W Japonii odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego [video]


W japońskim mieście Shiraoi położonym na wyspie Hokaido odsłonięto pomnik wybitnego etnografa Bronisława Piłsudskiego. W uroczystości wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

3 popiersie Bronislawa Pilsudskiego

Pomnik Bronisława Piłsudskiego w Shiraoi / fot. tokio.msz.gov.pl

Monument stanął w muzeum Ajnów w Shiraoi, gdzie w 1903 r.  Piłsudski prowadził badania etnograficzne. Naukowiec został przedstawiony w tradycyjnym stroju Ajnów. Na cokole umieszczono w kilku językach napis:

„Bronisław Piłsudski 1866-1918.  Polski zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Anjów i innych ludów Dalekiego Wschodu. Przebywał i pracował w Shiraoi w sierpniu 1903 roku”.

Dla uczczenia pracy Piłsudskiego pracownik muzeum przeprowadził tradycyjną ceremonię ceremonię powiadomienia bóstw w niebie.

„Polski badacz, który dbał o kulturę bardzo istotnego ludu, który zamieszkiwał te tereny przez setki lat. Odsłonięty pomnik pokazuje, że w dramatycznych losach mogą być przepiękne karty.” - powiedział podczas uroczystości minister Zdrojewski.

Minister przypomniał także, iż rok 2014 w Polsce będzie rokiem imienia innego wybitnego etnografa Oskara Kolberga.

Oprócz ministra na uroczystości obecny był ambasador RP w Japonii Cyryl Kozaczewski, dyrektor Muzeum Ajnów Masahiro Nomoto oraz wybitni badacze Japonii prof. Ewa Pałasz-Rutkowska i prof. Alfred F. Majewicz. Nie zabrakło także wnuka Piłsudskiego Kazuyasu Kimury.

Pomnik powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP w Tokio oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

Odsłonięcie monumentu było tylko jednym z elementów uczczenia Piłsudskiego w Japonii, gdyż na Uniwersytecie Hokkaido zorganizowano seminarium poświęcone etnografowi, a z inicjatywy naszej ambasady wyemitowano serię znaczków pocztowych ze znanymi Polakami.

Piłsudskiego upamiętnił także Narodowy Bank Polski, który w 2008 r. wyemitował dwie monety z jego podobizną. Były to: 10 zł wykonana stemplem lustrzanym w srebrze oraz 2 zł wykonaną stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold.

Film z uroczystości w Shiraoi:

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

  1. MateoMi pisze:

    Czy w Polsce ma pomnik?

    • Wojtek Duch pisze:

      CHYBA nie.

    • W Polsce pomnika Bronisława Piłsudskiego nie ma. Jest tylko tablica pamiątkowa w PAU w Krakowie.

      Pomnik jest za to w Rosji w Jużnosachalińsku (na dziedzińcu Muzeum Okręgowego). Jest tam też rosyjski instytut naukowy B.P. (wydający nawet pismo „Известия Института Наследия Бронислава Пилсудского„ (”Izwestija Instituta Nasledija Bronislawa Pilsudskogo”)) i góra jego imienia.

    • Stah Baumer pisze:

      Wg mej wiedzy ani brat marszałka ani hetman Mikolaj Mielecki nie sa pomnikami uhonorowani w Polszcze. Za to swoj pomnik maja -koziolek Matolek i satys z Wachocka ( o teczach dla dewiantow nie wspomne)

  2. Gorol pisze:

    arigatō!

  3. wioletta pisze:

    wiola/julian/jan tryka: świetny pomysł

  4. Stah Baumer pisze:

    Ani brat marszałka ani hetman wielki koronny Mikołaj Mielecki (rotmistrz husarski)nie maja pomników w swojej Polskiej Ojczyznie , w swoich grodach. Ale koziolek Matolek za to ma swój pomnik i saltys z Wachocka tez ma .(o tęczy dla dewiantow nie wspomne)

  5. Marian Grodzki pisze:

    Przykro czytać takie podsumowania o naszej kulturze,
    ale taka jest prawda.

Zostaw własny komentarz