Rusza Fototeka Pałacu Saskiego


Za nami szeroka analiza materiałów dotyczących Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w archiwach krajowych i zagranicznych. Wierzymy jednak, że kluczowe fotografie Pałacu Saskiego i jego okolic sprzed 1945 roku znajdują się w domowych zbiorach. Jeśli masz prywatne zdjęcia serca Warszawy, podziel się nimi i odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii. Wspólnie zbudowana Fototeka Pałacu Saskiego pozwoli odtworzyć nawet najmniejsze detale podczas odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego.

Kiedy tworzy się coś wielkiego, liczy się każde wspomnienie

Kadr ze spotu przedstawiający archiwalne ujęcie zachodniej pierzei Pl. Piłsudskiego

Każde zdjęcie ma znaczenie. Czasem nieco inny kąt ustawienia kamery pozwala dostrzec dotychczas nieznane, ważne detale budynków lub potwierdzić ich proporcje. Twoje zdjęcie rodzinne nie musi być idealne – wystarczy, że choć w minimalnej części pokazuje jeden z odbudowywanych gmachów przy pl. Piłsudskiego, czyli Pałac Saski, Pałac Brühla lub jedną z trzech kamienic przy ul. Królewskiej. Jeśli nie jesteś pewien, jak wyglądała ta okolica przed wojną, zobacz jej archiwalne zdjęcia na stronie Fototeki Pałacu Saskiego lub sprawdź nasz model 3D.

Jak przesłać zdjęcie?

Na stronie Fototeki znajduje się instrukcja pokazująca, jak wykonać dobrej jakości zdjęcie zdjęcia oraz prosty formularz, przez który szybko prześlesz swoją fotografię. Pamiętaj, że każde udostępnione zdjęcie to faktyczna pomoc przy odbudowie tej części Warszawy do najdrobniejszego szczegółu – to dołożenie wirtualnej cegiełki do odbudowy stolicy.

Pałac Saski w materiałach archiwalnych

Wykonaliśmy już wnikliwą kwerendę państwowych archiwów krajowych, niemieckich i rosyjskich. Dzięki tej wielomiesięcznej pracy udało nam się zebrać przeszło 4000 kopii materiałów źródłowych, takich jak plany budowlane, mapy, fotografie i rysunki. Archiwalia posłużyły do stworzenia pierwszej analizy architektonicznej historycznej zabudowy, której celem było m.in. ustalenie technik i materiałów stosowanych przy budowie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Z kolei budowana teraz wspólnie Fototeka Pałacu Saskiego może przynieść nieznane wcześniej perełki, które rzucą nowe światło na zebrane wcześniej informacje. Tym samym, dzięki Twoim zdjęciom, architekci będą mogli doprecyzować każdy szczegół odbudowy.

Kampania Fototeka Pałacu Saskiego

Żeby dotrzeć z informacją o naszych poszukiwaniach do jak najszerszego grona, rozpoczęliśmy współpracę z polskim studiem kreatywnym Platige Image S.A. Do projektów społecznych i edukacyjnych, w które zaangażowała się spółka, należą m.in. opowieść multimedialna przygotowana na potrzeby wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy wielkoformatowa oprawa wizualna ponownego otwarcia Muzeum Warszawy. Platige Image został także zwycięzcą międzynarodowego konkursu na koncepcję wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Z kolei do klientów komercyjnych studia można zaliczyć tak znane marki, jak Netflix, Warner Bros, BBC, Sony czy Ubisoft. Dzięki temu, że domeną studia jest animacja komputerowa i efekty specjalne, na potrzeby kampanii udało się przywrócić do życia nieistniejący dziś Pałac Saski i jego otoczenie. Wynikiem współpracy jest przede wszystkim krótki spot telewizyjny, który zachęca do podzielenia się prywatnymi zdjęciami Pałacu Saskiego i okolic.

Współpraca z Platige Image zaowocowała także trzema dłuższymi materiałami filmowymi, których bohaterowie związani są w różny sposób z historią Pałacu Saskiego. Pierwszy film przybliża sylwetkę Mariusza Zająca – fotografa, który odkrył w sobie pasję przywracania koloru historycznym, przedwojennym zdjęciom.

Bohaterką kolejnego filmu jest Małgorzata Kożuchowska. Popularna aktorka przybliża niektóre wątki z przeszłości pałaców przy pl. Piłsudskiego. Równocześnie, dzieli się własnym, prywatnym spojrzeniem na to miejsce w sercu Warszawy, które wielokrotnie mijała w drodze do Teatru Wielkiego, nie wiedząc wcześniej, jak cenną część historii straciła stolica wraz ze zniszczeniem tej zabudowy podczas zawieruchy wojennej.

Trzeci i ostatni film odsłania kulisy pracy przy planowaniu odbudowy pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Dwoje architektów spółki Pałac Saski w przystępny sposób opowiada, jak wygląda żmudny proces odtwarzania zabytków na podstawie mozaiki materiałów archiwalnych. Zdradzają także, co skrywają pozostałości Pałacu Brühla, których część odsłonięto podczas ostatnich prac archeologicznych. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz