego, ale tylko z wyraźną zgodą NATO.

F-35 z lotniczymi bombami atomowymi B61-12

Nuclear sharing  jest specyficznym elementem polityki obronnej NATO, który zezwala na przechowywanie broni jądrowej na terytoriach niektórych członków Sojuszu, którzy sami nie posiadają takiej broni. Ta praktyka została wprowadzona w czasie Zimnej Wojny jako element odstraszania nuklearnego wobec ZSRR.

Broń jądrowa przechowywana jest w specjalnych instalacjach wojskowych, a w razie konfliktu mogłaby być użyta przez siły zbrojne kraju goszczącego, ale tylko z wyraźną zgodą NATO.

W praktyce kraje formalnie nie posiadające własnej broni atomowej, takie jak Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Turcja przechowują broń jądrową na swoim terytorium jako część strategii NATO. Wszystko to jest częścią szerszej strategii obronnej Sojuszu, mającej na celu utrzymanie pokoju i stabilności na terytorium swoich członków.

Magazyn amerykańskich głowic w Volkel w Holandii

Ważne jest zaznaczenie, że udostępnianie broni jądrowej nie oznacza, że państwa nie posiadające broni jądrowej mają pełną kontrolę nad tymi głowicami. Wręcz przeciwnie, zarówno przechowywanie, jak i potencjalne użycie broni jądrowej, jest ściśle regulowane i kontrolowane przez państwa posiadające broń jądrową, takie jak Stany Zjednoczone.

Całość tego procesu jest bardzo tajna, a konkretne szczegóły dotyczące lokalizacji przechowywania broni, liczby głowic, a także procedur ich użycia są utajnione.

Jednym z kluczowych elementów programu nuclear sharing w ramach NATO są bomby B61. Są to amerykańskie lotnicze bomby termojądrowe (wodorowe) przechowywane na terytoriach niektórych członków NATO, takich jak Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Turcja.

Polska jako członek NATO ma szansę na udział w programie NATO Nuclear Sharing, co byłoby symetryczną odpowiedzią Sojuszu na zapowiedzi Rosji umieszczenia takiej broni na Białorusi.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Jak Rosja da broń atomową na Białoruś my także powinniśmy dostać

  2. kp pisze:

    Rosja, bezczelnie podeszła pod każdą NATO-wską bazę. kp

Zostaw własny komentarz