Wniosek o laptop dla ucznia w 4. klasie? Zapomnij! Twoje dziecko dostanie komputer i bez niego


Niedługo edukacja w polskich szkołach ma wejść na nowy poziom. Czwartoklasiści otrzymają laptopy, które pomogą im w odrabianiu prac domowych i poszerzaniu swoich horyzontów. Liczysz na to, że jeden z nich trafi i do twojego dziecka? Jest to zagwarantowane przez niedawno podpisaną ustawę. Dowiedz się, co zrobić, aby laptop znalazł się na biurku ucznia 4. klasy!

Czy czwartoklasista potrzebuje laptopa? Zdecydowanie tak!

Laptop w rękach ucznia to nie gadżet. To narzędzie, za pomocą którego może on jeszcze efektywniej zdobywać wiedzę i odkrywać świat. W erze cyfrowej jest ono niezbędne tak samo dorosłym jak dzieciom, przed którymi na co dzień stoi wiele wyzwań. Nauka do klasówek, przygotowywanie projektów i prezentacji to tylko niewielka część tego, w czym pomoże mu otrzymany komputer.

Laptop, który otrzyma czwartoklasista, będzie służyć mu przynajmniej kilka lat i:

  • da mu dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy;
  • pomoże nauczyć się samodzielnie zdobywać informacje;
  • rozwinie jego kompetencje, jeżeli chodzi o umiejętność korzystania z powszechnie używanych programów – graficznych, edytorów tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, aplikacji do spotkań online.

Oczywiście – laptop w rękach dziecka to także swego rodzaju wyzwanie dla rodziców lub opiekunów prawnych. Muszą oni zachować czujność i sprawować nadzór nad tym, jak uczeń korzysta ze sprzętu.

Nie musisz wypełniać wniosku – laptop przysługuje każdemu czwartoklasiście

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369) gwarantuje, że każdy czwartoklasista będzie mieć na swoim biurku komputer. W tym celu wystarczy jedynie umowa przekazania na własność lub użyczenia na laptop dla czwartoklasisty zawarta między Organem Prowadzącym Szkołę a rodzicami lub opiekunami prawnymi ucznia. Na jej mocy:

  • następuje przekazanie do rąk rodziców lub opiekunów prawnych czwartoklasisty komputera przenośnego;
  • rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązują się, że przez 5 lat od dnia zawarcia umowy nie sprzedadzą, nie będą użyczać ani nie przekażą sprzętu osobom trzecim.
Jakie laptopy trafią do czwartoklasistów?

W umowie przekazania na własność komputera przenośnego typu laptop i  w umowie użyczenia komputera przenośnego typu laptop jest mowa o tym, że uczniowie otrzymają „nowy, nieużytkowany i sprawny technicznie komputer przenośny typu laptop, w oryginalnym opakowaniu i z dołączonymi do niego dokumentami”. Wiadomo też, że 4-klasista otrzyma jeden z sześciu modeli laptopów. Może to być:

  • Asus ExpertBook B1502CBA,
  • HP ProBook 440 G9,
  • Lenovo V15 G3 IAP CTO,
  • Acer TravelMate TMP214-54,
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54,
  • Dell Latitude 3540.

To komputery od różnych producentów, jednak każdy z nich będzie doskonale sprawdzał się jako pomoc naukowa – uczniowie otrzymają laptopy spełniające określone wymagania techniczne.

Podjęto także decyzję, do jakich regionów trafią poszczególne modele. Na każdym komputerze znajdzie się symbol informujący o tym, że laptop został otrzymany dzięki rządowemu wsparciu. Nie będzie można go usuwać przez okres 5 lat.

Wyrównane szanse uczniów, możliwość rozwijania kompetencji cyfrowych i jeszcze więcej radość ze zdobywania wiedzy – to i o wiele więcej zapewnia nowo wprowadzona ustawa. Nie musisz składać wniosku o laptop dla ucznia, a jedynie podpisać stosowną umowę, aby sprzęt trafił do rąk twojego dziecka.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z laptopdlaucznia.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Maria pisze:

  chcielismy by dotac aptpa

Zostaw własny komentarz