Nowoczesne spojrzenie na historię. Otwarto Muzeum Historii Polski w Warszawie


Dziś, na terenie warszawskiej Cytadeli, miało miejsce uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło czołowych polityków kraju, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra kultury.

Gmach Muzeum Historii Polski na Warszawskiej Cytadeli / fot. MHP, R. Chmielewski

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podkreślił, że ta inwestycja to jedno z najważniejszych przedsięwzięć państwa w dziedzinie kultury w ostatnich latach.

Muzeum w nowej siedzibie rozciąga się na 45 tys. m², oferując 800 pomieszczeń dla ekspozycji i działań edukacyjnych. Gliński wskazał na znaczenie muzeum dla przekazywania wiedzy o polskiej historii i tożsamości. Choć idea powstania muzeum sięga 2006 roku, dopiero decyzja z 2015 roku przyspieszyła prace nad jego fizyczną siedzibą.

Prezydent Duda podkreślił symboliczne znaczenie umiejscowienia muzeum na terenie Cytadeli, miejsca o wielkim znaczeniu w polskiej historii. Premier Morawiecki natomiast zwrócił uwagę, że Muzeum Historii Polski, więcej niż gmach, stanowi symbol, który ma prowadzić Polaków w stronę przyszłości, ukazując bogatą i pełną wyzwań historię narodu.

W związku z otwarciem, od 29 września do 1 października, Muzeum Historii Polski organizuje Festiwal Otwarcia, który będzie obfitować w liczne atrakcje dla zwiedzających. Kluczowym punktem jest wystawa „Wielkie i małe historie”, ukazująca ważne momenty i postacie z polskiej historii.

Cytadela Warszawska, dawniej symbol rosyjskiego ucisku, teraz rozkwita jako miejsce kultury i edukacji. Przemieniając ten obszar, stworzono nowoczesny kompleks muzealny wraz z przestrzenią rekreacyjną, tworząc miejsce zarówno do nauki, jak i wypoczynku dla mieszkańców stolicy.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił symboliczne znaczenie tego miejsca, wskazując, że teraz Cytadela Warszawska stanowi hołd dla polskich patriotów i ważny ośrodek kulturalny dla kraju. Muzeum Historii Polski dołączyło do innych ważnych instytucji na terenie Cytadeli, takich jak Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie.

Muzeum Historii Polski w liczbach:

  • 60 000 obiektów – tyle liczą sobie zbiory Muzeum Historii Polski.
  • 44 000 metrów kwadratowych – ta powierzchnia czyni MHP największym obiekt muzealny w kraju. To wielkość mniej więcej 50 hal sportowych.
  • 7300 metrów kwadratowych – to powierzchnia przeznaczona na przyszłą wystawę stałą. To więcej niż pełnowymiarowe boisko piłkarskie.
  • 3600 obiektów – taki skarb czeka na zwiedzających w ramach przyszłej wystawy stałej. To jakby każdy mieszkaniec małego miasteczka przyniósł po jednym zabytku.
  • 1400 metrów kwadratowych – tyle przestrzeni dostępnej jest dla wystaw czasowych. To więcej niż regulaminowy basen olimpijski.
  • 577 to liczba osób mieszcząca się w audytorium zbudowanym w technologii box in the box. To unikatowe rozwiązanie, zapewniające akustyczną izolację audytorium od reszty budynku.
  • 322 – to liczba miejsc parkingowych dla odwiedzających. To tyle ile zaparkuje w solidnym centrum handlowym.
  • 187– tyle lat temu zbudowano Cytadelę warszawską jako rosyjską twierdzę. Dzisiaj to miejsce sprzyjające refleksji o historii i wspólnemu spędzaniu czasu.
  • 135 to liczba siedzeń w komfortowej sali kinowo-teatralnej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz