Noc Muzeów w Trójmieście 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) 2021 odbędzie się w 15 i 16 maja 2021 r. w zwykłych godzinach otwarcia muzeów. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać trójmiejskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Długie Pobrzeże w Gdańsku, widok ogólny / fot. Henryk Bielamowicz, CC-BY-SA 4.0

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Trójmieście 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów w Trójmieście 2021.

Program Nocy Muzeów w Trójmieście 2021:
Gdańsk

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk

wstęp: sobota – 0 zł, niedziela 1 zł

„Pradzieje Pomorza Gdańskiego„ – ogrom zabytków archeologicznych na trzech kondygnacjach budynku: grociki krzemienne pozostawione przez łowców reniferów, kolekcja tajemniczych popielnic twarzowych, skarby z okresu wpływów rzymskich, słowiańska łódź bojowa… „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich„ – paleopatologia, czyli historia chorób: szkielety, czaszki i kości z widocznymi zmianami po przebytych schorzeniach lub urazach doznanych podczas walki… „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk„ – historia grodu nad Motławą od X wieku: szczątki drewnianej zabudowy ukryte 5 metrów pod współczesnymi ulicami, efekty blisko 30 lat badań archeologicznych, zabytki wybrane spośród 70 tysięcy przedmiotów, jakie odkryli gdańscy archeolodzy… ”Z bursztynem przez tysiąclecia” – pierwsza po II wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku: wyjątkowe okazy, oryginalne formy, inkluzje pod lupą, bursztynowe zabytki od epoki kamienia… ”Tajemnice Doliny Nilu” – gdańscy archeolodzy w Sudanie: ruiny świątyń, mroczne grobowce, zapomniane osady, amulety, stroje, broń, narzędzia, przedmioty codziennego użytku…

Wartownia Nr 1 na Westerplatte

Ul. Mjra H. Sucharskiego 1

Wstęp 1 zł

ekspozycja stała.

Dwór Artusa

wejście od ul. Chlebnickiej

Wstęp: 1 zł

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

Wstęp: 0 zł
godz. 10.00 – 19.00

W muzeum

Otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej:

‒ premiera nowej wystawy stałej „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”,
‒ „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga,

‒ galerie na poziomie krużganków: Galeria Cyny, Galeria Złotnictwa, Galeria Ceramiki XVI – 1. poł. XIX w.

Online
https://www.facebook.com/MNGdansk

Inauguracja nowej strony internetowej poświęconej tryptykowi „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga
Film Rembrandt z kolekcji Jacoba Kabruna (produkcja Marek Zygmunt, film sfinansowany ze środków MKDNiS)

Oprowadzanie online po wystawie „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku” z kuratorami wystawy: Alicją Andrzejewską-Zając, Magdaleną Mielnik, Mają Mociewicz i Lechem Łopuskim

Terminy:

15 maja 2021 (sobota), godz. 12.00 i 18.00

16 maja 2021 (niedziela), godz. 12.00 i 18.00

Zapisy na oprowadzanie po wystawie do piątku (14 maja), do godziny 16.00 – m.mociewicz@mng.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności

wystawa stała ECS w realu | 15 maja 2021, sobota, godz. 10–20

miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
wstęp | 1 złoty, bilet można kupić tylko w dniu wydarzenia w kasie ECS, w godz. 10–19 (audioprzewodnik w cenie biletu)

ATRAKCJE online | cały weekend, 15–16 maja 2021
miejsce | fb/ecsgdansk.pl, ecs.gda.pl

WYSTAWA STAŁA ECS W REALU

Dlaczego pod rządami komunistów zawiązała się opozycja? Jak działały podziemne drukarnie i stacje radiowe? Jaką cenę płacili ludzie, którym marzyła się wolność? Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności – opowiemy Wam historię o zupełnie nieodległej przeszłości, która ma wielki wpływ nie tylko na nasze polskie, ale i europejskie „dziś”. Nie spodziewajcie się filcowych kapci. Wystawa stała ECS to nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami. Prezentujemy najcenniejsze: Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, niczym relikwię – przestrzeloną kurtkę Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70, ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką.
Mądrzy ludzie mówią, że nie sposób czynić lepszym świata przyszłości, bez wiedzy o przeszłości. Potwierdzamy!

UWAGA! Zachęcamy do obejrzenia również: wystawy czasowej: SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | sala wystaw czasowych (parter)
odwiedź wystawę stałą w Internecie | → ecs.gda.pl/title,WYSTAWA_STALA,pid,33.html

wersja wirtualna wystawy SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | → ecs.gda.pl/sierpien-80

ATRAKCJE ONLINE

ZAGADKI ARCHIWALNE
Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas NOCY MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem.
czas | 1 film – 2 minuty

IMPRESJE SKUPIONE | Fotografie ze zbiorów ECS

Niemal 70 tys. fotografii zgromadziliśmy w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności. Wykonywane przez zawodowców i fotoamatorów jak w soczewce skupiają uwagę na ulotnych momentach minionej epoki. Każda z nich w wyjątkowy sposób ukazuje świat PRL, stanowiąc nie tylko podporę pamięci oraz wartościowe źródło wiedzy o historii, ale też nieoceniony i często wciąż nieodkryty powszechnie walor estetyczny.

Zapraszamy na wirtualną wystawę zdjęć pt. impresjE skupionE. Zdjęcia są również fragmentami z życia samych artystów, odkrywających przed widzem ponadczasowy artyzm otaczającej ich rzeczywistości.

ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY

Człowiek legenda – od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego.
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.
Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje.
Dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni” wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński.
Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.
czas | 25 minut

STOCZNIA MOVIE | RELACJA
Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej.
Ścieżka dźwiękowa – zespół Irka Wojtczaka.
czas | 3 minuty

FREE [NOT] | ETIUDA TANECZNA
Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie. Zapraszamy do środka!
taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka | Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska
czas | 16 minut

Hevelianum

ul. Gradowa 6, Gdańsk

Godziny: dokładne godziny podane niżej w opisie wydarzenia.

Wstęp: bezpłatny, 1 zł

www.hevelianum.pl

Atrakcje stacjonarne
Laboratorium Ruchu – zwiedzanie z edukatorem

#HevelianumNauka

„A jednak się kręci!” – słowa Galileusza rozbrzmiewają w Laboratorium Ruchu, gdzie każdy samodzielnie może sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia.

W świat ruchu, niedostępny na co dzień dla zwiedzających, wprowadzą Was nasi edukatorzy, z których każdy pozwoli Wam dostrzec poruszenie przez pryzmat innej nauki.

Dowiedz się o ruchu komet w kosmosie, zagadnieniach czasu i przestrzeni, poznaj fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych, zobacz jak sterować ruchem robotów.

sobota, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

niedziela, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

12+

1 zł promocyjna cena obowiązuje w Weekend Muzeów

Dzieje Fortu

#HevelianumHistoria

14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej, prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywołujemy nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska.

sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00 | czas zwiedzania: 30 minut

16+

0 zł

Dodatkowo:

Odkryj fascynującą historię Góry Gradowej! Zobacz wystawę historyczną „Dzieje Fortu” oraz odszukaj wybrane obiekty rozsiane na terenie wzniesienia i u jego podnóża. Rozwiąż przygotowane zadania, a z wyznaczonych liter ułóż hasło. Zabawa przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 9 lat (z opiekunami). Karta do pobrania: https://hevelianum.pl/wydarzenia/majowe-spacery-po-gorze-gradowej/

Atrakcje online
Dookoła Świata

Zapraszamy w przyrodniczą podróż dookoła świata. Zajrzyj z nami do wnętrza ziemi, sprawdź potęgę huraganu, przekonaj się, jak słyszą nietoperze, usiądź wygodnie w igloo i złap tornado w garść.

Łamigłówka

Sądzisz, że matematyka jest trudna i nudna? Na tej wystawie zmienisz zdanie! Pomożemy Ci przełamać lęk przed Królową Nauk i pokażemy, że matematyka może być zabawna.

Z Energią!

Co ma pączek do roweru? Czy ludzkie ciało może być przewodem elektrycznym? Jakie są alternatywne źródła energii i czym ona właściwie jest? Zapraszamy do nauki z pozytywną dawką energii!

Sopot

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Plac Zdrojowy 2, Sopot

Wstęp: 1 zł

Marta Rynkiewicz „Gdzie wszystko można, nic nie trzeba” – 22 kwietnia – 6 czerwca 2021 – Malarstwo Marty Rynkiewicz to podróż w krainę snu, fantazji i trudnego do uchwycenia niepokoju. Obrazy urodzonej w 1983 roku malarki, przenoszą nas w świat, w którym dominuje przejmujące poczucie pustki i zawieszenia w czasie. Przenika je oniryczny nastrój niepokoju, niedomówienia, a może nawet i strachu? Pozbawione ludzkiej obecności pejzaże, wnętrza i przestrzenie jednocześnie zapraszają do wejścia w ten świat i budzą obawę. Obrazy Marty Rynkiewicz są zaproszeniem do odkrywania tajemnicy. 2. Rozdroża fotografii. Kolekcja Cezarego Pieczyńskiego – 07.05-27.06 – Wystawa ta jest spotkaniem twórców z różnych nurtów i pól, począwszy od dziewiętnastowiecznych pionierów, fotograficznej awangardy, ich spadkobierców, ale również konceptualistów, kontestatorów, aż artystów współczesnych. Ekspozycja jest subiektywnym spojrzeniem na najciekawsze wątki w fotografii (Berenice Abbott, Janusz Bąkowski, Hans Bellmer, Zdzisław Beksiński, Horace Bristol, Jiři David, Zbigniew Dłubak, Nan Goldin, Bobby Grossman, Tibor Hajas, Damien Hirst, Zhang Huan, Jarosław Kozłowski, Anna Kutera, Romuald Kutera, Konrad Kuzyszyn, Paweł Kwiek, Przemysław Kwiek, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Jerzy Lewczyński, Antoni Mikołajczyk, Eadweard Muybridge, Nadar, Ireneusz Pierzgalski, Man Ray, Józef Robakowski, Aleksander Rodczenko, Jerzy Rosołowicz, Thomas Ruff, Zygmunt Rytka, Bronisław Schlabs, Leonard Sempoliński, Andres Serrano, Aaron Siskind, Mikołaj Smoczyński, Zdzisław Sosnowski, Paul Strand, Christer Strömholm, Ryszard Waśko, Krzysztof Wodiczko oraz Stefan Wojnecki. ) 3. Od Black Collage Mountain do Pop Artu. Powojenna sztuka amerykańska w kolekcji Archiv der Avantgarden – 14.05-03.10 – Wystawa ukazuje powojenne przeobrażenia artystyczne w Stanach Zjednoczonych na podstawie części zbiorów z Archiv der Avantgarden w Dreźnie. Wybrane z archiwum obrazy i rzeźby, instalacje, szkice architektoniczne, zdjęcia, projekty filmowe, parateatralne i muzyczne, czasopisma, książki, druki, efemera i dokumenty traktowane są na równi jako ważne świadectwa nowatorskich praktyk inicjowanych po drugiej stronie Atlantyku. Owe obiekty uporządkowane zostały chronologicznie wokół następujących po sobie nurtów, fenonomenów i grup artystycznych, kontynuujących dziedzictwo historycznej awangardy: Black Montain College, sztuka abstrakcyjna, happening, Fluxus, Pop Art, Minimal Art, Postminimalizm, sztuka konceptualna, Land Art.

On line

50% rabatu na wybrane katalogi w sklepie online: www.pgs.pl/sklep

Muzeum Sopotu

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, Sopot

Wstęp: bezpłatny

Program – zamknięte muzeum: – godz. 12.00 – 13.00 – oprowadzanie po wystawie stałej w sobotę – on-line, – godz. 12.00 – 13.00 – oprowadzanie po wystawie czasowej „John Faltin (1846–1920?) – pierwszy fotograf miasta Sopotu„, w niedzielę – on-line – konkurs „20. lat Muzeum Sopotu„ – zapraszamy do udziału w konkursie najmłodszych i nieco starszych. Internetowo udostępnimy karty z pytaniami dotyczącymi naszej instytucji. Zwycięzcy zostaną wylosowani i otrzymają wyjątkowe nagrody. Losowanie odbędzie się 17 maja. 3 zwycięzców zostanie poinformowanych o terminie odbioru nagród. – Na naszym blogu Muzeum Sopotu uczy i bawi (muzeumsopotu.blogspot.com) będzie do pobrania krzyżówka poświęcona Johannowi Faltinowi. Program – otwarte muzeum: – godz. 10.30-11.30, 14.30-15.30/ sobota, niedziela – Oprowadzanie dla dzieci po wystawie czasowej. Najmłodsi poznają postać Johna Faltina, jednego z najważniejszych fotografów w historii Sopotu. Przez blisko 20 lat dokumentował na szklanych negatywach wielką przemianę letniskowej miejscowości w bogate i modne miasto. Specjalnie przygotowane karty pracy pomogą dzieciom utrwalić zdobytą wiedzę. Grupa max. 5 os. Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea. – godz. 11.00–12.00/sobota, niedziela (I grupa)– „Znajdź mnie jeśli potrafisz„ – podchody w muzealnym ogrodzie – zajęcia dla dzieci do 12 r.ż. (grupy 5 osobowe). Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea. – godz. 13.00–14.00/sobota, niedziela (II grupa)– „Znajdź mnie jeśli potrafisz” – podchody w muzealnym ogrodzie – zajęcia dla dzieci do 12 r.ż. (grupy 5 osobowe). Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea. – godz. 15.00–16.00/sobota, niedziela (III grupa)– „Znajdź mnie jeśli potrafisz” – podchody w muzealnym ogrodzie – zajęcia dla dzieci do 12 r.ż. (grupy 5 osobowe). Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea. Co skrywa wyjątkowy i tajemniczy ogród Muzeum Sopotu? Niespotykane ciekawostki botaniczne, ukryte przed ludzkim okiem życie fauny, nieznane nikomu tajemnice muzealnej architektury i wiele innych zagadek, których rozwiązanie doprowadzi do ukrytego skarbu i niespodzianki. – godz. 12.30-13.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (sobota), oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej ”John Faltin (1846–1920?) – pierwszy fotograf miasta Sopotu”, (niedziela), grupa max. 5 os. Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea. – konkurs ”20. lat Muzeum Sopotu” – zapraszamy do udziału w konkursie najmłodszych i nieco starszych. Każdy kto odwiedzi nasze muzeum otrzyma kartę z 20 pytaniami dotyczącymi naszej instytucji. Zwycięscy zostaną wylosowani i otrzymają wyjątkowe nagrody. Losowanie odbędzie się 17 maja. 3 zwycięzców zostanie poinformowanych o terminie odbioru nagród.

Więcej informacji i pełny program znajduje się tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz