Program telewizyjny dla historyków (1-7 listopada 2010)


Oto kolejny program telewizyjny przeznaczony dla miłośników historii. Znajdziecie tu wszystkie ciekawe pozycje z nadchodzącego tygodnia, które będziecie mogli obejrzeć na wielu różnych kanałach. O pozycjach, przy których jest informacja, że to odc. 1, a następnych nie ma w tym tygodniu, w następnym nie będę pisać. Po prostu daję znać, że zaczyna się taki cykl, czy serial (prawdopodobnie zresztą jest w takim samym terminie za tydzień). Nie przedłużam i zapraszam do zapoznania się, co wartościowego można zobaczyć w telewizji w tygodniu 1-7 listopada.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

16:20 - TVP 2 - Krzyżacy, odc. 1

Rok 1409. Młody, porywczy rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje pod Krakowem poselstwo krzyżackie. W odwecie Kuno von Lichtenstein żąda od Jagiełły śmierci Zbyszka za znieważenie majestatu. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżny Anny Mazowieckiej, Danusia Jurandówna, córka rycerza ze Spychowa. Staropolskim zwyczajem dziewczyna wybiera Zbyszka na męża, czym ratuje mu życie. Wkrótce Krzyżacy najeżdżają siedzibę Juranda ze Spychowa _ jednego z największych wrogów Zakonu. Zabijają jego żonę i porywają córkę, którą trzymają w zamku malborskim.

18:40 - TVP 2 - Krzyżacy, odc. 2

Krzyżacy upokarzają Juranda i wtrącają do lochu, a zamiast córki pokazują mu kaleką dziewczynę. Tymczasem Zbyszko zabija w pojedynku brata Rodgiera, przybranego syna komtura Zygfryda de Löwe. Ten okrutnie mści się na Jurandzie. Wciąż poszukującym Danusi rycerzom udaje się ją odnaleźć, ale pomoc przychodzi dla niej za późno.

19:00 - Viasat History - Zamach na Abrahama Lincolna (powtórka, wtorek, 11:00)

Dokument przedstawiający zamach na amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna i trwający 12 dni pościg za jego zabójcą, znanym aktorem Johnem Wikesem Boothem. 4 marca 1865 roku w stolicy Stanów Zjednoczonych 50-tysięczny tłum zebrał się, aby wysłuchać przemówienia prezydenta Lincolna. Nikt nie spodziewał się, że zaledwie dwa miesiące później przeprowadzony zostanie zamach na jego życie. Na trasie pociągu przewożącego zwłoki prezydenta ustawiały się tłumy ludzi, oddając hołd zamordowanemu przywódcy kraju.

20:00 - Polsat - Braveheart - „historia.org.pl” poleca!

William Wallace powraca w rodzinne strony po latach spędzonych u wuja. Stając w obronie narzeczonej, naraża się Anglikom. Decyduje się na beznadziejną walkę z okupantem i po brawurowym ataku zdobywa, na czele wieśniaków, angielską warownię. Odwaga i talent bojowy natychmiast kreują go na przywódcę powstania przeciw tyranii. William prowadzi gotowych na wszystko Szkotów do zwycięstwa nad Anglikami w bitwie pod Stirling.

20:15 - TVP 1 - Kapitan Corelli

II wojna światowa, wioska Argostolion na greckiej wyspie Kefalinia. Wśród żołnierzy Mussoliniego jest kapitan Correlli. Młody Włoch zakochuje się w pięknej Pelagii. Między dwojgiem ludzi rozkwita uczucie. Początkowo mężczyzna traktuje wojnę jak egzotyczną przygodę. Gdy społeczeństwo greckie postanawia walczyć z okupantami, organizując ruch oporu, Correlli przechodzi przemianę. Terror i bezsens wojennej pożogi każą kapitanowi stanąć po stronie Greków. Tymczasem z frontu wraca narzeczony Pelagii, Mandras.

00:40 - TVP 1 - Amadeusz

Dramat rozgrywa się pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antoniem Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii Józefa II. Długo oczekiwany przez Salierego sukces - zaszczytna funkcja nadwornego muzyka - zostaje przyćmiony. Na dworze cesarskim pojawia się intruz: młody, utalentowany i już słynny kompozytor, u którego cesarz zamawia nową operę. Oszalały z zazdrości Salieri planuje zniszczyć Mozarta.

Wtorek

08:00 - Discovery World - Hitler w kolorze

Historia dojścia do władzy i upadku przywódcy Trzeciej Rzeszy. Unikatowy materiał filmowy przeplatają listy, pamiętniki oraz rozmowy ze świadkami ówczesnych wydarzeń, zarówno nazistami, jak i przeciwnikami reżimu, ofiarami i oprawcami, żołnierzami i cywilami.

09:00 - Discovery World - Obsesja Napoleona. Wyprawa do Egiptu

Historia kampanii egipskiej. Napoleon wyruszył na podbój ziemi faraonów nie tylko z olbrzymią armią, ale także w towarzystwie 150 naukowców. Choć wyprawa zakończyła się militarną klęską, naukowcy przeprowadzili szereg badań, których wyniki stworzyły podstawy współczesnej archeologii i egiptologii.

15:00 - TV Polonia - Do domu (powtórka tego samego dnia, 23:25)

Kret jest dezerterem. To już tradycja rodzinna. Jego ojciec i jego dziadek również dezerterowali z armii austriackiej, do której byli przymusowo wcieleni. Buntowali się przeciwko takiemu losowi i uciekali w góry. Również Szymek ukrywa się w górach przed grożącym mu z powodu dezercji więzieniem. Ojciec przynosi mu do kryjówki jedzenie, wiadomości o domu i o tym, co dzieje się na świecie. Nadchodzi rok 1918. Do wsi przybywa wysłannik, który namawia górali, żeby wstępowali do tworzącego się polskiego wojska.

16:00 - Ale Kino - Ocalić miasto

Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

16:30 - Discovery World - Złoto Hitlera (powtórka, środa, 08:00)

Nieznane epizody historii. Grupa poszukiwaczy przygód na tropie tajemniczej działalności nazistów w Afryce Wschodniej podczas II wojny światowej.

17:00 - Viasat History - Obrona powietrzna podczas zimnej wojny (powtórka, środa, 09:00)

Program opowiada o utrzymywanych w większości w tajemnicy pojedynkach powietrznych między siłami USA i ZSRR. W latach 50. ubiegłego stulecia USA i ZSRR zbroiły się zarówno militarnie jak i ideologicznie. Decydującą bronią była bomba atomowa, którą trzeba było skierować do wcześniej ustalonego celu, a do realizacji tego zadania potrzebne były szczegółowe mapy i dokładna znajomość systemu radarowego przeciwnika. Powietrzne szpiegostwo było jednym z najważniejszych sposobów zdobycia wiedzy na temat stanu technicznego zasobów militarnych wroga.

20:25 - TVP 1 - Pułkownik Kwiatkowski - „historia.org.pl” poleca!

Tytułowy bohater, lekarz ginekolog, operuje w koszarowym szpitalu na ziemiach zachodnich Kiziora - oficera UB. W nagrodę za udany zabieg Kwiatkowski otrzymuje tygodniowy urlop. Wraz z przyjacielem jedzie wyszabrowaną ciężarówką do Warszawy. W ruinach swojego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny, Krysię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Zaprasza dziewczynę na bal do ocalałego hotelu „Polonia” i tam, po awanturze z rosyjskim oficerem, chcąc ratować skórę, udaje wysoko postawionego pułkownika UB.

21:40 - Kino Polska - Katastrofa w Gibraltarze (powtórka, środa, 12:05)

Film opowiada o losach gen. Władysława Sikorskiego, od 1939 r. do jego śmierci w 1943 r. We wrześniu 1939 r. we Lwowie gen. Sikorski daremnie stara się o przydział do walczących jednostek. Tymczasem Armia Czerwona wkracza na ziemie polskie. Sikorski, który dotarł do sztabu, chce być pomocny w odtworzeniu polskiej armii we Francji. Wyjeżdża do Paryża, obejmuje dowództwo nad formującym się wojskiem. Z chwilą agresji hitlerowskiej na Francję generał nakazuje żołnierzom ewakuację do Anglii. Sam również się tam udaje, prowadzi rozmowy z Churchillem.

00:05 - Canal + - Księżna - historia.org.pl poleca!

Anglia, kwiecień 1774 r. 17-letnia piękna, wykształcona i inteligentna Georgiana Spencer darzy odwzajemnionym uczuciem hrabiego Charlesa Graya. Tymczasem jej matka negocjuje kontrakt małżeński córki z księciem Devonshire Williamem Cavendishem. Georgiana zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. William nie jest jednak z niej zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że rodzi mu tylko córki. Do serca i łoża księcia wkrada się przyjaciółka księżnej. Rozżalona Georgiana szuka zapomnienia w polityce, hazardzie i romansie.

02:00 - Discovery World - Kapłanka boga

Wyrocznia delficka do dzisiaj fascynuje badaczy niezwykłością i tajemniczością. W dalszym ciągu naukowcy nie potrafią udzielić odpowiedzi na pytanie, skąd najwyższa kapłanka brała moc.

Środa

09:00 - Discovery World - Upadek starożytnego Egiptu

Cywilizacja starożytnego Egiptu trwała ponad 3500 lat. Przyczyny jej upadku były zagadką dla naukowców. Teraz pojawiła się teoria, że globalne ocieplenie mogło spowodować zagładę imperium.

14:00 - Viasat History - Władca Sipan

Program opowiada o kulturze Moche, która rozwinęła się na północnym wybrzeżu Peru pomiędzy 100 rokiem p. n. e. i 600 rokiem n. e. i zanikła po osiągnięciu szczytowego okresu rozwoju. Do niedawna pozostawała prawie zupełnie nieznana, ale obecnie wiedza ta pogłębiła się dzięki odkryciom podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Odnajdywanie ciągle nowych przedmiotów i nowych faktów na temat tej niezwykłej cywilizacji nie ustaje a ona sama nie przestaje zaskakiwać.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 1 (powtórka, czwartek, 08:00) - „historia.org.pl” poleca!

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

18:00 - TVP Historia - Złota Jesień na Antypodach (powtórka, czwartek, 09:00)

Pod koniec lat 40. półtora tysiąca polskich żołnierzy, zdemobilizowanych w Anglii i Szkocji, znalazło drugą ojczyznę w Australii. Łącznie zawędrowało ich tam 70 tysięcy. Budowali drogi, mosty i systemy energetyczne. Wykonywali najcięższe zajęcia. Pracowali rzetelnie, płacąc przedwcześnie utraconym zdrowiem. Dziś mają 70-80 lat. Są schorowani, często niedołężni, skazani na pomoc młodszych. Autor reportażu przypomina ich przeszłość, pokazuje dokonania, a przede wszystkim jak przeżywają swą trudną starość.

18:00 - Viasat History - Nelson Mandela. Człowiek pokoju (powtórka, czwartek, 10:00)

Program analizuje fenomen osobowości Nelsona Mandeli byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, który spędził 27 lat w więzieniu, a w 1993 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Program prezentuje portret człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny stał się światłem Czarnego Kontynentu i przypomina historyczne momenty długiej walki z apartheidem, pokazując znaczące i kontrowersyjne momenty z życia Nelsona Mandeli.

18:15 - TVP Historia - Żydowski Lublin (powtórka, czwartek, 09:15)

Opowieść o historii Lublina i ludziach, którzy tworzyli jego żydowskie życie. W programie spacer po miejscach charakterystycznych dla niegdysiejszej społeczności żydowskiej: Małym Rynku u stóp zamku, ulicach Kowalskiej, Fary, Starym Mieście, Lubartowskiej, starym cmentarzu z grobem wielkiego mistyka zwanego Chojze mi Lublin, czyli Widzącym z Lublina. Ponadto wizyta w Jesziwa Chachmej Lublin Lubelskiej Szkole Mędrców.

19:00 - Viasat History - Plac Niebiańskiego Spokoju (powtórka, czwartek, 11:00)

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

21:50 - Ale Kino - Okupacja, odc. 1

Akcja filmu skupia się wokół losów trójki brytyjskich żołnierzy, którzy z różnych powodów powracają do Iraku. Z wojny nie ma powrotu ani dla żołnierzy, którzy w domu czują się wyobcowani, ani dla cywilów. Film pokazuje kraj, w którym temperatura społeczna i polityczna jest bliska wrzenia, choć przetoczyły się już przez niego „zwycięskie” armie, a sytuacja została w wieczornych wiadomościach określona z uspokajającym uśmiechem jako „opanowana”.

22:50 - Kino Polska - Umarli rzucają cień

Film, przedstawiający działalność Gwardii Ludowej na Śląsku, pokazuje historię prowokacji agentów gestapo przenikających w szeregi podziemia. Mały, już po zakończeniu wojny, stara się odnaleźć i wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy w czasie okupacji byli prowokatorami, współpracowali z gestapo i winni są śmierci wielu członków podziemnej PPR na Śląsku. Ma też nadzieję, że skoro wojna się skończyła, będzie mógł połączyć się z Sylwią, młodzieńczą miłością. Okazuje się, że jednym z zabitych prowokatorów był jej mąż.

01:05 - Canal + Film - Opór - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1941. Na terenach okupowanych przez nazistów Żydzi padają ofiarą masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku, ginie niemal cała rodzina Bielskich. Przy życiu zostają czterej bracia: Tewje, Aleksander „Zus”, Asael i Aron. Ci formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Wkrótce grupa powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady zwanej „Leśnym Jeruzalem”. Niebawem między Tewjem i Zusem dochodzi do konfliktu.

02:05 - Canal + - Wiosna 1941

Żydówka polskiego pochodzenia, Clara Planck, jest światowej sławy wiolonczelistką. Jako jedyna z rodziny przeżyła II wojnę światową, po zakończeniu której wyjechała do Kanady. W 1972 roku Clara przyjeżdża do Polski, aby zagrać koncert. Wizyta w ojczyźnie jest dla niej silnym przeżyciem. Powracają bolesne wspomnienia wiosny 1941, gdy jako młoda kobieta, wraz z mężem Arturem i dwiema córkami, znalazła schronienie przed nazistami u polskiej chłopki. Pobyt w chacie Emilii był dla żydowskiej rodziny pasmem dramatycznych doświadczeń.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Zagadki egipskiej komnaty

Egiptolog dr Zahi Hawass ponownie otwiera komorę KV63, aby udowodnić, że grobowiec był przeznaczony dla królowej Kiji matki Tutanchamona.

16:20 - Canal + Film - Północna ściana

Nazistowska propaganda stawia za punkt honoru przejście niezdobytej północnej ściany góry Eiger w Alpach Berneńskich, która ze względu na liczne ofiary bywa nazywana „ścianą śmierci”. Zadania podejmują się dwaj bawarscy żołnierze oraz konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za nimi udaje się doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Jego fotografem zostaje odbywająca staż w redakcji Luise Fellner, która wychowywała się wspólnie z alpinistami.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 2 (powtórka, piątek, 08:00) - „historia.org.pl” poleca!

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

18:00 - Viasat History - Odkrywcy na usługach Hitlera (powtórka, piątek, 10:00)

Alpiniści, badacze dżungli i znawcy pustyni wielu z nich wpadło w szpony partii nazistowskiej, SS lub Wehrmachtu, właśnie z powodu swoich działań zawodowych, zainteresowania światem i zamiłowania do podróży. Czy ci poszukiwacze przygód świadomi byli konsekwencji tego typu kontaktów, czy ich pasja i chęć zgłębiania zainteresowań warta była ceny, jaką musieli za to zapłacić, czy byli tej ceny świadomi? Program szuka odpowiedzi na to pytanie posiłkując się znakomitymi zdjęciami i materiałami filmowymi z takich miejsc jak Indie, Egipt i Peru.

19:00 - TVP Historia - Polskie lato, węgierska jesień (powtórka, piątek, 12:00)

Jesień 1956 roku to okres, w którym pragnienie wolności znalazło swój wyraz zewnętrzny jednocześnie w Polsce i na Węgrzech, czyli w krajach, gdzie już wcześniej rozwijał się najsilniej opór przeciw dyktaturze komunistycznej. 23 października 1956 r. w Budapeszcie, pod pomnikiem Józefa Bema, odbyła się ogromna manifestacja, której uczestnicy poparli zmiany zachodzące po czerwcu \’56 w Polsce i zaczęli żądać „węgierskiej drogi do socjalizmu”. Był to początek rewolucji węgierskiej.

21:50 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

04:10 - Ale Kino - Żelazną ręką (powtórka, niedziela, 02:00)

Siedmiogród, rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła do Polski rotmistrza Mroczka, by zbadał jego szansę na koronę. Po przybyciu na miejsce rotmistrz, będący świadkiem zamachu na prymasa, wykrywa spisek prohabsburski. Wkrótce dociera do zwolenników Batorego to późniejszy kanclerz Jan Zamoyski oraz rodzina Zborowskich. W zamian za poparcie żądają kluczowych stanowisk w państwie. Gdy Batory zostaje królem, Mroczek staje się szarą eminencją. Postuluje rządy silnej ręki oraz ukrócenie samowoli szlacheckiej.

Piątek

09:00 - Discovery World - Kiedy Rzym rządził Egiptem

Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

15:05 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

16:30 - Discovery World - Życie za murem, odc. 3 - „historia.org.pl” poleca!

13 sierpnia 1961 r. berlińczycy obudzili się w podzielonym mieście. Brygady robotników, pilnowane przez uzbrojoną straż, wznosiły barierę z drutu kolczastego, która przecinała centrum miasta. Trzy dni później drut kolczasty zaczęto zastępować betonowymi cegłami. Mur przeciął miasto na dwie części. Jego obecność jednoznacznie wyrażała przesłanie: Zachód może ubolewać nad tym, co się dzieje za murem, ale nie będzie interweniował. Film ukazująca dzień powszedni po drugiej stronie muru poprzez pryzmat doświadczeń ludzi z tamtych lat.

18:30 - Discovery World - Niewyjaśnione historie - Śmierć czerwonego barona (powtórka, sobota, 04:40)

Manfred von Richthofen, zwany „Czerwonym baronem”, był legendarnym pilotem I wojny światowej. Budził strach wśród wrogów i podziw wśród sprzymierzeńców. Zestrzelił aż 80 nieprzyjacielskich maszyn. Był wielokrotnie ranny i dwukrotnie zestrzelony. 21 kwietnia 1918 roku zginął podczas lotu bojowego. Okoliczności jego śmierci budzą wiele kontrowersji.

20:10 - HBO - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

00:05 - TVP 1 - Świat Józefa

Historycy IPN szacują, że w okresie okupacji niemieckiej w pośrednią lub bezpośrednią pomoc Żydom zaangażowało się od 0,5 mln do 1 mln Polaków. Zdarzało się, że robiły to też osoby im niechętne. 2500 Polaków zostało z tego powodu zamordowanych lub zesłanych do obozów koncentracyjnych. Największe ofiary ponieśli chłopi w Małopolsce. Tam leży wieś Markowa, w której dziewięcioosobowa rodzina Ulmów podjęła próbę uratowania rodzin Szalów i Goldmanów. Ulmowie zostali zdradzeni przez policjanta i zginęli z rąk Niemców.

00:05 - Canal + - Kobieta w Berlinie

Kwiecień 1945 r. Klęska Niemiec staje się faktem. Żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do Berlina. W piwnicy jednej z kamienic ukrywają się kobiety i kilku mężczyzn, którzy przeżyli naloty i ostrzał artyleryjski. Jest wśród nich 30-letnia dziennikarka, Anonyma. Wielokrotnie gwałcona i upokorzona kobieta postanawia wykorzystać znajomość języka rosyjskiego i znaleźć protektora. Zostaje nim major Andriej Rybkin, kulturalny, wrażliwy mężczyzna. Z czasem między nim a Anonymą rodzi się więź. Ich romans obserwuje zakochana w dowódcy Masza.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew, odc. 1

W pierwszym okresie II wojny światowej dochodziło do zaciętych bitew z udziałem floty włoskiej oraz słabszej marynarki brytyjskiej. Stawką były dostawy dla wojsk walczących w Afryce.

09:00 - Discovery World - Niewyjaśnione historie - Kto zabił Tutanchamona?

Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Detektywi Gregory Cooper (były agent FBI, komisarz policji) oraz Mike King (były dyrektor działu śledzenia i analizy przestępczości przy urzędzie prokuratora generalnego) postanowili odkryć prawdziwe okoliczności tajemniczej śmierci Tutenchamona.

11:30 - Discovery World - Historia oręża - Artyleria (powtórka, niedziela, 16:00) - „historia.org.pl” poleca!

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku rozwój niesamowitych narzędzi zagłady, od katapult, po armaty.

15:00 - TVN 7 - Wyzwanie dla Robin Hooda

Anglia, wiek XII. Ryszard Lwie Serce wyruszył na krucjatę. Na tronie angielskim zasiadł jego brat, Jan bez Ziemi, który okazał się okrutnym władcą. Zbuntowani przeciw tyrańskim praktykom poddani szukają schronienia w lasach. W zamku Courtenay umiera sir John. Spadek po nim mają otrzymać jego dwaj synowie, Roger i Henry, oraz ich kuzyn Robin. Zachłanny Roger nie zamierza dzielić się schedą. Postanawia pozbyć się rywali.

18:00 - Discovery World - Tutanchamon. Prawda skrywana w grobowcu

Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Zahi Hawass rozwiązuje zagadkę śmierci Tutenchamona. Dzięki badaniom DNA i wykorzystaniu nowoczesnych technologii udaje się też ustalić jego koligacje rodzinne.

18:00 - TVP Historia - Jeniec Europy - historia.org.pl poleca!

Historia kilku ostatnich lat życia Napoleona Bonaparte, uwięzionego na wyspie Świętej Heleny. W przydzielonej mu posiadłości Longwood wszystko podporządkowane jest drobiazgowemu protokołowi wojskowemu, a dawny cesarz toczy złośliwą wojnę z gubernatorem wyspy.

19:00 - Viasat History - Czarna zaraza (powtórka, niedziela, 11:00)

Panująca w XIV wieku czarna zaraza była epidemią o niespotykanej w dziejach ludzkości sile rażenia. W przeciągu trzech lat zgładziła ponad jedną trzecią populacji Europy. Ludzie uważali ją za zwiastun nadejścia końca świata. Według kronikarzy zniszczenie jakie siała przewyższało to z czasów biblijnego potopu.

19:10 - Kino Polska - Sława i chwała, odc. 1

Dzieje polskiej inteligencji ukazane na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Odessa, lipiec 1914 roku. Tu spędzają wakacje dorosłe dzieci Szyllerowej, kompozytor Egdar i śpiewaczka Elżbieta. Towarzyszą im pochodzący z zaprzyjaźnionej rodziny Józio Royski i jego korepetytor Kazimierz Spychała. Wszyscy nawiązują kontakty z Rosjanami z odeskiej bohemy. Rodzą się wakacyjne flirty. Ciekawie zapowiadającą się kanikułę przerywa ogłoszenie mobilizacji.

20:00 - TV 4 - Błękitny Order

Bruno Stachel, pilot z czasów I wojny światowej, mimo plebejskiego pochodzenia zdobywa order „Błękitnego Maksa” ku wściekłości kolegów arystokratów. Dowódca zleca mu testowanie nowego typu samolotu.

22:30 - Canal + - Operacja Dunaj

Rok 1968. Idealista Jasiu Jamroży pełni służbę wojskową w przygranicznej jednostce pancernej, w której służy także jego wuj, sierżant Edward Kotowicz. Symbolem pancerniaków jest „Biedroneczka” _ czołg T-34, który brał udział w walkach podczas II wojny światowej. Gdy w ramach operacji „Dunaj” kompania otrzymuje rozkaz wymarszu do Czechosłowacji, „Biedroneczka” ma wziąć udział w interwencji. Dowódcą czołgu zostaje Edward Kotowicz. Jego podkomendni to: Romek Kwaśny, Florian Sapieżyński i Jasiu. Kotowicz i jego załoga odłączają się od głównych sił.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew, odc. 2

W 1941 roku do kampanii w rejonie Morza Śródziemnego włączyło się Luftwaffe. W wyniku nalotów duże straty poniosły alianckie okręty i bazy w Afryce.

09:00 - Discovery World - Niewyjaśnione historie - Zamach na Hitlera - „historia.org.pl” poleca!

Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r. Próba odpowiedzi na pytania: dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy i jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem.

15:30 - TVN 7 - Tak nieliczni

Rok 1943. Amerykański oficer, Tom C. Reynolds, stacjonuje ze swym oddziałem w Birmie. Trwają przygotowania do uderzenia na Japończyków. Niespodziewanie żołnierze zostają zaatakowani przez wojska generała Chang Kaj-sheka. Po bitwie oddział Reynoldsa wkracza na tereny znajdujące się pod władzą chińskich nacjonalistów, aby dokonać odwetu. W bitwie ginie wielu żołnierzy. Reynolds popada w tarapaty, grozi mu sąd wojskowy.

17:30 - Canal + Film - Trzy królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

01:30 - TVP 2 - Zabić Sekala

Czechosłowacja, rok 1943. W pobliżu wsi stacjonują Niemcy - ich złowrogą obecność daje się wyczuć w atmosferze panującej w Lakoticach, w strachu wypisanym w oczach chłopów. Przyczyną owego lęku jest nie tylko bliskość okupanta, lecz przede wszystkim Sekal, który wysługuje się hitlerowcom, denuncjując niepokornych gospodarzy. Ofiary donosów lądują w obozie koncentracyjnym, Sekal zaś przejmuje ich majątki. Rolnicy postanawiają zabić zdrajcę. Ma tego dokonać Jura Baran, kowal niedawno przybyły do wioski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz