50. rocznica śmierci gen. Antoniego Chruściela „Montera”


We wtorek, 30 listopada minie 50. lat od śmierci dowódcy Powstania Warszawskiego - gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera”. W najbliższą niedzielę, 28 listopada, o godz. 13.00 w kościele Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37) odbędzie się msza święta w intencji Generała.

Następnie około godz. 15.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy grobie „Montera” stanie posterunek wojskowy a uczestnicy mszy św. złożą kwiaty i zapalą znicze.

Antoni Chruściel urodził się 16 czerwca 1895 r. w rodzinie chłopskiej we wsi Gniewczyna Łańcucka w pow. przeworskim. Przed I wojną światową działał w ruchu niepodległościowym. Od grudnia 1918 r. był żołnierzem. W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził pułkiem Strzelców Syberyjskich. Po kapitulacji twierdzy w Modlinie został wzięty do niewoli i osadzony w obozie jenieckim w Działdowie; w końcu października został zwolniony.

Od czerwca 1940 roku działał w konspiracji. Należał do zwolenników wybuchu powstania w Warszawie, choć zarazem przestrzegał przed niedostatkiem broni i amunicji. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą całości walczących sił. Po kapitulacji oddziałów powstańczych przebywał w obozach jenieckich w Niemczech, gdzie uwolniły go oddziały amerykańskie. Po demobilizacji oddziałów polskich w 1948 r. pozostał na emigracji w Londynie.

W 1946 r. komunistyczny rząd pozbawił go obywatelstwa polskiego, uniemożliwiając mu planowany powrót do kraju. Decyzję tę uchyliła w 1971 r. Rada Państwa już po jego śmierci. Od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie. Tam zmarł 30 listopada 1960 r. i został pochowany. Z inicjatywy Polonii jego szczątki przeniesiono do sanktuarium Doleystown w Pensylwanii, zwanego „amerykańską Częstochową”. Grób żony generała, Walerii Chruściel, był w Farmingsale koło Nowego Jorku.

30 lipca 2004 roku odbyła się uroczystość złożenia w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach prochów śp. Generała Antoniego Chruściela ps. „Monter” oraz Jego żony Walerii.


Źródło: um.warszawa.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz