NOWOŚĆ: Córki samurajów w podróży życia. Ze Wschodu na Zachód i z powrotem, J. P. Nimura


Trzy młode Japonki w podróży zmieniającej życie. U schyłku XIX wieku, po długim okresie izolacji, Japonia otworzyła się na wpływy Zachodu. W 1871 roku do Stanów Zjednoczonych wysłano grupę japońskich dziewcząt z misją poznania obcej kultury, by po powrocie mogły przysłużyć się modernizacji ojczyzny. Po trudnym okresie adaptacji trzy z nich odnalazły się w nowej rzeczywistości.

Sutematsu Yamakawa, Shige Nagai i Ume Tsuda wychowywały się w tradycyjnych samurajskich domach, ale dorastały już jako amerykańskie uczennice. W krótkim czasie stały się niemal celebrytkami, a o ich podróżach po kontynencie i tradycyjnych strojach rozpisywały się gazety. Przyjaciele z nowego kraju pokochali je za błyskotliwość i pozytywne podejście do życia. Po dziesięciu latach wróciły do Japonii – miejsca już dla nich obcego – zdeterminowane, by zrewolucjonizować tamtejszą edukację kobiet.

»Córki Samurajów« to fascynująca historia trzech kobiet, wychowanych w dwóch, jakże odmiennych kulturach, które dochowując wierności etosowi samurajskiemu starają się sprostać oczekiwaniom pokładanym w nich przez architektów nowoczesnej Japonii, a zarazem spełnić swoje życiowe ambicje.

Dr hab. Stanisław Meyer, japonista w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki Historia Okinawy

W znakomicie skonstruowanej relacji Nimury trzy bohaterki jawią się jako postaci tak odmienne jak »Trzy siostry« Czechowa.

„New York Times Book Review”

Janice Nimura uchwyciła zarówno szeroki zakres procesów społecznych, jak i intymne szczegóły życia bohaterek, wypełniając luki w historii, o których istnieniu dotychczas nawet nie wiedzieliśmy. Książka Córki samurajów to pisarstwo historyczne w najlepszym wydaniu i obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się Japonią.

Ruth Ozeki, autorka książki W poszukiwaniu istoty czasu

Janice Nimura skrupulatnie i wciągająco rekonstruuje historię przypominającą losy Alicji w Krainie Czarów po obu stronach lustra. Wspaniale skonstruowana narracja, subtelna i dopracowana.

Stacy Schiff, autorka książek Kleopatra oraz Véra Nabokova, laureatka nagrody Pulitzera

O Autorce

Janice P. Nimura, ukończyła filologię angielską na Yale University. Po dłuższym pobycie w Japonii powróciła do rodzinnego Nowego Jorku, gdzie ukończyła wschodnioazjatyckie studia magisterskie na Columbia University. Jej zainteresowania obejmują historię dziewiętnastowiecznych kobiet przekraczających kulturowe granice. Publikuje między innymi w „New York Times„, „Washington Post„, „Los Angeles Times” i ”Chicago Tribune”. Ostatnia książka Nimury The Doctors Blackwell znalazła się w 2022 roku w finale Nagrody Pulitzera.

Córki samurajów otrzymały wyróżnienie New York Times Notable Book w 2015 roku.

O marce

Bo.wiem jest marką Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierujemy ją do czytelnika poszukującego pogłębionych reportaży, dobrze napisanych książek popularnonaukowych, mądrych poradników i nieoczywistych literackich podróży. Chcemy, by książki wydawane pod marką Bo.wiem podejmowały istotne dziś problemy społeczne, pomagały zrozumieć świat i
dostarczały rozrywki na wysokim poziomie. Zapraszamy do literackich podróży! Wiem, bo czytam!

[Współpraca]

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz