Muzeum Dulag 121 - otwarcie


1 października nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Dulag 121 poświęcone obozowi przejściowemu w Pruszkowie dla ludności cywilnej wygnanej z Warszawy podczas Powstania Warszawskiego. Multimedialna ekspozycja powstała na terenie dawnego obozu Dulag 121. Uroczystość odbędzie się w 66. rocznicę likwidacji Obozu Przejściowego w Pruszkowie. Wstęp za zaproszeniami.

Prace nad powstaniem Muzeum trwały rok. 2 października 2009 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Dulag 121, mającego upamiętnić martyrologię więzionych tam warszawiaków. Wkrótce potem Starostwo Powiatowe w Pruszkowie zwróciło się do Muzeum Powstania Warszawskiego o pomoc merytoryczną w stworzeniu ekspozycji. Projekt Muzeum stylistycznie nawiązuje do ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego, tworząc naturalną kontynuację i uzupełnienie historii Powstania.

Kiedy upadło Powstanie Warszawskie, gehenna mieszkańców Warszawy dopiero się rozpoczęła. Pozbawieni domów i większości dobytku, trafili do obozów przejściowych, skąd wywiezieni zostali na roboty do Rzeszy, do obozów koncentracyjnych i w głąb Generalnego Gubernatorstwa. Dla większości z nich pierwszym etapem tułaczki stał się  Dulag 121 – obóz przejściowy dla ludności cywilnej utworzony w Pruszkowie.

Obóz został założony przez Niemców 6 sierpnia 1944 r. na terenie Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego. Począwszy od następnego dnia trafiali do niego wysiedleni warszawiacy. Do 16 stycznia 1945 r., kiedy niemiecka załoga Dulagu uciekła przed zbliżającą się ofensywą Armii Czerwonej, przez obóz pruszkowski przeszło około 650 tys. ludzi. Stąd trafili na roboty do Rzeszy, do obozów koncentracyjnych i w głąb Generalnego Gubernatorstwa.

Redakcja „historia.org.pl” zainteresowanym historią obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie poleca następujące pozycje:

Kołodziejczyk E., Tryptyk warszawski. Wypędzenie. Dulag 121. Tułaczka, Warszawa 1984;

Sławińska D., Kiedy kłamstwo było cnotą. Wspomnienia z pracy w obozie przejściowym w Pruszkowie 2.IX.1944-16.I.1945, Warszawa 2006.


Źródło: 1944.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz