Studia pedagogiczne – dla kogo, dostępne kierunki. Co warto wiedzieć o podyplomówce?


Masz tytuł licencjata lub magistra i chcesz dalej zdobywać nowe umiejętności? Dobrym rozwiązaniem są podyplomowe studia pedagogiczne – krótsze, jednak skupiające się na konkretnych specjalizacjach. Dzięki temu po ich ukończeniu będziesz w stanie pochwalić się wiedzą z zakresu wąskiej dziedziny, np. nauczania języka obcego, bibliotekoznawstwa czy pedagogiki leczniczej. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, komu są polecane studia pedagogiczne, jakie kierunki podyplomowe są dostępne oraz jak wygląda nauka w praktyce.

Studia pedagogiczne podyplomowe – czy są dla ciebie?

Happy beautiful redhead female graduate smiling holding books and diploma over white background. Copy space.

Zastanawiasz się, dla kogo podyplomowe studia pedagogiczne są najlepszym rozwiązaniem? Tak naprawdę to kolejny krok w edukacji wyższej, który polecamy wszystkim absolwentom kierunków licencjackich i magisterskich, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności albo zdobyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu. Najważniejszym wymogiem, który muszą spełniać przyszli słuchacze na studiach podyplomowych z zakresu pedagogiki, jest wykształcenie wyższe. W przypadku niektórych kierunków niezbędne może być również przygotowanie pedagogiczne.

Co więcej, podyplomowe studia pedagogiczne są nie tylko sposobem na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. W wielu sytuacjach ich ukończenie wiąże się także z większymi szansami na awans i podwyżkę w aktualnej pracy. Wpisując je do swojego CV, zwiększasz też swoją konkurencyjność na rynku zawodowym.

Jakie kierunki możesz studiować na podyplomówce z zakresu pedagogiki?

Przekonaliśmy cię, że studia podyplomowe z zakresu pedagogiki są dla ciebie? W takim razie, zanim weźmiesz udział w rekrutacji, wybierz interesujący cię kierunek. Nie powinno być to trudne, ponieważ podyplomówki mają to do siebie, że skupiają się na wąskich zagadnieniach, sprawiając tym samym, że bez względu na to, jakie masz plany zawodowe – na pewno znajdziesz odpowiedni kierunek studiów pedagogicznych.

Na liście dostępnych kierunków podyplomowych studiów pedagogicznych znajdziesz między innymi bibliotekoznawstwo, doradztwo zawodowe, organizację i zarządzanie oświatą, metodykę nauczania czy korekcję postawy. Osobom zainteresowanym studiami podyplomowymi z zakresu pedagogiki specjalnej polecamy np. oligofrenopedagogikę, tyflopedagogikę czy surdopedagogikę. Możesz też zapisać się na wczesne nauczanie języka angielskiego lub niemieckiego oraz kierunki z zakresu nauczania przedmiotu, np. chemii czy matematyki.

Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych z zakresu pedagogiki?

Podyplomowe studia pedagogiczne są zazwyczaj krótsze niż licencjat lub magisterka (wyjątkiem są nieliczne kierunki, które trwają 4 semestry). Sama nauka wygląda tak samo. Różnicę można zauważyć np. w obronie, czyli ostatnim etapie nauki. Słuchacze muszą jedynie złożyć pracę dyplomową oraz zdać test generalny. Co ciekawe, nie musisz uczęszczać na stacjonarne studia pedagogiczne. Jeżeli interesuje cię podyplomówka, to możesz ukończyć ją online, zapisując się np. do Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z studia-pedagogiczne.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz