Przełom w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej? Czy to koniec blokad dla poszukiwań i upamiętnień ofiar? |
Władze Polski i Ukrainy ogłosiły przełom w sprawie poszukiwań i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej. Jeśli deklaracje się urzeczywistnią to może być to istotny krok w budowaniu pojednania między oboma narodami. O sprawie poinformował premier Donald Tusk oraz przedstawiciele obu krajów.
Deklaracja Ukrainy: koniec przeszkód prawnych
Ukraińskie władze potwierdziły, że nie będą już blokować działań związanych z ekshumacją polskich ofiar ludobójstwa na Wołyniu z lat 1943-1945. Prace te mają być realizowane przez polskie instytucje we współpracy z ukraińskimi partnerami, zgodnie z lokalnym prawem. Andrij Sybiha, przedstawiciel ukraińskiego MSZ, podkreślił, że każda rodzina ma prawo do uhonorowania pamięci swoich przodków, a wspólne zespoły robocze pracują nad szczegółami realizacji tych działań
Ze wspólnego oświadczenia ministrów SZ Polski i Ukrainy:
„Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach.”— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) November 26, 2024
Klucz do pojednania
Premier Donald Tusk nazwał to porozumienie „kluczem do pojednania” między Polską a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że dzięki temu uda się zakończyć długi okres trudności w tej kwestii. Tusk zaznaczył, że odbudowanie pamięci historycznej ofiar Wołynia jest niezbędne dla relacji między oboma krajami, szczególnie w obecnym, trudnym kontekście geopolitycznym.
Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Nasi ministrowie przystępują do pracy nad konkretami. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie już żadnych przeszkód. To klucz do pełnego pojednania naszych narodów, tak potrzebnego w tym dramatycznym momencie naszej…
— Donald Tusk (@donaldtusk) November 26, 2024
Historyczne tło
Rzeź wołyńska, której 80. rocznicę obchodzono w tym roku, była ludobójstwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkujących Wołyń i Galicję Wschodnią. W wyniku tej zbrodni życie straciło około 100 tys. osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Do tej pory wiele miejsc pochówku ofiar nie zostało zidentyfikowanych ani należycie upamiętnionych.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.