Koncentracja Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego w Białymstoku 2010


Koncentracja Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego w Białymstoku odbędzie się od 10 do 11 lipca 2010 r. Rekonstruktorzy odtworzą kilka epizodów poprzedzających zwycięstwo Jagiełły i Witolda nad Krzyżakami, a następnie ruszą pod Grunwald.

Przedsięwzięcie nawiązuje do historycznych wydarzeń z 1410 r. na Podlasiu, odparcia najazdu wielkiego marszałka Zakonu Friedricha von Wallenrode i koncentracji wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego przed bitwą pod Grunwaldem. Wojska litewsko-ruskie ze względu na odległość dzielącą je od Czerwińska, gdzie miały się spotkać z siłami polskimi, znacznie wcześniej zebrały się na terenie Podlasia. Armia Witolda wyruszyła z Wilna 3 czerwca i znalazła się nad Narwią w rejonie Bielska (Podlaskiego) na kilka dni przed 14 czerwca. Tam połączyła się z przybyłymi wcześniej wojskami ruskimi i posiłkami tatarskimi. Po kilku dniach odpoczynku i dołączeniu oddziałów ze wschodnich części Wielkiego Księstwa, wojska ruszyły lewym brzegiem Narwi na zachód.

W wydarzenia udział wezmą grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, Litwy, Białorusi i Łotwy. Nie zabraknie rzemieślników i artystów z dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wszystkich gości czeka iście średniowieczny klimat!

Program:

10 lipca (sobota) - Rynek Kościuszki godz. 17.00 -22.00

* Przemarsz wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego

* Uroczysty koncert otwierający obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem

* Wieczorne widowisko o charakterze średniowiecznego przedstawienia typu „Światło i dźwięk”

11 lipca (niedziela) – Białostockie Muzeum Wsi godz. 12.00 - 22.00

* jarmark średniowieczny

* Rekonstrukcja bitwy z czasów wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim

* turnieje rycerskie i łucznicze

* pokazy i warsztaty drużyn rycerskich i tatarskich

* zabawy dworskie i plebejskie

* koncerty zespołów muzyki dawnej i folkowej

* warsztaty dawnych rzemiosł (m.in.: płatnerstwo, mincerstwo, iluminacje ksiąg, dawny haft, czerpanie papieru)

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Białostockie Muzeum Wsi

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz