Wystawa Muzeum Historii Polski „Jan Karski. Człowiek wolności” we Wrocławiu |
„Jan Karski. Człowiek wolności” wystawa Muzeum Historii Polski, która była prezentowana w Warszawie i siedzibie ONZ w Nowym Jorku, zostanie zaprezentowana na wrocławskim rynku, obok pręgierza w dniach od 1 do 18 marca 2013 r.
Ekspozycja do Wrocławia trafia dzięki staraniom Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. W dniu otwarcia (1 marca, godz. 14.00) w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza rozpocznie się panel dyskusyjny na temat działalności Jana Karskiego. W dyskusji udział wezmą m. in. dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, prof. Jakub Tyszkiewicz i dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – Joanna Podolska.
Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego – przewoził tajne informacje z okupowanego kraju na Zachód. Wydelegowany przez AK najpierw został dwukrotnie przerzucony do getta, potem w przebraniu żołnierza niemieckiego wszedł do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy, następnie przekazał Rządowi Polskiemu w Londynie raport na temat zagłady Żydów i skali tej tragedii. Starania Polskiego Rządu i osobiste Karskiego (dotarł on do najwyższych przedstawicieli władz alianckich z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem na czele) nie przyniosły żadnych rezultatów. Rządy Zachodu nie podjęły działań mających na celu zmianę sytuacji Żydów w hitlerowskich Niemczech.
Na ekspozycję „Jan Karski. Człowiek wolności” składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.
Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsor: Ernst & Young Polska. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.
Od dwóch lat MHP realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. stworzono stronę internetową o Janie Karskim (www.jankarski.org), wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 23 wersjach językowych.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.