Przegląd filmów o Fryderyku Chopinie w kinie Iluzjon


W dniach 23 do 25 lutego 2010 r. w Warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się przegląd filmów poświęconych Fryderykowi Chopinowi. W programie jest pięć tytułów. W tym roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin tego wielkiego kompozytora.

Kino IluzjonKino Iluzjon zaprasza na przegląd pięciu filmowych biografii wielkiego kompozytora, w których zarówno jego życie, jak i muzyka odgrywają pierwszoplanową rolę. Chopinem interesowało się już kino nieme poświęcając mu kilka obrazów, które mimo licznych zastrzeżeń co do ich wartości historycznej i artystycznej upowszechniły wizerunek kompozytora-Polaka w powszechnej świadomości. Niestety, większość z tych filmów nie przetrwała do naszych czasów.

Najwcześniejszy film naszego przeglądu Chopin – piewca miłości należy już do epoki kina dźwiękowego, choć oparty jest w pewnej mierze na wątkach zrealizowanego w 1927 r. przez Henry’ego Roussela monumentalnego obrazu La Valse de l’adieu (Miłość i łzy Chopina), w którym dla nas najważniejszy był sposób pokazania powstania listopadowego, jako romantycznego zrywu narodu ciągle dobijającego się o swój wolny byt. Chopin – piewca miłości zrealizowany został przez Gézę von Bolváry’ego i Alberta Valentina w 1934 r. w dwóch wersjach językowych – niemieckiej i francuskiej. Realizatorzy skupili się tu głównie na wątku miłości kompozytora do Konstancji Gładkowskiej, kreśląc przy okazji dość zaskakujący dla nas obraz Warszawy roku 1831.

W dziesięć lat później powstała wersja amerykańska tego filmu zrealizowana przez Charlesa Vidora A Song to Remember (Pieśń wspomnień). Film zdobył aż sześć nominacji do Oscara stając się na długie lata najpopularniejszą filmową biografią kompozytora. W naszym przeglądzie znalazły się również filmy znane szerszej publiczności – Młodość Chopina Aleksandra Forda z 1951 r., Błękitna nuta – francuski film Andrzeja Żuławskiego z 1991 r. oraz poprzedzony drobiazgowymi studiami ze strony twórców filmów fabularnych, zrealizowany z rozmachem obraz Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości z 2002 r.

Projekcje uzupełnione zostaną o dokumenty i kroniki filmowe poświęcone życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora.

„Błękitna nuta”
reżyser: Andrzej Żuławski
obsada: Janusz Olejniczak, Roman Wilhelmi, Marie-France Pisier, Sophie Marceau, Noemi Nadelmann, Féodor Atkine, Aurélien Recoing i inni
projekcje: 25.02.2010 20:00

„Chopin piewca miłości”
reżyser: Géza von Bolváry
obsada: Wolfgang Liebeneiner, Richard Romanowsky, Hanna Waag, Julia Serda, Sybille Schmitz, Hans Schlenck i inni
projekcje: 23.02.2010 17:30

„Chopin. Pragnienie miłości”
reżyser: Jerzy Antczak
obsada: Piotr Adamczyk, Danuta Stenka, Adam Woronowicz, Bożena Stachura, Marian Opania i inni
projekcje: 24.02.2010 17:15

„Młodość Chopina”
reżyser: Aleksander Ford
obsada: Czesław Wołłejko, Aleksandra Śląska, Jan Kurnakowicz, Igor Śmiałowski, Justyna Kreczmarowa, Leon Pietraszkiewicz i inni
projekcje: 25.02.2010 17:30

„Pieśń wspomnień”
reżyser: Charles Vidor
obsada: Paul Muni, Merle Oberon, Cornel Wilde, Nina Foch, George Coulouris, Stephen Bekassy i inni
projekcje: 23.02.2010 19:30


Źródło: http://fn.org.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz