Spotkanie w Toruniu: „Mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich”


W dniu 18 lutego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła sie dyskusja „Mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich“ z udziałem poety Tomasa Venclovy oraz badacza historii stosunków polsko-litewskich w XIX i XX wieku, prof. Uniwersytetu Białostockiego Krzysztofa Buchowskiego. Dyskusję moderował kierownik Działu Historycznego tygodnika „Polityka” Marian Turski. Na wstępie Rektor UMK w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Jamiołkowski podkreślił ścisłe związki uczelni z Wilnem oraz ogromne zainteresowanie pracowników naukowych historią i kulturą Litwy.

Uczestnicy dyskusji mówili na temat historycznych podstaw stereotypów, o wzajemnych mitach i uprzedzeniach w stosunkach polsko- litewskich, o aktualnej sytuacji, o wzajemnym postrzeganiu Polaków i Litwinów. Zastanawiano, czy po przystąpieniu obu krajów do UE udało sie przełamać niektóre przestarzałe mity i stereotypy. Wiele uwagi poświęcono kwestiom stosunków w okresie międzywojennym, polityki obu państw.

Uczestnicy dyskusji zgodnie stwierdzili, że badania historyczne pomagają w zwalczaniu stereotypów, ale jednocześnie pojawiają się nowe, szczególnie dotyczące sytuacji mniejszości narodowych. Zdaniem organizatorów i uczestników spotkania, tego rodzaju dyskusje są bardzo korzystne i należałoby je kontynuować w przyszłości.

Organizatorzy spotkania: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ambasada Litwy w Polsce, Konsulat Litwy w Toruniu, Fundacja Kopernikańska.


Źródło: pl.mfa.lt

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz