Edykt nantejski 1598


Edykt nantejski
Data Miejsce/a Wydawca Postanowienia Skutki
13 kwietnia 1598 r. Nantes Król Francji Henryk IV Burbon
 • Wprowadzał wolność wyznania i równouprawnienie protestantów wobec katolików.
 • Protestanci mogli budować swoje szkoły, zamki, urzędy etc.
 • Hugenoci mogli wyznawać swobodnie swój kult na terenie Francji z wyłączeniem Paryża.
 • Jako gwarancję bezpieczeństwa otrzymali 200 twierdz we Francji (w tym La Rochelle).
 • Przyczynił się do zakończenia trwających we Francji przez 30 lat wojen religijnych.
 • We wrześniu 1685 Ludwik XIV, wnuk Henryka IV edyktem z Fontainebleau odwołał edykt nantejski.

Edykt nantejski (fragmenty):

Edykt nantejski

„Henryk z łaski Bożej król Francji i Navarry wszystkim obecnym (…...) edyktem wieczystym i nieodwołalnym orzekliśmy, oświadczyli i zarządzili, orzekamy, oświadczamy i zarządzamy, (...…)

Zabraniamy wszystkim poddanym naszym jakiegokolwiek stanu i godności odnawiać pamięć tego (tj. poprzednich wojen religijnych), zaczepiać się wzajemnie z powodu tego, co zaszło w przeszłości z jakiegokolwiek powodu, lub pod jakimkolwiek pozorem; lecz mają się zachowywać i żyć razem spokojnie, jak bracia, przyjaciele i współobywatele, z zagrożeniem ukarania sprzeciwiających się, jako łamiących pokój i burzycieli spokoju publicznego.

Zarządzamy, że religia katolicka, apostolska i rzymska ma być przywrócona we wszystkich miejscach tego naszego królestwa i krajów nam podległych, gdzie wykonywanie tejże zostało przerwane (…...) pozwoliliśmy i pozwalamy wyznawcom rzeczonej religii reformowanej żyć i przebywać we wszystkich miastach i miejscach naszego królestwa i krajów nam podległych z tym, że nie będą poszukiwani, prześladowani i niepokojeni ani też zmuszani do czynienia czegokolwiek w rzeczach dotyczących religii wbrew ich sumieniu, ani też z powodu tejże poszukiwani w domach i miejscach, w których zechcą zamieszkać, zachowując się zresztą według treści naszego obecnego edyktu.

(...…) Ogłaszamy wszystkich, którzy wyznają lub wyznawać będą rzeczoną religię, za zdolnych do dzierżawienia i sprawowania wszelkich godności, urzędów i obowiązków publicznych jakichkolwiek, królewskich, pańskich lub w miastach naszego królestwa.”


Bibliografia:

 1. Zbigniew Wójcik, Historia powszechna. Wiek XVI-XVII, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007
 2. T. Maresz, K. Juszczyk, Historia w tekstach źródłowych, Wypisy, t.1, Wydawnictwo Temat, Toruń 1994

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Zuza pisze:

  Przydatne

Zostaw własny komentarz