Wiktoria Wiedeńska - Polska Zwycięska. Widowisko historyczne w Pułtusku w 340. rocznicę bitwy pod Wiedniem


Już w najbliższy weekend oryginalne wydarzenie ku czci wygranej w Bitwie pod Wiedniem, której 340. rocznicę obchodzimy w tym roku. Wiktoria Wiedeńska - Polska Zwycięska to widowisko kulturalno-historyczne ku czci króla Jana III Sobieskiego i hucznych zwycięstw najsłynniejszej polskiej jazdy jaką była husaria. Planowane wydarzenie ma się odbyć na Zamku w Pułtusku 17 września 2023 r. i będzie bogate w liczne atrakcje.

Będzie to widowisko dla całej rodziny. W programie banderia wojsk rynkiem Pułtuska po uroczystej Msza Św. o godz. 12:00 oraz późniejszy cykl pokazów: walki polską szablą bojową, Pocztu Dam Husarskich, łucznictwa konnego czy ekstremalnej jazdy konnej „Polak na koniu i pod koniem”. W międzyczasie będzie można usłyszeć gawędę o husarii, a także najmłodsi będą mieli szansę wziąć udział w turnieju łuczniczym oraz szermierczym na bezpieczne szable lub zatracić się w innych przygotowanych animacjach. Na miejscu będzie bardzo realistyczna rekonstrukcja postaci króla Jana III Sobieskiego oraz jego małżonki Marysieńki – oboje konno, z atrybutami królewskimi będą upiększali wydarzenie.

Inną dużą gratką dla fanów historii i wielkich emocji będzie Wielki Finał Polskiej Ligi Husarskiej, który odbędzie się o godz. 15:00. Najlepsi husarze z całej Polski zawalczą o wygraną w tych prestiżowych i wyjątkowych zmaganiach. To zawody zręczności władania bronią (szablą, pałaszem czy kopią) jadąc na koniu, pokonywania przeszkód przy profesjonalnym pomiarze czasu i punktacji. Po całorocznej walce w turniejach najlepsi husarze z Polski w ostatecznej rozgrywce rozstrzygną kto będzie mistrzem Polski. Darczyńcą turnieju jest Fundacja Orlen.

Wydarzenie odbywa się na terenie Domu Polonii, Hotelu Zamek w Pułtusku, który położony jest przy malowniczej rzece Narew. To w otoczeniu tak niezwykłych warunków przyrodniczych będą odgrywały się sceny niczym z filmów. Na zakończenie dnia o godz. 17:00 gospodarze miejsca zapraszają również na koncert słynnego barda Jacka Kowalskiego.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2023 Wolność po polsku. Wydarzeniu patronatu honorowego udzielił Henryk Kowalczyk minister – członek Rady Ministrów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny uzyskano od TVP3. Organizatorzy to Fundacja Obowiązek Polski przy współpracy Domu Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Dzień wcześniej w tym samym miejscu równie ciekawie można będzie spędzić sobotnie popołudnie. Uczestnicy „Wiktoria Wiedeńska - Zwycięska Bitwa” doświadczą emocji z najwyższej półki, gdyż zaprezentują się m.in. polska piechota koronna ze swoją musztrą i wystrzałami, Janczarzy czy też jazda tatarska. Gwoździem programu będzie symboliczna inscenizacja zwycięskiej Bitwy pod Wiedniem. Rozpoczęcie o godz. 16:00, 16.09.2023 na podzamczu Domu Polonii, Hotelu Zamek w Pułtusku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje Edycja 2023.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz