Program telewizyjny dla historyków (8-14 listopada 2010)


Przedstawiam następny program telewizyjny przeznaczony dla miłośników historii. Zasady są takie same, jak zawsze, więc bez owijania w bawełnę, zachęcam do zapoznania się z pozycjami (czasem luźno związanymi z historią), które możecie zobaczyć w dniach 8-14 listopada.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

09:00 - Discovery World - Kobiety faraonowie

Tajemnice Kleopatry, Nefertari, Nefertiti oraz Hatszepsut, kobiet dzierżących władzę, przez 400 lat kształtujących historię starożytnego Egiptu.

09:40 - Canal + - Pan i Władca na krańcu świata - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Walki armii cesarza z Anglikami toczą się także na dalekich morzach. Brytyjski żaglowiec wojenny „Surprise” ma przechwycić okręt „Acheron”, większą i nowocześniejszą jednostkę nieprzyjaciela. Jednak to Francuzom udaje się zaskoczyć kapitana Jacka Aubreya. Bilans starcia jest pokaźny: „Surprise” traci dziewięciu ludzi, ma uszkodzony ster. Po remoncie Aubrey postanawia ścigać francuską fregatę, choć załoga boi się kolejnej porażki. Do decydującej konfrontacji dochodzi w pobliżu wysp Galapagos.

11:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 1

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

18:30 - Discovery World - Niewyjaśnione historie. Kto zabił prezydenta Kennedy’ego?

22 listopada 1963 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, John Fitzgerald Kennedy, został zastrzelony podczas podróży służbowej do Dallas. Na miejscu zbrodni zatrzymano Lee Harveya Oswalda, którego oskarżono o zamach. Nie wszyscy jednak uwierzyli, że zabójca, ktokolwiek by nim nie był, działał sam. Niektórzy twierdzą, że Kennedy padł ofiarą spisku. W programie Dealey Plaza w Dallas zamienia się w supernowoczesne laboratorium sądowe. Eksperci po raz kolejny analizują filmowy zapis zabójstwa prezydenta Kennedy’ego.

19:00 - Viasat History - Życie z wrogiem, odc. 1

Na podstawie materiałów prezentujących zarówno stronę okupanta jak i okupowanego, ten międzynarodowy serial dokumentalny prezentuje nowe spojrzenie na życie powojennych Niemiec. Opowiada o okresie alianckiej okupacji kraju po 1945 roku, do momentu utworzenia dwóch odrębnych republik niemieckich w 1949 roku - okresie który nie tylko ukształtował współczesne Niemcy ale także miał ogromny wpływ na losy całego świata.

20:00 - Viasat History - Zaginione miasto faraona

Na egipskiej pustyni archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia, odnaleźli starożytny cmentarz, na którym pochowani są poddani legendarnej stolicy Egiptu, Amarnie. Założycielem miasta był jeden z mniej znanych faraonów, Akenanten, którego żoną była legendarna piękność, Nefreteti. Opuścił on Teby, by na pustyni zbudować nową stolicę imperium, niestety w ciągu zaledwie dwóch dekad Egipt zaczął chylić się ku upadkowi. Zaledwie w ciągu jednego pokolenia powstało i zniknęło z powierzchni ziemi wspaniałe antyczne miasto.

20:25 - TVP 1 - Ogniem i Mieczem, odc. 1

Jan Skrzetuski, poseł księcia Wiśniowieckiego, wraca z misji na Krymie. W drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie zaprzyjaźnia się z dwoma szlachcicami - Onufrym Zagłobą i Longinusem Podbipiętą, którzy mieli okazję zobaczyć, jak Skrzetuski poradził sobie z napastliwym starostą Czaplińskim, wyrzucając go na bruk. W dalszą drogę wyruszają razem. Wkrótce trafiają na rozbitą kolaskę kniahini Kurcewiczowej. Ratują z opresji ją oraz piękną bratanicę jej nieboszczyka męża, Helenę.

21:20 - TVP Historia - Gry wojenne, odc. 1

Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem, który spełnił obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do ojczyzny. Autorzy przedstawiają jego historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, kim był pułkownik. Wokół Kuklińskiego od lat toczy się w Polsce gorąca dyskusja, budząca ogromne emocje, polaryzująca społeczeństwo.

22:00 - Viasat History - Fałszerze na usługach Hitlera - „historia.org.pl” poleca!

Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

22:35 - TVP 1 - Tristan i Izolda

Lord Marke pragnie zjednoczyć skłócone angielskie plemiona. Jeden z jego najwaleczniejszych rycerzy, Tristan, zostaje ranny podczas potyczki i uznany za martwego. Jego ciało, umieszczone w łódce wypchniętej w morze, dociera do brzegów krainy rządzonej przez króla Celtów, Donnchadha. Tu znajduje je córka władcy, Izolda. Nie przyznając się kim jest, dziewczyna leczy rannego rycerza i pomaga mu wrócić do domu. Tymczasem Donnchadh ogłasza, iż odda córkę najmężniejszemu z angielskich rycerzy. Tristan wygrywa turniej w imieniu władcy, Marke’a.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Faraonowie z Nubii

Archeolodzy rozpoczynają wykopaliska w Sudanie na terenie nubijskiego miasta liczącego 2000 lat. Może uda im się odtworzyć ostatnie dni tej metropolii.

16:30 - Discovery World - Obsesja Napoleona. Wyprawa do Egiptu

Historia kampanii egipskiej. Napoleon wyruszył na podbój ziemi faraonów nie tylko z olbrzymią armią, ale także w towarzystwie 150 naukowców. Choć wyprawa zakończyła się militarną klęską, naukowcy przeprowadzili szereg badań, których wyniki stworzyły podstawy współczesnej archeologii i egiptologii.

18:25 - TVP Historia - Być dla Polski, być dla Polaków

Nowe spojrzenie na postać Józefa Piłsudskiego, który całe życie i wszystkie umiejętności poświęcił Polsce. Film przedstawia marszałka walczącego o Polskę z przeciwnikami jego koncepcji politycznych. W programie wykorzystano liczne materiały archiwalne.

19:00 - TVP Historia - Był sobie mur

13 sierpnia 1961 roku mur o długości ponad 45 kilometrów podzielił Berlin. Stał do 9 listopada 1989 roku. Był swoistym symbolem podziału świata na dwa bloki, stał się także przyczyną wielu ludzkich tragedii. Dr Rainer Hildebrandt, uczestnik antyhitlerowskiej konspiracji, stworzył w domu przy Checkpoint Charlie Muzeum Muru, które przyciąga ludzi z całego świata. Opowiada o studiach na uniwersytecie, o hitlerowskich Niemczech, o tym dlaczego poświęcił się dokumentowaniu walki o prawa obywatelskie bez użycia przemocy.

19:00 - Viasat History - Noc kryształowa - „historia.org.pl” poleca!

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

22:00 - TVP Historia - Chemiczny Bałtyk

XX wiek uczynił Bałtyk śmietniskiem cywilizacji wojny. Na jego dnie zdeponowano najgroźniejszą broń II wojny światowej - gazy bojowe. Na dnie Bałtyku leżą wraki statków cywilnych i wojennych. Po Bałtyku pływają współczesne olbrzymie tankowce i chemikaliowce. I na koniec, na dnie Bałtyku kładzione są rury i kable przesyłowe. Czy zatopiona broń jest groźna i w jakiej sytuacji? Autorzy próbują odpowiedzieć na te pytania, korzystając z pomocy specjalistów.

22:00 - Viasat History - Chachapoya - tajemnice zaginionej cywilizacji

Wysoko w chmurnych lasach Peru z dżungli wyłaniają się kamienne ściany tajemniczej fortecy. Ta potężna ściana wypełniona jest kośćmi ludzi z wymarłego plemienia Chachapoya, nazywanymi też Wojownikami Chmur. Od 800 do połowy 1500 roku n. e. zamieszkiwali oni andyjskie tereny chmurnych i zamglonych lasów, obecnie północnego Peru, gdzie stworzyli kulturę w której nadrzędną rolę spełniali wojownicy i szamani, i którzy podróżowali handlowymi szlakami między morskim wybrzeżem i Amazonką.

23:45 - Kino Polska - Operacja Himmler

31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miała miejsce zorganizowana przez SS i niemiecki wywiad wojskowy antypolska prowokacja. Akcją, której kryptonim brzmiał „Himmler”, kierowali szef policji Heydrich i szef Abwehry Canaris. O godzinie 20.00 grupa esesmanów w polskich mundurach wtargnęła do miejscowej rozgłośni radiowej. Po opanowaniu budynku wygłosili komunikat w języku polskim, nawołujący do wojny z Niemcami.

Środa

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Egiptu

Terry Jones z grupy Monty Pythona przenosi się w czasy starożytnego Egiptu, odkrywając tajemnice codziennego życia poddanych faraonów.

10:30 - Canal + Film - Dzieci Ireny Sendlerowej

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

14:40 - Kino Polska - Na melinę

Partyzanci z oddziału AK stacjonujący w pobliżu wioski podejrzewają żebraka Alojzego Szynale o kontakty z niemiecką żandarmerią. Udowadniają mu zdradę i stawiają przed plutonem egzekucyjnym.

16:00 - TVP Historia - Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, odc. 1

Akcja serialu rozpoczyna się w 1815 roku. Po klęsce wojen napoleońskich do domu wraca Józef Frankowski. Gospodarstwo po ojcu przejął jego brat. Teraz robi wszystko, by pozbyć się przybysza. Dzięki pomocy byłego dowódcy, hrabiego Dezyderego Chłapowskiego, Józef zostaje zarządcą w jednym z jego majątków. Sam hrabia też postanawia zająć się gospodarowaniem. Aby pogłębić wiedzę z zakresu agronomii i leśnictwa, wyjeżdża do Anglii. Po powrocie reformuje majątek, dając rodakom przykład dobrze pojętego patriotyzmu.

16:30 - Discovery World - Tajemnica zabójstwa Napoleona

Ostatni okres życia Napoleona po zesłaniu go na wyspę św. Heleny. Próba wyjaśnienia jego tajemniczej śmierci.

18:30 - TVP Historia - Nad nami Orzeł Biały

Program przedstawia walki polskich formacji wojskowych walczących na frontach I wojny światowej oraz powstanie Wojska Polskiego i jego wkład w odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r.

19:00 - Viasat History - 1929. Wielki krach

W programie naoczni świadkowie największego krachu finansowego w historii opowiadają o wydarzeniach na nowojorskiej Wall Street w 1929 roku. W przeciągu sześciu strasznych dni października 1929 roku udziały na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych spadły o jedną trzecią. Przepadły ponad 25 biliony dolarów prywatnego kapitału. Następnie nastąpiło bankructwo tysięcy banków, które wchłonęły oszczędności wielu ludzi. Program opowiada historię światowego kryzysu finansowego, który oby się nigdy więcej nie powtórzył.

21:00 - Viasat History - Dzień pod ostrzałem, odc. 1

Program śledzi dzień z życia żołnierzy podczas bitew na frontach największych wojen, w których brali udział Amerykanie. Akcja każdego z tych dni opowiedziana jest od strony przeżyć konkretnych ludzi, którzy brali udział w takich bojowych zmaganiach i którym udało się przeżyć mimo nikłych szans na wyjście cało z opresji.

21:40 - HBO - Janosik. Historia prawdziwa - „historia.org.pl” poleca!

Walczący w powstańczej armii Rakoczego młody góral Janosik zostaje schwytany przez żołnierzy cesarza Franciszka Józefa I i wcielony do jego armii. Pełniąc służbę w twierdzy w Bytczy, zaprzyjaźnia się z przywódcą bandy zbójnickiej Tomaszem Uhorczykiem, któremu pomaga w ucieczce. Ten zaś, wdzięczny za okazaną pomoc, daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiej armii. Po powrocie do rodzinnego domu młody góral przeżywa zawód miłosny i nie może znaleźć dla siebie miejsca. Wkrótce trafia do zbójnickiej bandy i zostaje jej hersztem.

22:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 1

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

23:55 - Canal + - Rewers - „historia.org.pl” poleca!

Lata 50. XX w. Pochodząca z inteligenckiej rodziny Sabina Jankowska pracuje w dziale poezji w redakcji warszawskiego wydawnictwa. Mieszka z matką i babką. Choć skończyła trzydzieści lat, u jej boku nie ma mężczyzny. Matka postanawia znaleźć córce męża. W mieszkaniu Jankowskich zjawiają się adoratorzy, jednak Sabina zakochuje się dopiero w tajemniczym Bronisławie, który pewnego wieczoru ratuje ją z rąk opryszków. Nie potrafi się oprzeć urokowi przystojnego mężczyzny, lecz wkrótce okazuje się, że intencje jej obrońcy nie są szczere.

Czwartek

06:00 - TVP 1 - Pożegnanie cesarzy

Stary chłop Tomasz jest wielbicielem dynastii Romanowów. Wciąż nie dociera do jego świadomości, że w Rosji były już dwie rewolucje i że Polska odzyskała niepodległość. Jest rok 1919, a na ścianach jego izby nadal wiszą portrety cara. Nie wierzy w upadek imperium rosyjskiego ani w to, że carskie ruble stały się bezwartościowym papierem.

06:00 - Discovery World - Tajemnica jeziora Toplitz

W ostatnich dniach II wojny światowej naziści pozbyli się ogromnej ilości podrobionych pieniędzy, zatapiając je w jeziorze Toplitz w Austrii.

11:00 - Discovery World - Atak na Pentagon

Blisko 200 osób zginęło w wyniku uderzenia w Pentagon samolotu American Airlines. Dokument ukazuje heroiczne postawy ludzi w obliczu tragedii.

16:30 - Discovery World - Zwierzęcy gladiatorzy

W starożytnym Rzymie oprócz walk pomiędzy gladiatorami odbywały się też walki ludzi ze zwierzętami. W programie kulisy tych krwawych widowisk.

18:00 - Kino Polska - Marszałek Piłsudski, odc. 1

Pewien dziennikarz przeprowadza wywiad z sędziwym już Piłsudskim. Marszałek wraca pamięcią aż do roku 1887, kiedy to za domniemany udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III został aresztowany w Petersburgu i skazany na 5 lat zesłania. Miał wówczas zaledwie 19 lat. Po powrocie w 1892 r. do Wilna chciał studiować prawo, ale odrzuciwszy propozycję współpracy z władzami carskimi, musiał porzucić ambitne plany. Wiąże się ze środowiskiem konspiratorów. Współredaguje nielegalne pismo „Robotnik”. Poznaje też przyszłą żonę, Marię.

19:00 - Viasat History - Śmierć o brzasku - ostatni okręt wojenny cesarza

10 czerwca 1918 roku nowoczesny austro-węgierski okręt wojenny „Szent Istvan” po tym jak został uderzony przez dwie włoskie torpedy zatonął podczas swojej pierwszej podróży. Na jego pokładzie znajdowała się ekipa filmowa, której zadaniem było zarejestrowanie pierwszej misji okrętu. Zaplanowane świętowanie stało się jedyną w swoim rodzaju dokumentacją przerażającego wydarzenia.

19:45 - TVP Historia - Błękitny Generał

Film poświęcony jest jednemu ze współtwórców niepodległej Polski, legendarnemu „błękitnemu generałowi” Józefowi Hallerowi. Pokazuje osobowość i dokonania tego wybitnego dowódcy i wielkiego patrioty. Stara się także odpowiedzieć na pytanie, co pozostało dzisiaj z jego przesłania, kim jest dla współcześnie żyjących Polaków człowiek, który przywrócił ojczyźnie Pomorze i rzucając platynowy pierścień do Zatoki Puckiej, dokonał symbolicznego aktu zaślubin z morzem.

20:10 - HBO - Elizabeth: Złoty wiek - „historia.org.pl” poleca!

Anglia, rok 1585. Od blisko 30 lat rządy sprawuje królowa Elżbieta I. Na dworze trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zapewniłby monarchii kontynuację. Żaden z kandydatów nie przypada Elżbiecie do gustu. Jej serce zaczyna bić mocniej, gdy zostaje przedstawiona odkrywcy i podróżnikowi, Walterowi Raleighowi. Tymczasem król hiszpański, Filip II, zamierza obalić królową i zmusić naród do porzucenia wiary protestanckiej. Elżbieta po raz kolejny postanawia poświęcić sprawy osobiste na rzecz Anglii.

20:15 - TVP Historia - Wiadomości roku 1918

Rekonstrukcja wydarzeń 11 listopada 1918 r. w Polsce i na świecie przedstawiona w formie dziennika telewizyjnego. Podsumowanie wydarzeń dnia 11 listopada 1918 r.

20:20 - TVP 1 - 1920. Wojna i miłość

Bronek Jabłoński jest oficerem armii rosyjskiej. Wpada w sidła bolszewickiego oddziału dowodzonego przez Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec. Szczęście mają również Władek Jarociński, służący w pruskim wojsku, oraz matematyk ze Lwowa, Józef Szymański. Trójkę mężczyzn zatrzymuje niemiecka żandarmeria i zsyła do obozu internowania. Gdy nadchodzi 11 listopada 1918 roku, koledzy wyruszają w kierunku Warszawy.

20:25 - Kino Polska - Polska 1974

Kilku zagranicznych dziennikarzy opowiada o osiągnięciach Polski Ludowej.

20:30 - TVP Historia - Weteran

Reportaż o kapitanie Stanisławie Wycechu, oficerze Wojska Polskiego, który ukończył 103 lata. W programie opowiedziana została historia z dnia 11 listopada 1918 roku. Wówczas kapitan wziął udział w rozbrajaniu Niemców w Węgrowie. Po zdobyciu broni Stanisław Wycech skierowany został do 15. pułku piechoty, który później nazwano „Pułkiem Wilków”. W 1920 roku kapitan Stanisław Wycech uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

21:00 - TVP Historia - Człowiek z fotografii

W 1918 roku służbę przy Pałacu Namiestnikowskim pełnił 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej. Na zdjęciu z tamtego roku znalazł się najstarszy żyjący żołnierz tego pułku, który pełnił pierwszą wartę. To zdjęcie jest przyczynkiem do opowiedzenia historii pułku, jednostki o bogatej historii, w której służył m.in. Karol Wojtyła. Opowieść Stanisława Rotstada ilustrowana jest fotografiami i fragmentami filmu z okresu I wojny światowej.

21:30 - TVP Historia - W służbie Orła Białego

Amerykańscy piloci z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki bronili Rzeczpospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Szczególnie zacięte walki toczyli w sierpniu 1920 roku, gdy armia konna Budionnego stanęła na przedpolach Lwowa. O determinacji pilotów świadczy fakt, że aż 5 samolotów doznało poważnych uszkodzeń. Nie wszystkim pilotom udało się powrócić do ojczyzny.

22:00 - Canal + - Generał Nil - „historia.org.pl” poleca!

W 1945 r. generał August Emil Fieldorf, były dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, jako kolejarz Walenty Gdanicki został przypadkowo zatrzymany przez NKWD w podwarszawskim Milanówku, oskarżony o spekulację i zesłany do ZSRR. W październiku 1947 r. mężczyzna wraca do Polski. Z Białej Podlaskiej udaje się do Łodzi i zatrzymuje się u Heleny Błociszewskiej. Po pewnym czasie przyjeżdża do niego żona Janina z córkami, Krysią i Marią. Fieldorf postanawia się ujawnić w nadziei, że będzie mógł prowadzić normalne życie.

22:00 - Viasat History - Egipt, odc. 1

Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

02:10 - Canal + - Opór

Rok 1941. Na terenach okupowanych przez nazistów Żydzi padają ofiarą masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku, ginie niemal cała rodzina Bielskich. Przy życiu zostają czterej bracia: Tewje, Aleksander „Zus”, Asael i Aron. Ci formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Wkrótce grupa powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady zwanej „Leśnym Jeruzalem”. Niebawem między Tewjem i Zusem dochodzi do konfliktu.

Piątek

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Rzymu

Z charakterystycznym dla Monty Pythona poczuciem humoru Terry Jones odkrywa tajemnice Imperium Rzymskiego. Starożytny świat według Jonesa całkiem przypomina czasy współczesne.

09:35 - Canal + - Północna ściana

Nazistowska propaganda stawia za punkt honoru przejście niezdobytej północnej ściany góry Eiger w Alpach Berneńskich, która ze względu na liczne ofiary bywa nazywana „ścianą śmierci”. Zadania podejmują się dwaj bawarscy żołnierze oraz konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za nimi udaje się doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Jego fotografem zostaje odbywająca staż w redakcji Luise Fellner, która wychowywała się wspólnie z alpinistami.

16:30 - Discovery World - Wielkie bitwy. Hastings 1066 r.

Najważniejsze wydarzenia z dziejów wczesnośredniowiecznej Anglii, których finał rozegrał się na podmokłych łąkach pod Hastings w 1066 roku. Film omawia szczegółowo przebieg zmagań anglosaskiej ludności wysp z normańskimi najeźdźcami, genezę sporu o prawo do angielskiego tronu, w którym uczestniczyli król Anglii Harold i książę Normandii Wilhelm. Autorzy poświęcają także wiele uwagi samej bitwie pod Hastings i jej bezpośrednim politycznym następstwom.

17:00 - Discovery World - Wielkie bitwy. Bannockburn

Siedemset lat temu Szkocja toczyła z Anglią krwawą walkę o niepodległość. W programie Crispin Swayne przedstawia, jak Szkoci na przestrzeni wieków przekształcali się w suwerenny naród.

18:30 - Discovery World - Niewyjaśnione historie. Zamach na Hitlera

Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r. Próba odpowiedzi na pytania: dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy i jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem.

20:10 - Ale Kino! - Apollo 13 - historia.org.pl poleca!

11 kwietnia 1970 roku zaczęła się misja Apollo 13, która wydawała się rutynową podróżą kosmiczną. Zainteresowanie startem kolejnego statku kosmicznego z trzema osobami na pokładzie było minimalne. Gdy załoga statku nadawała przekaz telewizyjny z pokładu, żadna z sieci telewizyjnych nie uznała tej transmisji za godną uwagi. Dopiero gdy do ośrodka kontroli lotów NASA dotarł meldunek: „Houston, mamy kłopoty”, świat zaczął śledzić lot z zapartym tchem.

20:50 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

Sobota

06:00 - Discovery World - Strefa śmierci. Irak - bitwa o Nadżaf

An-Nadżaf, pod którym rozegrała się największa bitwa w wojnie irackiej, jest świętym miastem szyitów, pielgrzymują doń wyznawcy tej odmiany islamu z całego świata. W mieście od wieków górowała złota kopuła i dwa minarety meczetu Al-Hajdarijja z grobowcem kalifa Alego, kuzyna i zięcia Mahometa.

07:00 - Discovery World - Detektywki na polu bitwy. Waterloo

Triumfalny pochód Napoleona z Nicei do Paryża w 1815 r., po ucieczce z Elby, natchną cesarza zbytnią pewnością siebie. Wierzył, że uda mu się pokonać siły, które wysłały przeciw niemu Anglia, Rosja, Prusy i Australia. Jednak błyskotliwe plany strategiczne zostały zmarnowane wskutek poważnych błędów Napoleona i jego dowódców. Armia Wellingtona, którym pogardzał doprowadziła do klęski Francuzów, powtórnej abdykacji Napoleona i osadzenia go na wyspie świętej Heleny.

11:00 - Discovery World - Historia oręża. Łodzie podwodne

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku okręty podwodne.

12:50 - Canal + Film - Coco Chanel - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca w d’Obazine ojciec przywozi dwie nastoletnie córki: Gabrielle i Adrienne. Po opuszczeniu placówki zarabiają na życie, wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Gabrielle marzy o karierze artystycznej i wyjeżdża do Paryża. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego oficera Étienne Balsana oraz jego znajomych z wyższych sfer. Jej sposób ubierania się szokuje, ale jednocześnie intryguje. Wkrótce w jej życiu zjawia się angielski przemysłowiec Arthur Capel.

20:00 - TV 4 - Za linią wroga - „historia.org.pl” poleca!

Konflikt zbrojny na Bałkanach dobiega końca. Porucznik Burnett odbywa ostatni lot zwiadowczy nad Jugosławią. Aparatura rejestruje masowe rozstrzeliwanie cywili przez wojska jednej ze stron konfliktu. Artyleria przeciwlotnicza otwiera zmasowany ogień. Zestrzelony samolot rozbija się daleko za linią wroga. Burnett wychodzi z kraksy cało. Jego tropem podąża serbska grupa, która chce zlikwidować niewygodnego świadka. Tymczasem admirał Reigart, dowodzący wojskami amerykańskimi na Bałkanach, podejmuje decyzję o rozpoczęciu akcji ratunkowej.

20:20 - TVP 1 - Król Artur

Twórcy filmu, opierając się na historycznych źródłach, przyjęli hipotezę, że pierwowzorem mitycznego króla Artura był żyjący w V wieku n.e. rzymski dowódca Lucius Artorius Castus. Artur i jego drużyna, doborowy oddział kawalerii znany jako Rycerze Okrągłego Stołu, przez długi czas wiernie służą Rzymianom, choć sami Rzymianami się nie czują. Kiedy wreszcie po latach służby mogą wrócić do domów, zwierzchnicy zlecają im ostatnie zadanie. Trzeba wyprowadzić rodzinę cesarskiego dostojnika z terenów zajętych przez wojska saskie.

22:45 - Kino Polska - Poznań ’56

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

02:35 - Ale Kino! - Żelazną ręką

Siedmiogród, rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła do Polski rotmistrza Mroczka, by zbadał jego szansę na koronę. Po przybyciu na miejsce rotmistrz, będący świadkiem zamachu na prymasa, wykrywa spisek prohabsburski. Wkrótce dociera do zwolenników Batorego - to późniejszy kanclerz Jan Zamoyski oraz rodzina Zborowskich. W zamian za poparcie żądają kluczowych stanowisk w państwie. Gdy Batory zostaje królem, Mroczek staje się szarą eminencją. Postuluje rządy silnej ręki oraz ukrócenie samowoli szlacheckiej.

Niedziela

06:00 - Discovery World - Strefa śmierci. Zasadzka w Hawidża

W sierpniu 2004 roku w mieście Hawidża toczyły się walki zbrojne na niespotykaną do tej pory skalę. Armia amerykańska niespodziewanie trafia w sam środek strefy śmierci.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Podczas wojny w Zatoce Perskiej amerykański II pułk pancerny zaskoczyła burza piaskowa. Pomimo tak ekstremalnych warunków żołnierzom udało się pokonać iracką Gwardię Republikańską.

20:35 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

22:00 - Viasat History - Czołgi w Złotym Mieście - koniec „Praskiej Wiosny” - „historia.org.pl” poleca!

Program opowiada o wydarzeniach nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, kiedy wojska państw Układu Warszawskiego przystąpiły do okupacji bratniego kraju - Czechosłowacji. W taki właśnie siłowy sposób zakończono zryw reformatorski określany jako „praska wiosna”, który „nadając socjalizmowi ludzką twarz” obudził nadzieje liberalizmu i demokracji w całej Europie. Program przypomina tragedię jaka rozegrała się w sercu naszego kontynentu 40 lat temu.

23:00 - Viasat History - Wielka ucieczka - jak to było naprawdę

Okryty niechlubną sławą obóz dla lotników Stalag Luft III, na granicy Polski i Niemiec, był specjalnie zbudowanym przez Niemców więzieniem, w którym podczas II wojny światowej przetrzymywano 10. 000 jeńców wojennych różnej narodowości. Obóz został zaprojektowany z największą starannością tak, aby wykluczyć możliwość ucieczki. Ale dla zatrzymanych tam mężczyzn ucieczka była służbową powinnością. Film prezentuje historię grupy odważnych więźniów Stalagu, którzy zorganizowali słynną „wielką ucieczkę” i zapłacili za ten śmiały czyn najwyższą cenę.

02:25 - Ale Kino! - Czarny wąwóz

Rok 1866, tuż przed wybuchem wojny austriacko-pruskiej. Za namową polskiego malarza Romana 19-letni Ludwik Machl przystępuje do grupy spiskowców działających przeciwko Austriakom. Aby zdobyć pieniądze na działalność, dokonują napadu rabunkowego. Wkrótce na ślad chłopca trafia policja. Prowadzący sprawę komisarz Lottes w zamian za wolność proponuje mu, by został tajnym agentem. Machl zgadza się i wyjeżdża na tereny pruskiego Śląska.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz