Robert Kostro odwołany z funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski


Robert Kostro, który pełnił funkcję dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie od 2006 roku, został odwołany ze stanowiska 25 września 2024 roku. Decyzja ta zapadła niemal dwie dekady po tym, jak Kostro stanął na czele jednej z najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce.

Powody odwołania Roberta Kostry

Dyrektor Robert Kostro / fot. muzhp.pl, Mariusz Szachowski

Jak podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednym z głównych powodów odwołania była krytyka dotycząca efektywności gospodarowania budżetem instytucji. Zarzuty dotyczyły m.in. niewystarczającego wykorzystania środków na inwestycje w 2021 i 2022 roku. Kostro bronił się, tłumacząc, że opóźnienia w realizacji inwestycji, jak budowa nowej siedziby muzeum, wynikały z problemów technicznych oraz pandemii, co uniemożliwiło wydatkowanie zaplanowanych kwot​.

Dziedzictwo Roberta Kostry

Robert Kostro pełnił funkcję dyrektora Muzeum Historii Polski od momentu jego powstania w 2006 roku. Jego kadencje obejmowały okres kształtowania misji i kierunku rozwoju muzeum, które od początku miało na celu prezentację dziejów Polski od średniowiecza po współczesność. Kostro nadzorował wiele ważnych projektów, w tym prace nad budową nowej siedziby muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, którą rozpoczęto w 2018 roku​. Budynek został oddany do użytku w 2023 roku, trwają prace nad wystawą stałą.

Gmach Muzeum Historii Polski na Warszawskiej Cytadeli / fot. MHP, R. Chmielewski

Pomimo licznych wyzwań związanych z finansowaniem i realizacją projektów infrastrukturalnych, Kostro angażował się w rozwijanie idei muzeum jako miejsca dyskusji na temat polskiej tożsamości narodowej. Jest także współautorem koncepcji wystawy stałej, która będzie obejmować kluczowe momenty z historii Polski, takie jak chrystianizacja, rozbiory czy walka o niepodległość w XX wieku. Jego długotrwała praca na rzecz instytucji obejmowała również współpracę z międzynarodowymi sieciami pamięci, promowanie polskiej historii za granicą oraz organizację licznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz