Sikorski w ONZ: mocna odpowiedź na rosyjskie zakłamywanie historii. Szef MSZ pokazał wymowne zdjęcie


Podczas szczytu ONZ na temat Ukrainy, Radosław Sikorski bezpośrednio odpowiedział rosyjskiemu ambasadorowi Wasilijowi Nebenzii, zarzucając Rosji fałszowanie historii. W swoim wystąpieniu przypomniał o współpracy ZSRR z nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, która doprowadziła do wspólnej inwazji na Polskę i wybuchu II wojny światowej.

Symboliczne zdjęcie z 1939 roku

Radosław Sikorski pokazujący w ONZ zdjęcie ilustrujące rosyjsko-niemiecką współpracę podczas II wojny światowej

Pod koniec swojego przemówienia, Sikorski wyciągnął zaskakujący argument - symboliczne zdjęcie z 1939 roku przedstawiające rosyjskich i niemieckich żołnierzy witających się podczas wspólnej parady po zdobyciu Brześcia. To zdjęcie jest jednym z wielu dowodów na współpracę między Związkiem Radzieckim a III Rzeszą. Sikorski skomentował to zdjęcie słowami: „Mam nadzieję, że rozpoznajecie państwo sowieckie uniformy.”

Odpowiedź na przekłamania Rosji

Sikorski w ten sposób zareagował na twierdzenia ambasadora Nebenzii, który w ONZ próbował obciążyć Polskę i inne kraje Zachodu współpracą z nazistami. Rosyjski ambasador utrzymywał, że Rosja walczy z „nazistowskim reżimem” w Kijowie, używając tej retoryki do usprawiedliwienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polski polityk, przypominając o kolaboracji ZSRR z Niemcami, podważył wiarygodność rosyjskich narracji historycznych, które próbują fałszywie przedstawić Rosję jako ofiarę, a nie współagresora w czasie II wojny światowej.

Niemiecko-rosyjska współpraca przy wybuchu II wojny światowej

Oficer niemiecki i radziecki ściskają sobie dłonie - to zdjęcie pokazał Radosław Sikorski w ONZ

Współodpowiedzialność ZSRR za wywołanie II wojny światowej wynika z podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 roku, tajnej umowy między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami. Pakt ten przewidywał podział Europy Środkowo-Wschodniej między te dwa totalitarne reżimy, co otworzyło drogę do wspólnej inwazji na Polskę. Zaledwie tydzień po podpisaniu porozumienia, Niemcy zaatakowały Polskę 1 września 1939 roku, a 17 września ZSRR wkroczył na wschodnie terytoria Polski. Tę agresję poprzedziły wspólne działania dyplomatyczne i wojskowe, które pokazały, że oba kraje miały podobne cele ekspansyjne. Współpraca ZSRR z Niemcami w początkowej fazie wojny sprawiła, że Związek Radziecki stał się jednym z współodpowiedzialnych za wywołanie II wojny światowej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz