106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Program obchodów w Poznaniu |
W środę, 27 grudnia, minie 106 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w Poznaniu odbędą się liczne wydarzenia upamiętniające ten patriotyczny zryw.
27 grudnia: Muzeum, koncerty i oficjalne uroczystości
Od godz. 10:00 na Starym Rynku będzie można odwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, a przed nim obejrzeć obozowisko historyczne z pokazami musztry i grami edukacyjnymi. Wieczorem, o godz. 18:30 na placu Wolności, odbędzie się koncert pieśni powstańczych z udziałem zespołu Gospel Joy i wokalistki Kasi Wilk.
Oficjalne obchody rozpoczną się o godz. 11:15 złożeniem kwiatów na grobach dowódców i pod tablicami pamiątkowymi, a o godz. 12:30 w poznańskiej farze odprawiona zostanie msza św. Główne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Królowej Jadwigi zaplanowano na godz. 16:40. Wieczorem w Auli UAM odbędzie się koncert „Leć, orle biały” z pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Poznańskich Słowików.
28 grudnia: Fort VII i bieg „Gzuby dla Wolności”
W sobotę o godz. 11:00 odbędzie się oprowadzanie po Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, a na Cytadeli rozegrany zostanie bieg „Gzuby dla Wolności” dla dzieci w wieku od 1 do 14 lat.
Udział szefa MON
W piątek, 27 grudnia br., o godz. 16:40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich (Poznań, ul. Królowej Jadwigi 61), wicepremier-minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, weźmie udział w uroczystych obchodach 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie
Powstanie Wielkopolskie to zryw niepodległościowy mieszkańców prowincji poznańskiej skierowany przeciw Niemcom trwający od 27 grudnia 1918 r. do 16 lutego 1919 r.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego, który przybył do miasta 26 grudnia 1918 roku. Było to jedno z nielicznych udanych polskich powstań, które dodatkowo znacząco przyczyniło się do korzystnego ustalenia granic II Rzeczypospolitej.
Więcej informacji o wydarzeniach na stronie poznan.pl/powstanie.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.