„Kamienie milowe cywilizacji” - L. Blandford, P. Davidson - recenzja |
W 2009 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się publikacja Lindy Blandford oraz Petera Davidsona zatytułowana Kamienie milowe cywilizacji, sygnowana przez Wydawnictwo BOSZ. Książka ta ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytania co rozumiemy pod hasłem „cywilizacja” oraz jakie są obecnie przyjęte normy społeczne, a co za tym idzie skąd one pochodzą?
Książka, jak twierdzą sami Autorzy nie jest publikacją akademicką, a więc nie znajduje się tu ogromna ilość faktów, dat czy pojęć oraz brak w niej wielu przypisów czy odnośników bibliograficznych.
W publikacji omówiono 25 kamieni milowych cywilizacji. W pierwszej części znajdują się rozdziały dotyczące takich fragmentów ludzkiej cywilizacji jak odciski stóp pierwszych homonidów, doskonalonych przez nich narzędzi krzemiennych. W części tej poruszono istotny temat rewolucji neolitycznej, jej przebiegu oraz następstw.
Kolejno w logiczny i spójny sposób omówiono „zdobycze cywilizacyjne” pierwotnych społeczeństw, zaczynając od sztuki, garncarstwa poprzez instytucję króla i rozwój metalurgii kończąc na piśmie i ideologii państwa.
Posługując się rozmaitymi przykładami w przejrzysty sposób ukazano rytuały pierwszych społeczeństw zestawiając je z sytuacjami życiowymi ludzi XXI wieku, co znacznie uatrakcyjnia tekst działając na wyobraźnie Czytelnika. W podobny sposób wytłumaczono wiele istotnych zjawisk prehistorii, takich jak hodowla, zdobywanie pożywienia czy też wytwarzanie narzędzi z krzemienia bądź wytopu brązu. W części tej w bardzo interesujący sposób przedstawiono dzieje pisma, od początku jego pojawienia się w celach handlowych po barwne i pełne fantazji opisy zaświatów zachowanych na egipskich papirusach i reliefach.
Drugą część publikacji Autorzy zatytułowali Droga ku nowoczesności. Część tę rozpoczyna rozdział dotyczący wielkiej zarazy oraz jej wpływu na nowożytne społeczeństwo Europy. Następnie zestawiono najróżniejsze rewolucje prężnie rozwijającego się świata. W rozdziale traktującym o rewolucji militarnej w bardzo interesujący sposób Autorzy przytaczają historię powstania i rozwoju prochu strzelniczego, wojen oblężniczych i muszkietu.
W części tej pojawia się sporo wątków historycznych informujących o wielkich odkryciach geograficznych oraz sławnej kampanii Napoleona.
W niektórych rozdziałach drugiej części pojawiają się refleksje dotyczące istoty powstawania muzeów, które są wg Autorów „odbiciem cywilizacji” oraz problemu ekologii i ochrony środowiska.
W publikacji znajduje się wiele, wykonanych w wysokiej jakości, fotografii. W części traktującej o społeczeństwach pierwotnych znalazło się bardzo dużo interesujących rekonstrukcji oraz zdjęć zabytków archeologicznych wysokiej klasy, takich jak zestaw narzędzi pierwszych homonidów figurek drewnianych epoki kamienia czy wreszcie złotych masek azteckich. Część druga Kamieni milowych cywilizacji obfituje w liczne ryciny oraz plany miast nowożytnych.
Książkę Kamienie milowe cywilizacji niezwykle uatrakcyjniają oprócz wspomnianych fotografii także liczne i pomocne mapy, na których ukazano np. starożytne szlaki handlowe, proces udomowienia różnych gatunków zwierząt wyprawę Napoleona na wschód czy też przewidywane zmiany temperatury do końca XXI wieku.
Oczywistym wydaje się, iż Kamienie milowe cywilizacji nie zawierają listy wszystkich najważniejszych osiągnięć człowieka od zarania dziejów, jednakże moim zdaniem wybór Autorów tych 25 kamieni milowych jest jak najbardziej trafny i celowy.
Publikacja ta może poszerzać horyzonty, zainteresować Czytelnika światem prehistorycznym, starożytnym, ale także i nowożytnym i nowoczesnym, a dzięki licznym przykładom i fotografiom Czytelnik w przejrzysty sposób może poznać najważniejsze elementy rozwoju historii ludzkości.
Plus minus:
Na plus:
+ różnorodna tematyka
+ twarda oprawa
+ wysokiej jakości papier
+ duża ilość map
+ dużo, bardzo dobrych zdjęć
+ istotne i logiczne przykłady wyjaśniające rozmaite zjawiska
+ liczne rekonstrukcje
Na minus:
- w pewnych miejscach, gdzie znajdują się dodatkowe informacje zbyt mała czcionka i za ciemne tło
Tytuł: Kamienie milowe cywilizacji
Autor: Linda Blandford, Peter Davidson
Wydanie: 2009
Wydawca: Wydawnictwo BOSZ
ISBN: 978-83-7576-088-0
Stron: 191
Oprawa: twarda
Cena: ok. 65 zł
Ocena recenzenta: 9/10
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.