Muzyka na żywo - co dają nam koncerty?


Muzyka od wieków jest dla nas nie tylko rozrywką, ale również sposobem na relaks czy głębokie odczuwanie emocji. Towarzyszy nam niemal nieustannie: w restauracji, w pracy, podczas zakupów czy treningu. Jednak nie zawsze tak było. Zanim wynaleziono sposoby na jej utrwalanie i odtwarzanie, muzyką cieszono się głównie podczas koncertów i recitali lub za sprawą ulicznych artystów.

Koncert fortepianowy na żywo

To sprawiało, że nie była czymś powszechnym, a raczej wyjątkowym, ulotnym. Dzisiejszy świat muzyki diametralnie różni się od tego sprzed wieków, jednak jedna rzecz pozostała niezmienna — melodie, słowa i harmonijne dźwięki wciąż poruszają najgłębsze zakamarki naszych serc, a w szczególności wtedy, kiedy wydobywają się one nie ze słuchawek, a z instrumentów i strun głosowych. Sprawdź, dlaczego warto chodzić na koncerty na żywo!

Ogólne korzyści ze słuchania muzyki

Gdyby każdego z osobna zapytać o to, dlaczego właściwie słucha muzyki, odpowiedzi byłyby różne: dla lepszego skupienia, dla zabicia czasu, dla rozrywki, dla poprawy humoru, dla silniejszego odczuwania emocji, dla rozluźnienia i relaksu, a czasem po prostu dlatego, żeby nie słyszeć ciszy i nie czuć się samotnym. Oczywiście nie ma złych odpowiedzi i niewłaściwych motywacji.

Muzyka jest dla wszystkich bez żadnych limitów. Ale już mało kto zdaje sobie sprawę, że słuchanie muzyki może mieć wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale i zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Jak muzyka wpływa na nasze samopoczucie?

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i jest w tym dużo prawdy. Liczne badania dowiodły korzystny wpływ słuchania muzyki (szczególnie klasycznej) na naszą psychikę. Do profitów bycia melomanem należą następujące aspekty:

 • zredukowanie stresu,
 • poprawianie nastroju i koncentracji,
 • pobudzanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za myślenie kreatywne i poznawcze,
 • pomoc w opanowaniu i zrozumieniu emocji,
 • zwiększenie motywacji do pracy czy treningu.

Co więcej, często muzyka daje nadzieję na poprawę aktualnej sytuacji życiowej, poprzez np. wczuwanie się w jej słowa. Dzięki niej możesz doświadczyć przypływu bodźców do działania.

Czy muzyka ma wpływ na nasze zdrowie?

Jak się okazuje, powyższe wypunktowania nie są tylko skutkami chwilowymi. Można je niejako sprowadzić do jednego, głównego efektu: słuchanie i oczywiście cieszenie się muzyką uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, które nie tylko wprawiają nas w doskonały nastrój, ale również pomagają złagodzić ból, normalizują ciśnienie krwi, wzmacniają odporność, a nawet regulują naszą gospodarkę hormonalną czy skutecznie walczą z depresją.

Muzyka może więc bardzo korzystnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne! Niektóre nurty medycyny posuwają się nawet do stwierdzenia, że muzykoterapia jest jednym z najlepszych sposobów pomagania ludziom w stanach obniżenia nastroju wywołanych trudnymi sytuacjami.

Słuchanie muzyki a pobudzanie kreatywności

Z łatwością możemy zauważyć, że słuchanie muzyki jest kreatywnym doświadczeniem całego ciała. Wystarczy zamknąć oczy i zobaczyć, ile wspaniałych wizualizacji generuje nasz mózg w odpowiedzi na harmonijne dźwięki. Wielu artystów, szczególnie malarzy przyznaje, że inspiracją dla tworzonych dzieł były utwory muzyczne.

Wpływ muzyki na więzi społeczne

Umiłowanie do konkretnego gatunku muzycznego daje poczucie przynależności. Muzyka bywa nawet uniwersalnym językiem gatunku ludzkiego, gdyż budzi takie same emocje niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Zauważmy, że skoncentrowanie wokół konkretnego gatunku łączy słuchaczy w rozmaite grupy społeczne i subkultury, często skupiające ludzi z całego świata. Czasem słuchanie słów jakiejś piosenki daje poczucie zrozumienia dla innych, wejścia w jakąś sytuację, z którym ktoś inny się mierzy.

Nagrania kontra muzyka na żywo — najważniejsze różnice

Muzyka powoduje uwalnianie hormonów szczęścia niezależnie od tego, z jakiego płynie źródła, jednak ta grana na żywo wydaje się znacznie mocniej w nas rezonować i gwarantować jeszcze więcej emocji. Poniżej znajdziesz najważniejsze różnice:

Muzyka z odtwarzacza:
 • dostępna w każdej chwili,
 • nieograniczona możliwość wyboru gatunków, wykonawców i utworów,
 • możliwość tworzenia playlisty z ulubionymi melodiami,
 • jakość dźwięku zależna od nagrania i urządzenia, na którym odtwarzamy,
 • pełna kontrola nad głośnością,
 • możliwość kilkukrotnego odsłuchania jednej wersji utworu,
 • szansa na słuchanie utworów w różnych aranżacjach i coverach.
Muzyka na koncercie:
 • emocje związane z oczekiwaniem na koncert ulubionych artystów lub orkiestry (planowanie wydarzenia uwalnia dopaminę, czyli hormon odpowiedzialny za poczucie ekscytacji i nagrody),
 • niepowtarzalna atmosfera,
 • połączenie wrażeń słuchowych z wizualnymi,
 • możliwość spotkania na festiwalach muzycznych społeczności osób o zbliżonym guście muzycznym i nawiązanie nowych kontaktów towarzyskich,
 • odczuwanie muzyki nie tylko słuchem, ale i całym ciałem (np. dudnienie basu powodujące w ciele mikro drgania),
 • silniejsze, pełniejsze oddziaływanie na emocje,
 • nieoczywiste aranżacje znanych utworów, a także unikatowe improwizacje,
 • możliwość zobaczenia w akcji wirtuozów gry na instrumentach i wybitnych wokalistów (co więcej, widok ulubionego artysty powoduje często uczucia podobne do widoku ukochanej osoby),
 • niezapomniane wrażenia i długo towarzyszące po koncercie radosne uczucia,
 • oderwanie się od rzeczywistości,
 • spalanie kalorii (najlepsze koncerty często przebiegają w atmosferze tańca, podskoków i głośnego śpiewu, co jest niemal równoznaczne z treningiem).
Koncerty na żywo — czyli usłysz, poczuj i się zachwyć!

Fryderyk Chopin dający koncert na żywo

Łatwo można zauważyć, że koncert na żywo staje się czymś więcej, niż tylko słuchaniem muzyki. To możliwość dotknięcia specyficznej otoczki koncertu, wejścia w inny, magiczny świat. Jedni doceniają koncerty gwiazd światowego formatu, skupiające wielotysięczną, głośną widownię, natomiast inni kochają klimatyczne recitale dla małej publiczności, dające szansę na podjęcie dialogu ze współuczestnikami czy nawet wyrażenie słów uznania dla artysty.

Jednak niezależnie od wielkości wydarzenia, na koncertach na żywo zaczynasz czuć muzykę głębiej, jakby przenikała Cię od środka i stawała się harmonijną częścią Ciebie. To naprawdę niezapomniane doznanie!

Na jakie koncerty warto się wybrać?
 • Koncert muzyki symfonicznej (również filmowej);
 • Kameralny recital muzyki klasycznej (polecamy Koncerty chopinowskie Warszawa);
 • Opera lub musical;
 • Koncert poezji śpiewanej;
 • Festiwale ulubionej muzyki zrzeszające kilku artystów (np. rockowe);
 • Koncerty o nietypowej tematyce (np. koncert w ciemności).
Dlaczego warto chodzić na koncerty — podsumowanie

Muzyka potrafi mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Potrafi również rzutować na nasze zdrowie fizyczne, np. zmniejszać odczuwanie bólu, pobudzać krążenie czy faktycznie obniżyć poziom stresu. Jednak chodzenie na koncerty daje jeszcze więcej — tworzy więzi i wspomnienia, wywołuje intensywne emocje, inspiruje, pozwalając mózgowi odczuć całą masę doznań. Stanowczo warto chodzić na koncerty przynajmniej raz w roku, aby doświadczyć tego niesamowitego przeżycia i pozwolić, aby muzyka naprawdę rezonowała w naszym ciele.

Tekst sponsorowany powstał we współpracy z chopinconcerts.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz