Przewodnicząca KE w nowym wpisie mówi o niemieckim obozie Auschwitz


Na filmie opublikowanym na platformie X przez Ursulę von der Leyen z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Przewodnicząca Komisji Europejskiej wystąpiła z podpisem wskazującym Polskę jako lokalizację obozu Auschwitz. Szef polskiego MSZ zapowiedział, że informacja zostanie doprecyzowana. Na kontach Przewodniczącej i Komisji pojawił się wpis mówiący, że Auschwitz było niemieckim obozem.

Fragment filmu z Ursulą von der Leyen / fot. twitter.com/vonderleyen

W odpowiedzi na krytykę dotyczącą nieprawidłowego podpisu pod filmem, w którym wystąpiła Przewodnicząca Komisji Europejskiej szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że informacja zostanie doprecyzowana w mediach społecznościowych. Dodał, że obóz w Auschwitz powstał pod niemiecką okupacją.

Czytaj takżeBłąd w filmie z Ursulą von der Leyen. Auschwitz błędnie przypisane Polsce

Ursula von der Leyden w opublikowanym dziś wpisie na platformie X podała, że wczorajsze uroczystości odbyły się w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz. Wpis został udostępniony także przez oficjalne konto Komisji Europejskiej.

Konzentrationslager Auschwitz, był największym z kompleksu niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady zbudowanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Zlokalizowany był na terytorium Polski, które zostało anektowane przez niemiecką III Rzeszę i znajdowało się pod niemiecką okupacją. Obóz działał od maja 1940 r. do stycznia 1945 r.

Auschwitz stało się symbolem Holocaustu i ludobójstwa na niewyobrażalną skalę. Szacuje się, że w Auschwitz-Birkenau zgładzono ok. 1,3 mln osób, w tym głównie Żydów (w tym wielu obywateli Polski), ale także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i przedstawicieli innych narodowości. Więźniowie byli poddawani nieludzkim warunkom życia, ciężkiej pracy, medycznym eksperymentom oraz masowym egzekucjom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz