Rocznice historyczne (1-7 lipca 2013) |
Subiektywny wybór najważniejszych i okrągłych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata.
1 lipca
1953 (60) Powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
Drugi po „Mazowszu” najstarszy polski zespół ludowy. Powstał z inicjatywy Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Pierwszy oficjalny występ „Śląsk” dał 6 listopada 1954 r. w warszawskiej Hali Mirowskiej. W swoim dorobku Zespół ma wydanych 12 płyt, będących doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty. Siedziba „Śląska” mieści się w Pałacu w Koszęcinie.
1863 (150) Rozpoczęła się trwająca do 3 lipca bitwa pod Gettysburgiem
Była to największa bitwa wojny secesyjnej, w której wzięło udział ponad 160 tys. żołnierzy. Zakończyła się zwycięstwem wojsk Unii. Brali w niej udział także Polacy - po stronie Unii Włodzimierz Krzyżanowski, ówczesny dowódca brygady z XI Korpusu, a po stronie Konfederacji Kasper Tochman.
3 lipca
1883 (130) W Pradze urodził się Franz Kafka
Pisał w języku niemieckim, całe życie związany był z Pragą. Autor tzw. trylogii samotności Ameryka, Zamek i Proces. Ten ostatni został wydany pośmiertnie i wbrew woli autora. Od jego nazwiska pochodzi termin „sytuacja kafkowska” czyli absurdalna, niepojęta, niezrozumiała okoliczność zmuszająca do działania.
4 lipca
1778 (235) W Skierniewicach urodził się Jan Leon Kozietulski
Pułkownik Kozietulski dowodził: 3. szwadronem 1. Pułku Lekkokonnego Polskiego Gwardii Cesarskiej; 3 Pułkiem Eklererów Gwardii Cesarskiej; 4 Pułkiem Ułanów Królestwa Kongresowego. Brał udział w hiszpańskich kampaniach Napoleona. Prowadził brawurową szarżę szwoleżerów na przełęczy Somosierra. Następnie walczył w m.in. bitwie pod Wagram i bitwie pod Lipskiem. Od jego nazwiska wywodzi się zwrot „Kozietulszczyzna” mający oznaczać zbyteczną brawurę.
1943 (70) Rozpoczęła się trwająca do 23 sierpnia bitwa na Łuku Kurskim
![Formacja niemieckich czołgów PzKpfw III oraz PzKpfw IV w rejonie Biełgorodu zmierzająca w kierunku linii frontu](https://historia.org.pl/wp-content/uploads/2013/06/Formacja-niemieckich-czołgów-PzKpfw-III-oraz-PzKpfw-IV-w-rejonie-Biełgorodu-zmierzająca-w-kierunku-linii-frontu-300x195.jpg)
Formacja niemieckich czołgów PzKpfw III oraz PzKpfw IV w rejonie Biełgorodu zmierzająca w kierunku linii frontu / Bundesarchiv, Bild 101III-Merz-014-12A, CC-BY-SA-3.0
Bitwa jest uważana za największą bitwę pancerną II wojny światowej i historii świata. Zakończyła się kompletnym zwycięstwem ZSRR
5 lipca
1958 (55) Andrew Kauffman i Pete Schoening jako pierwsi zdobyli szczyt Gaszerbrum I
Gaszerbrum I to drugi co do wysokości w Karakorum i jedenasty najwyższy na świecie szczyt. Pierwszego polskiego wejścia dokonał Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka w 1983 r. Natomiast Adam Bielecki i Janusz Gołąb jako pierwsi zdobyli górę zimą.
6 lipca
1253 (760) Książę Mendog został koronowany na władcę Litwy
Mendog w 1251 r. uzyskał od papieża Innocentego IV bullę ze zgodą na koronację pod warunkiem przyjęcia chrztu. Za alternatywną datą koronacji podawany jest 29 czerwca.
7 lipca
1437 (575) Karol VII Walezjusz ogłosił sankcję pragmatyczną
Kościół we Francji na swoim synodzie uchwalił sankcję pragmatyczną, którą zaakceptował następnie parlament i Karol VIII. Jej postanowienia ograniczały władzę papieską. Król miał prawo mianować urzędników kościelnych, a hierarchowie kościelni nie mogli apelować do Kurii Rzymskiej.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.