Profesor Motyka dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego


Decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza 4 marca funkcję dyrektora Wojskowego Biura Historycznego objął profesor Grzegorz Motyka, który specjalizuje się w historii polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich.

Profesor Grzegorz Motyka

Grzegorz Motyka / fot. Adrian Grycuk, CC-BY-SA 3.0

Grzegorz Motyka, urodzony 29 stycznia 1967 w Ośnicy, jest polskim historykiem specjalizującym się w tematyce polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej oraz stosunkach polsko-ukraińskich. Posiada tytuł profesora nauk społecznych. W latach 2011–2016 był członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej, a od 2023 pełni funkcję członka Kolegium IPN.

Swoje wykształcenie historyczne zdobył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kończąc studia w 1992 roku. Jego praca magisterska, napisana pod kierunkiem prof. Tomasza Strzembosza, dotyczyła polsko-ukraińskich walk w Bieszczadach. Karierę naukową rozpoczął w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pracował także w Biurze Edukacji Publicznej IPN do 2007 roku. Doktorat uzyskał w 1998 roku, a habilitację w 2007 roku, koncentrując się na historii Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Motyka jest zatrudniony na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje w prestiżowych czasopismach i książki, które przyniosły mu uznanie w środowisku naukowym, w tym Nagrodę Historyczną „Polityki” w 2000 roku i nominacje do innych prestiżowych nagród. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Wojskowe Biuro Historyczne

Wojskowe Biuro Historyczne zostało utworzone 21 kwietnia 2016 r. Jego pierwszym dyrektorem był profesor Sławomir Cenckiewicz. Do zadań Biura należy w szczególności: gromadzenie, ewidencja i przechowywanie dokumentacji archiwalnej wytworzonej przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane; opracowanie i zabezpieczanie materiałów archiwalnych stanowiących zasób archiwalny Biura; udostępnienie materiałów archiwalnych; prowadzenie wojskowych badań i studiów naukowych, kwerend archiwalnych i publikowanie artykułów i książek prowadzenie działalności wydawniczej upowszechniającej wyniki badań naukowych Biura, polskie tradycje orężne oraz popularyzujące zasób archiwalny Biura i wojskowej sieci archiwalnej; prowadzenie studiów i analiz konfliktów zbrojnych; wydawanie kwartalnika „Przegląd Historyczno-Wojskowy”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz