Podlascy husarze najlepsi w Polskiej Lidze Husarskiej 2023


Cykl niesłychanie emocjonujących zawodów pod nazwą Polska Liga Husarska w 2023 roku dobiegł końca. Mistrzami Polski drużynowo zostali husarze z Białegostoku z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, a trzeci na podium w klasyfikacji indywidualnej znalazł się Dariusz Wasilewski, rotmistrz podlaskiej husarii.

Polska Liga Husarska

Do boju w zawodach stanęło w tym roku 47 husarzy z różnych formacji z całej Polski. Husarze w pełnym uzbrojeniu, na galopujących koniach przy użyciu typowej dla husarzy broni walczyli we wszystkich turniejach wykazując się swymi umiejętnościami przy użyciu szabli, pałasza, koncerza i kopii. Oprócz samych zdolności władania bronią w celu trafiania w przygotowane na trasie przejazdu elementy, punktowane również było posiadanie pełnego uzbrojenia. Liczyła się precyzja i szybkość. za niewykonanie poszczególnych manewrów, jak skoku przez przeszkodę, przejazdu wokół beczki lub nie trafienie bronią w cel, były dodawane punkty karne.

W finale, który odbył się w niedzielę 17.09 wystartowało 9 najlepszych zawodników. Uznano, że z racji na nieustannie rosnący poziom zdolności husarzy zostanie jedna konkurencja zmodyfikowana w celu jej utrudnienia i jeszcze pełniejszego zweryfikowania umiejętności jeźdźców. Walka była niezmiernie zacięta, każdy husarz chciał udowodnić swój kunszt władania bronią oraz perfekcyjne panowanie nad koniem, co nie było łatwe w takich warunkach – przy upale i tak licznie zebranej widowni.

Miejsce zwycięzcy warzyło się do ostatniego przejazdu. Wygrał Radosław Skrzeszewski z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego, a za plecami miał dwóch mocnych pretendentów do tytułu mistrzowskiego, tracących do niego tylko 2 i 3 punkty. Na miejscu drugim uplasował się Andrzej Mroziński z Grupy Konnej Dextrarius, a trzecią pozycję zajął, drugi rok z rzędu, Dariusz Wasilewski z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, rotmistrz tego ugrupowania.

Drużynowo V edycję PLH wygrała Podlaska Chorągiew Husarska, która godnie reprezentowała województwo podlaskie we wszystkich turniejach. Ewenementem zespołu jest najmłodszy skład w Polsce, a i największa liczba husarzy czynnie startujących w turniejach. W najlepszej dziewiątce znalazło się aż 4 przedstawicieli tej formacji, w tym najmłodszy z uczestników – 20 letni Michał Kruszewski. Drugie miejsce drużynowo przypadło Grupie Konnej Dextrarius, a trzecie Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego.

W V edycji odbyło się 5 turniejów w: Pułtusku, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej k. Białegostoku, Gniewie, Węgrowie oraz spektakularne zakończenie po raz drugi na Zamku w Pułtusku. Darczyńcą tegorocznej Polskiej Ligi Husarskiej była Fundacja Orlen. Ten cykl turniejów husarskich to inicjatywa zrzeszająca od kilku lat pasjonatów jazdy konnej połączonej z czynnym odtwórstwem historycznym wspaniałych kart polskiej historii i najbardziej polskiej z polskich formacji - husarii. Dynamiczne turnieje ukazujące sprawność koni i jeźdźców oraz piękne wyposażenie, uzbrojenie i ubiór rekonstruktorów - zawodników, jest efektowną i owocnym przybliżaniem historii i tradycji.

Kalendarz wydarzeń historycznych i patronat

W naszym kalendarzu zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych rekonstrukcyjnych imprez historycznych. Zapraszamy także do naszej grupy na Facebooku, gdzie można dodać informacje o wydarzeniach. Zobacz także nasze inne zestawienia (np. premier filmów historycznych).

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz