Szykuje się rekordowa aukcja w Polsce. Do sprzedaży trafiło dzieło Rubensa


Portret damy Petera Paula Rubensa ma duże szanse stać się najdroższym dziełem sprzedanym na aukcji sztuki w Polsce. Licytacja tego obrazu odbędzie się 17 marca w Warszawie.

"Portret Damy" Petera Paula Rubensa

„Portret Damy” Petera Paula Rubensa / fot. desa.pl

Dzieła tej klasy nie było dotychczas na polskim rynku. Jego szacowana wartość aukcyjna wynosi nawet 24 mln zł. Zatem płótno mistrza baroku ma szansę stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym do tej pory w Polsce i przyciągnąć uwagę kolekcjonerów sztuki z całego świata. Ranga wydarzenia jest tym wyższa, że obrazy autorstwa Rubensa rzadko pojawiają się na aukcjach.

„Portret damy”, na przestrzeni czterech wieków znajdujący się w prestiżowych zbiorach europejskich arystokratów, finansistów i znanych kolekcjonerów, po raz pierwszy od 1965 roku zostanie pokazany publicznie na wystawie poprzedzającej aukcję. Dzieło, przechodząc w kolejnych dekadach przez ręce znanych marszandów i kolekcjonerów.

„Portret Damy” Petera Paula Rubensa / fot. desa.pl

„Portret damy„ stworzony przez mistrza przy współuczestniczeniu warsztatu pochodzi z okresu największej prosperity jego antwerpskiej pracowni. Rubens, jako artysta i dyplomata, zyskał niemałą sławę XVII-wiecznej Europie. ”Portret damy” wkrótce po stworzeniu trafił z Antwerpii na Wyspy Brytyjskie. Jego właścicielem został Sir Peter Lely (1618-1680), czołowy angielski malarz XVII stulecia, uczeń Antona van Dycka i kolekcjoner.

„Prezentacja „Portretu damy” Petera Paula Rubensa w Warszawie jest wydarzeniem o niebywałym znaczeniu dla rynku sztuki. Mająca niemal 400 lat praca przez ostatnie dziesięciolecia pozostawała w rękach prywatnych i nie była pokazywana publicznie od 1965 roku. Portrety autorstwa flamandzkiego malarza pojawiają się niezwykle rzadko w Europie, natomiast w Polsce jeszcze nigdy nie wystawiano dzieła sztuki o tak olbrzymiej wartości historycznej, artystycznej oraz inwestycyjnej. Wybitna praca o wzorowej wręcz proweniencji oraz potwierdzonej autentyczności może jeszcze bardziej umocnić silną już pozycję Polski na aukcyjnej mapie Europy. Tylko w ubiegłym roku DESA Unicum wystawiła prace takich wielkich światowych twórców, jak Auguste Rodin czy Chen Wenling” - mówi Juliusz Windorbski, Prezes DESA SA.

Źródło: desa.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. stefan pisze:

    kto jest wlascielem obrazu

Zostaw własny komentarz