Mieszko Plątonogi w Opolu? W Katedrze Opolskiej odkryto kości, które mogą należeć do władcy Polski |
Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski zaskoczył informacją, że w trakcie trwających w opolskiej katedrze badań archeologicznych być może odkryto szkielet dawnego władcy Polski, Mieszka Plątonogiego, wnuka Bolesława Krzywoustego.
Jest szansa, że podczas badań archeologicznych w Katedrze Opolskiej, odkryto szkielet Mieszka Plątonogiego. Wnuka Bolesława Krzywoustego. Szkielet trafił do badań DNA. W Katedrze odkopano https://t.co/3k8JvRxHge. elementy kościoła z początku XIII w. @historia_org_pl pic.twitter.com/PwxSi0IIMm
— Arkadiusz Wiśniewski (@OPOLEPrezydent) November 12, 2024
Prace archeologiczne w Katedrze w Opolu trwają od 2022 roku. W tym czasie odsłonięto szczątki ludzie, liczne średniowieczne artefakty, a także elementy fundamentów kościoła z pierwszej połowy XII w., które znajdują się pod współczesną katedrą. Odkryto także kości, które mogą należeć do Mieszka Plątonogiego. Trwają ich badania DNA. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą będzie to sensacyjne odkrycie szczątków XII-wiecznego władcy Polski. Szanse są o tyle duże, że wytypowany szkielet ma wyraźnie zdeformowane kości jednej z nóg. Deformacja ta raczej nie wynika z zgniecenia lub złamania, a jest wadą genetyczną.
Przydomek „Plątonogi” Mieszka związany jest najpewniej z jego problemami zdrowotnymi, szczególnie z trudnościami w chodzeniu, które prawdopodobnie wynikały z deformacji nóg. Termin ten sugeruje, że Mieszko miał trudności z poruszaniem się, co stało się podstawą jego przydomka. W średniowieczu nadawanie książętom takich przydomków było dość powszechne i często związane z cechami fizycznymi danej osoby.
Katedra Świętego Krzyża w Opolu
Katedra Świętego Krzyża w Opolu – gotycka katedra i główny kościół diecezji opolskiej, uznawany za jeden z najważniejszych zabytków Opola i całego Górnego Śląska. Jej początki sięgają XIII wieku, a w następnych stuleciach była rozbudowywana i zdobiona. Wnętrze katedry kryje liczne dzieła sztuki. Jest miejscem ważnych uroczystości religijnych i symbolem Opola, otoczonym szczególną ochroną jako zabytek.
Mieszko Plątonogi
Mieszko Plątonogi (ok. 1130-1211) – książę raciborski, opolski i krakowski, członek dynastii Piastów, syn Władysława II Wygnańca, wnuk Bolesława Krzywoustego. Po latach wygnania, wrócił do Polski i objął władanie nad Raciborzem i Opolem. Był aktywnym uczestnikiem sporów między książętami piastowskimi, a pod koniec życia zdobył na krótko władzę nad Krakowem. Odzyskał zatem ojcowiznę, ale wkrótce potem zmarł. Według Długosza został pochowany w katedrze wawelskiej, czemu mogą zaprzeczyć trwające badania archeologiczne.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
cześć ekipka uśmiechnięta minka