Akcja społeczno-​edukacyjna „Pamiętaj o 13 grudnia”


8 grudnia o godz. 12.00 w Zespole Szkół „Bednarska„, mieszczącym się przy ulicy Bednarskiej 2/4 w Warszawie, odbędzie się inauguracja akcji społeczno-​edu­kacyjnej ”Pamiętaj o 13 grudnia”, realizowanej przez Narodowe Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej i mającej na celu przybliżenie tematyki stanu wojen­nego za pomocą języka współczesnej kultury.

Gośćmi specjalnymi spotkania będą: Jacek Dukaj autor książki „Wroniec” oraz Jakub Jabłoński, który wykonał ilustracje do książki.

Książka Dukaja, która jest motywem spajającym różne elementy wydawnictwa edukacyjnego, opowiada historię stanu wojennego z perspektywy dziecka. Śledzi­my losy głównego bohatera - małego chłopca Adasia - zagubionego w ogarnię­tym chaosem i grozą mieście. Gra planszowa, wykorzystując motyw z powieści „Wroniec” i stawiając przed graczami zadanie pomocy głównemu bohaterowi w odnalezieniu ojca, wprowadza w świat stanu wojennego – świat pełen podwój­nych agentów, szpicli.

Na potrzeby akcji przygotowano grę edukacyjną „Wroniec” opowiadającą o stanie wojennym, inspirowaną ilustracjami z książki.

Do akcji edukacyjnej dołączył autor legendarnej „Katedry„ Tomasz Bagiński z grupą artystów, którzy przygotowali animowany spot edukacyjny „Pamiętaj o 13 grudnia„. Ilustracje wykonał Jakub Jabłoński – pracujący przy ostatniej animacji Bagińskiego „Kinematograf” i przy powstającym filmie animowanym ”Hardkor 44”. Spot edukacyjny emitowany będzie na antenie Polsatu, TVN oraz Kino Polska.

Zainspirowany tą historią Kazik Staszewski nagrał dwa utwory muzyczne do słów piosenek Jacka Dukaja: „Piosenkę członka„ i „Piosenkę milipantów„. Teksty piosenek zawarte są w książce ”Wroniec”. Oba utwory są dostępne na bezpłatnie dystrybuowanych płytach CD.


Źródło: nck.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz