Błąd w filmie z Ursulą von der Leyen. Auschwitz błędnie przypisane Polsce


Na filmie opublikowanym na platformie X przez Ursulę von der Leyen z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Przewodnicząca Komisji Europejskiej wystąpiła z podpisem, w którym podano, że obóz Auschwitz leżał w Polsce.

Fragment filmu z Ursulą von der Leyen / fot. twitter.com/vonderleyen

Tymczasem Auschwitz leżało na terytorium anektowanym przez Niemcy i znajdującym się pod niemiecką okupacją. Zatem taki podpis może wywołać mylne skojarzenie, że Polska jest w jakikolwiek współodpowiedzialna za powstanie tego obozu. Ta odpowiedzialność w oczywisty sposób ciąży na Niemcach.

Czytaj takżeNowy film na profilu von der Leyen. Już z Auschwitz jako niemieckim obozem śmierci

Konzentrationslager Auschwitz, był największym z kompleksu niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady zbudowanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Zlokalizowany był na terytorium Polski, które zostało anektowane przez niemiecką III Rzeszę i znajdowało się pod niemiecką okupacją. Obóz działał od maja 1940 r. do stycznia 1945 r.

Auschwitz stało się symbolem Holocaustu i ludobójstwa na niewyobrażalną skalę. Szacuje się, że w Auschwitz-Birkenau zgładzono ok. 1,3 mln osób, w tym głównie Żydów (w tym wielu obywateli Polski), ale także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i przedstawicieli innych narodowości. Więźniowie byli poddawani nieludzkim warunkom życia, ciężkiej pracy, medycznym eksperymentom oraz masowym egzekucjom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Marcin pisze:

    To nie jest żaden błąd tylko ordynarne kłamstwo.

  2. Lesław pisze:

    Ciągle próbują,kiedy będzie można bezkarnie zafałszować historię. Parę lat temu koleżanka Władimira, niejaka Merkel próbowała wystąpić podczas rocznicy D-Day jako reprezentant nacji biorącej udział w inwazji na Normandię... Teraz kolejna próba. Ale kiedyś w końcu przyjdzie dzień, w którym nasi wnukowie dowiedzą się na lekcji historii, że to Polacy wywołali 2 wś i przy pomocy „nazistów” napadli na bezbronne Niemcy, których bohatersko bronił ZSRR.

  3. Tomasz pisze:

    Od dawna wiadomo jaką mają strategię i jest ona skuteczna, my mamy w rządzie zdrajców i nieudaczników od 35 lat

Zostaw własny komentarz