Noc Muzeów w Szczecinie 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów |
Tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinie 2022 odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.
Podstawowe informacje
➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Specjalne wydarzenia
Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.
Historia Nocy Muzeów
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.
To też możecie Cię zainteresować → Miłość w warszawskim getcie
Program Nocy Muzeów w Szczecinie 2022:
Willa Lentza
Aleja Wojska Polskiego
Wszystkie wydarzenia - wstęp wolny
20:00 – 24:00
Możliwość indywidualnego zwiedzania Willi Lentza. (budynek, ogród, dwie wystawy: stała [Willa Lentza. Historia(od)nowa)] i czasowa[Notatki z pustki]).
20:00 – 24:00
4 pokazy filmu SZCZECIŃSKA WILLA LENTZA – POWRÓT DO ŚWIETNOŚCI - Reportaż M. Frymus (reż.) i Ł. Nyksa (op.) dokumentuje przebieg przeprowadzonej w latach 2018 - 2019 renowacji Willi Lentza. (sala teatralno-kinowa, seanse co godzinę: 20:00, 21:00, 22:00, 23:00)
20:30 – 24:00
Regularne wyświetlanie mappingu 1888. Iluzja czasu (co 15 minut pokaz).
Mapping 1888. ILUZJA CZASU - dzięki nowoczesnemu podejściu do animacji historycznej, wykorzystaniu techniki 3D i sztucznej inteligencji, ponownie będzie można zobaczyć lśniącą wieloma migającymi cząstkami elewację zabytkowego budynku oraz ożywione postaci przełomu XIX i XX wieku. Literaturę reprezentować będą m.in. Arthur Conan Doyle, T.S. Eliot, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz i Emil Zegadłowicz, wynalazców Emil Berliner i George Eastman, natomiast plastyków Julian Fałat, Vincent van Gogh i Jan Matejko. Będzie też ożywiona sylwetka fundatora i pierwszego właściciela pałacu – Augusta Lentza, jak również zamykająca całość wydarzenia liczba 1888, symbolicznie odnosząca się do roku powstania koncepcji budowy „Perły szczecińskiej architektury”. Za przygotowanie i realizację tego wyjątkowego pokazu odpowiadają Bartosz Wójcicki i firma Pushka Studio oraz Mateusz Nowalany i firma Aram.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
Serdecznie zachęcamy do udziału!
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.