Odnaleziony portret Władysława Jagiełły pokazany na Wawelu


18 marca 2010 r. Zamek Królewski na Wawelu pokazał nieznany portret Władysława Jagiełły. Wstępne badania potwierdzają wczesną metrykę dzieła powstałego w czasach wnuka Jagiełły - Zygmunta I Starego. Obraz odnaleziono w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. O jego wyjątkowości świadczy fakt, iż może być to najstarszy znany portatywny wizerunek zwycięzcy spod Grunwaldu. 

Zagiony Jagiełło obraz

Portret przed zabiegami konserwatorskimi... / fot. wawel.blog.onet.pl

W niedostępnym kapitularzu Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu p. Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, odnalazła portret króla, który według tradycji przedstawia Władysława Jagiełłę. Jedyna informacja o obrazie pochodzi z inwentarza katedry sandomierskiej z 1933 r., autorstwa ks. Andrzeja Wyrzykowskiego. O portrecie tym zanotowano: „Władysław Jagiełło, według tradycji, olej na drzewie, rama żółta, rozmiar razem z ramą 226x79cm, cena złotych 500”. Wstępne badania konserwatorskie oraz analiza historyczno-artystyczna wskazują czas powstania – 2 ćwierć XVI w.

Obraz znacznych rozmiarów, malowany temperą na desce, z oryginalną ramą przedstawia popularny typ króla zbrojnego (rex armatus). Kompozycja dzieła jest natomiast zagadką badawczą. Postać umieszczono bowiem pod połową arkady, co sugeruje możliwość istnienia pierwotnie drugiej części, w której przedstawiona była inna postać.

Odnalezienie obrazu w katedrze sandomierskiej nie budzi zdziwienia, gdyż był to jeden z ważniejszych kościołów w diecezji krakowskiej. Obecna katedra, a wcześniej kolegiata, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego cieszyła się szczególną opieką Władysława Jagiełły, co potwierdzają darowizny królewskie (m.in. krzyż relikwiarzowy zdobyty w wielkiej wojnie z Krzyżakami) i aktualnie konserwowane freski bizantyńsko-ruskie.

Renesansowe malowidło znajduje się w bardzo złym stanie zachowania, uszkodzone przez szkodniki drewna, spękane, zagrzybione. W takim stanie trafia do pracowni konserwatorskich Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie zostanie poddane kompleksowej konserwacji. Po odzyskaniu dawnej świetności będzie można zobaczyć na wawelskiej wystawie „ Na znak świetnego zwycięstwa” upamiętniającej 600 lecie grunwaldzkiej wiktorii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz