Trendy w studiach podyplomowych - popularne kierunki


Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co to są studia podyplomowe, jakie są trendy w studiach podyplomowych oraz kiedy i kogo studia podyplomowe powinny zainteresować?

Pytania wydają się banalne, a więc i odpowiedź nie powinna stwarzać żadnego problemu.

Ale czy rzeczywiście tak jest? Czasem najprostsze pytania sprawiają nam najwięcej kłopotów.

Dla kogo są studia podyplomowe?

Zacznijmy więc od początku. Jak sama nazwa wskazuje, studia podyplomowe to taki rodzaj studiów, które są możliwe do podjęcia wyłącznie przez osoby posiadające dyplom potwierdzający wyższe wykształcenie. Oznacza to, że studia podyplomowe mogą podjąć absolwenci wszystkich etapów studiów wyższych, którzy uzyskali tytuł naukowy, a więc osoby posiadające tytuł magistra, inżyniera bądź tytuł licencjata.

Musimy jednak pamiętać, że studia podyplomowe nie nadają nam dodatkowego tytułu naukowego, gdyż taki tytuł uzyskaliśmy już po ukończeniu studiów wyższych. Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Nie umniejsza to jednak ich rangi. Wręcz przeciwnie. Po ukończeniu studiów podyplomowych zdobywamy kwalifikacje, które są przydatne i atrakcyjne w każdym zawodzie.

Jak długo trwają studia podyplomowe?

Każdy młody człowiek, decydujący się na studia wyższe, musiał wcześniej podjąć decyzję, ile lat chce poświęcić na naukę i jaki kierunek studiów wybrać?Najdłużej trwają jednolite studia magisterskie, bo aż 5 lat. Krótsze są studia inżynierskie, trwające 3,5 roku oraz studia licencjackie, trwające 3 lata. Jeżeli wybraliśmy krótszą formę studiów (tj. studia licencjackie lub inżynierskie), a w międzyczasie zmieniliśmy zdanie, zawsze możemy je uzupełnić o dyplom studiów magisterskich lub podjąć studia podyplomowe.

Ile trwają studia podyplomowe? Studia podyplomowe są świetną decyzją, ponieważ trwają krótko - dwa semestry, czyli jeden rok akademicki. Tylko niektóre studia podyplomowe trwają trzy semestry. Studia podyplomowe rozpoczynają się w październiku - semestr zimowy i w marcu- semestr letni.

Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie studia podyplomowe rozpocząć, musisz odpowiedzieć sobie na pytania, co Cię fascynuje, co lubisz robić, czym się interesujesz? To ważne. Przecież praca ma być dla Ciebie przyjemnością. Jeśli praca spełnia Twoje oczekiwania, nigdy się nie męczysz, bo robisz to, co lubisz. I o to właśnie chodzi. Praca ma Ci przynosić radość i satysfakcję!

Pracodawcy cenią sobie ludzi wszechstronnie wykształconych. Młodzi ludzie, niestroniący od nauki i otwarci na zdobywanie nowych kwalifikacji, powinni prześledzić zapotrzebowanie na rynku pracy, zanim podejmą decyzję, jakie studia podyplomowe wybrać. To właśnie rynek pracy podpowiada, kto nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy i komu ukończenie studiów podyplomowych pozwoli na realizację marzeń, również i tych finansowych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnie wyższe oferują bogatą gamę studiów podyplomowych. Stwarzają także dogodne warunki dla osób pracujących, dostosowując temat studiów podyplomowych i formę nauki do ich możliwości.
Niektóre zajęcia odbywają się w soboty i w niedziele. Możesz także studiować on-line, nie wychodząc z domu. Możesz również odsłuchać zajęcia w porze najbardziej dogodnej dla Ciebie.

Po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymasz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Jeżeli studiowałeś dwa kierunki, otrzymasz dwa świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Nie zwlekaj więc, postaw na swój rozwój zawodowy i zdobycie nowych kompetencji. Będzie to możliwe, jeśli zdecydujesz się rozpocząć studia podyplomowe!

Na jakie studia podyplomowe warto iść?

Uczelnie wyższe zachęcają absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i studiów magisterskich do podjęcia dokształcania, proponując bogaty wybór kierunków. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z informatyką, ekonomią, budownictwem, medycyną, prawem.

Najbardziej poszukiwani obecnie są specjaliści następujących kierunków:

 • programista, w tym programista aplikacji biznesowych i gier komputerowych,
 • grafik komputerowy,
 • robotyka i automatyka.
 • cyberbezpieczeństwo,
 • master of business administration (MBA),
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • zarządzanie finansami, finanse i rachunkowość,
 • analiza danych,
 • inspektor ochrony danych osobowych (RODO),
 • rynki energii,
 • ochrony środowiska.

Obecnie w szkołach rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do pracy z dziećmi autystycznymi, niedowidzącymi, niedosłyszącymi i niepełnosprawnymi intelektualnie.
Brakuje pedagogów i psychologów. Nabycie dodatkowych kompetencji pozwoli Ci się wyróżnić na rynku pracy i pomoże w znalezieniu lepiej płatnej pracy.

Osoby, które posiadają przygotowanie pedagogiczne i pracują w zawodzie nauczyciela, bądź przygotowują się do wykonywania zawodu nauczyciela i chcą podjąć pracę w szkole, mają do wyboru kilka atrakcyjnych i przyszłościowych kierunków. W przypadku studiów podyplomowych doskonałym wyborem będą dla nich z pewnością następujące kierunki:

 • oligofrenopedagogika,
 • surdopedagogika,
 • tyflopedagogika,
 • edukacja i terapia osób autystycznych,
 • neurologopedia,
 • asystent rodziny.

Przyszłościowe kierunki studiów to również studia filologiczne. Bieżące trendy wskazują, że rośnie zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów ze znajomością wszystkich języków obcych. Warto więc podjąć i takie studia, gdyż pracodawcy docenią Twoje umiejętności i chętnie zaproponują Ci zatrudnienie.

Przyszłościowe kierunki studiów podyplomowych oferują znane i chętnie wybierane przez studentów uczelnie. Wśród nich prym wiodą: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University, Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych.

Profesjonalizm i szeroką wiedzę zapewni Ci wysoko wyszkolona kadra naukowa.

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Jeśli nie zależy Ci na uzyskaniu dodatkowego tytułu naukowego, studia podyplomowe to najlepsza inwestycja w siebie.

Tak naprawdę to my zyskujemy najwięcej. Zyskujemy specjalistyczną wiedzę, nowe kwalifikacje, dodatkowe uprawnienia, poszerzamy swoje horyzonty, zdobywamy nowe kompetencje.

Rozwój osobisty i dodatkowe umiejętności sprawią, że łatwiej będzie Ci znaleźć pracę atrakcyjną i lepiej płatną. Kreatywność i gotowość do podejmowania nowych wyzwań z pewnością zostanie zauważona przez pracodawców.

To właśnie takich ludzi szukają pracodawcy: fachowców w danej dziedzinie, dobrze radzących sobie ze stresem, pracą w zespole, pod presją czasu, doświadczonych zawodowo i o szerokiej praktycznej, wyspecjalizowanej wiedzy.

Właśnie dlatego warto inwestować w siebie, w studia podyplomowe, gdyż dzięki nim poszerzamy swoje umiejętności, wyróżnimy się świetnym przygotowaniem zawodowym, nabywamy sporo nowych kompetencji, bogacimy swój warsztat pracy i stajemy się specjalistami w wybranej przez siebie dziedzinie.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainteresować się studiami podyplomowymi i co zyskasz po ich ukończeniu, to przeanalizuj, czy obecna praca jest szczytem Twoich marzeń. Jeżeli chodzisz do niej, dlatego „bo musisz”, to może nadszedł czas, by ją zmienić.

Być może należy się przebranżowić lub zacząć robić coś, co lubisz, w czym jesteś dobry.
- Taką właśnie szansę dają studia podyplomowe.

Uczelnie oferują ponadto konkurencyjne ceny za semestr. Ale to nie wszystko, możesz studiować jednocześnie kilka kierunków i uzyskać zniżkę na kolejny (drugi) wybrany przez siebie kierunek. Wyższe uczelnie chętnie proponują studentom i takie rozwiązania.

Wybierz więc taki kierunek, który będzie Cię satysfakcjonował. Nie bój się zmian. Spełniaj swoje marzenia.

Teraz będzie już tylko lepiej. Skup się na swoich pasjach. Jeśli czujesz, że coś sprawia Ci szczególną przyjemność, rozwijaj to zainteresowanie. Być może w przyszłości to właśnie ono będzie Twoim największym atutem. Kto wie!

Tekst sponsorowany powstały we współpracy z mans.org.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz