Rok 2014 rokiem Oskara Kolberga, Jana Karskiego i św. Jana z Dukli. |
Sejm RP na swoim ostatnim posiedzeniu podjął uchwały, które ogłaszają rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga, Jana Karskiego i św. Jana z Dukli.
Oskar Kolberg
„W 2014 roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – kompozytora, folklorysty, etnografa – artysty i naukowca zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej” - głosi uchwała.
Podkreślono, że Kolberg wydał, aż 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych oraz opublikował ok. 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa i muzykologii.
Jan Karski
„Jubileusz ten stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, Honorowego Obywatela Państwa Izrael. Karski jest nazywany często „człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust” – jako Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej był jednym z pierwszych, który poinformował rządy państw alianckich o tragicznej sytuacji Żydów na terenach okupowanych przez Niemców” - napisano w uchwale.
Ponadto przypomniano, że Karski wojnie osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał w Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Był autorem wielu wartościowych publikacji historycznych oraz laureatem prestiżowych nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych.
św. Jan z Dukli
„Z okazji 275. rocznicy ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski oraz 600. rocznicę jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi świętego dla naszego kraju pragnie oddać mu hołd, ustanawiając rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli” - wyjaśnia uchwała.
Zaznaczono, że do jego grobu pielgrzymowali królowie Polski: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki wraz z królową Eleonorą, a także Jan III Sobieski wraz z królewiczem Jakubem, legatem papieskim Horacjuszem Pallavicinim i kardynałem Michałem Radziejowskim. Kongregacja Obrzędów 5 września 1739 r. ogłosiła Jana z Dukli patronem Korony i Litwy.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.