Program telewizyjny dla historyków (28 marca-3 kwietnia 2011)


Za nami kolejny tydzień, w czasie którego, mam nadzieję, obejrzeliście wiele ciekawych programów historycznych. By dać Wam możliwość kontynuowania tego sposobu obcowania z naszą ulubioną dziedziną, przygotowałem zestawienie pozycji, które możecie zobaczyć w telewizji w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

16:20 - Canal + Film - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Klęska na Gallipoli

Brytyjska i francuska flota została zdziesiątkowana i zmuszona do odwrotu przez artylerię turecką w bitwie o półwysep Gallipoli. Walka o Gallipoli, który strzeże dostępu do morza Marmara rozpoczęła się w 1915 r. Chociaż alianci dawali sobie radę z turecką artylerią, to ich statki zostały zdziesiątkowane przez miny rozrzucone wokół półwyspu. Dowództwo podjęło decyzję o desancie wojsk na ląd. W walkach, które trwały prawie rok, zginęło lub odniosło rany około 250 tys. żołnierzy brytyjskich i francuskich i prawie tyle samo tureckich.

18:00 - Viasat History - Ulubiony książę Hitlera

Książę Karol Edward, był ulubionym wnukiem królowej Wiktorii. W 1900 roku szesnastoletni książę był jedynym realnym spadkobiercą bardzo zamożnych księstw Saxe Coburg i Gotha w Niemczech. Na rozkaz królowej Wiktorii przyjął tytuł i został przemianowany z brytyjskiego na niemieckiego księcia - Herzoga Carla Eduarda. Po wybuchu I wojny światowej książę Karol Edward nie miał wyboru jak tylko walczyć po stronie Niemiec, przeciwko krajowi swego urodzenia. Kiedy wojna się skończyła, specjalną uchwałą parlamentu okrzyknięto go zdrajcą.

19:00 - BBC Knowledge - Ostatnie dni I Wojny Światowej

Michael Palin odkrywa, co działo się w ostatnich godzinach trwania I wojny światowej w 1918 roku oraz odwiedza miejsca walk.

21:00 - Viasat History - Ptaki na wojnie

Opowieść o zapomnianych, skrzydlatych bohaterach służb specjalnych z czasów II wojny światowej - gołębiach, które odegrały znamienną rolę w zapewnieniu aliantom zwycięstwa. Dzięki odtajnieniu przetrzymywanych przez MI5 dokumentów program prezentuje wywiady z żyjącymi jeszcze trenerami ptaków i personelem wojskowym, opowiadając historię bohaterskich ptaków, które stoczyły swoją tajną, podniebną wojnę znacząco wpływając na dzieje historii.

23:45 - TVP 1 - 1956: Wolność i miłość

Jesienią 1956 roku, gdy radzieckie czołgi rozjeżdżały państwo węgierskie, Karcsi Szabo i jego drużyna walczą z Rosjanami o złoty medal w piłce wodnej na igrzyskach olimpijskich w Melbourne. Mecz stał się najkrwawszą rozgrywką w historii sportu, symboliczną bitwą o honor i wolność, na którą spoglądał cały świat.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Królewska piechota morska

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku o uzbrojeniu brytyjskiej piechoty morskiej.

Wtorek

08:00 - BBC Knowledge - Hadrian

Dan Snow prezentuje dziedzictwo rzymskiego cesarza Hadriana - błyskotliwego stratega, enigmatycznego władcy i bezwzględnego wodza.

10:25 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:10 - Canal + Film - Che. Rewolucja

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 1

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

20:00 - Viasat History - Szarlotta: Wielka księżna Luksemburga na wojnie

Niezwykła historia wielkiej księżnej Luksemburga, Szarlotty, która w czasie okupacji dodawała ducha swemu narodowi, przemawiając z wygnania do obywateli swego kraju za pośrednictwem radia.

Środa

15:00 - Canal + Film - Che. Boliwia - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 2

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

19:30 - Viasat History - Świadek: Z balkonu pokoju 306

Przy pomocy zeznań Samuela Kylesa, który był świadkiem zamachu na Martina Luthera Kinga Juniora, program prowadzi śledztwo w jednej z najbardziej doniosłych spraw XX. wieku. 4 kwietnia 1968 roku Samuel ‚Billy’ Kyles stał obok dr Martina Luthera Kinga Juniora, na balkonie Motelu Lorraine w Memphis w amerykańskim stanie Tennessee i był naocznym świadkiem brutalnego zamachu na życie Kinga. Na podstawie zeznań Samuela Kylesa program przypomina o celach wizyty dr Martina Luthera Kinga Juniora w Tennessee i opowiada o ostatnich godzinach jego życia.

22:00 - Viasat History - Podziemny Rzym

Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne „wieczne miasto” ukryte tam od czasów rzymskiego imperium - pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty, wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Saperzy USA

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym wydaniu o amerykańskich saperach.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Tajemnica śmierci Kleopatry

Kleopatra przyszła na świat jako owoc kazirodczego związku. Poślubiała i mordowała swych braci. W wieku siedemnastu lat stała się spadkobierczynią tronu. Wielokrotnie unikała zamachów na życie. Jej śmierć okryta jest tajemnicą. Uznawano, że Kleopatra popełniła samobójstwo, zmarła w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Pat Brown, ekspert z dziedziny kryminologii, próbuje dowieść, że królowa Egiptu została zamordowana.

09:20 - Canal + - Prymas. Trzy lata z tysiąca - historia.org.pl poleca!

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

11:25 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

13:00 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 3

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

17:00 - Viasat History - Lancaster na wojnie

W czasie kiedy nazistowskie imperium Hitlera rozrastało się w całej Europie, ciężkie bombowce Avro Lancaster były jednymi z najbardziej pomocnych narzędzi odwetu. Jego dokonania to m.in. bombardowanie Hamburga, a także zrzut żywności na terytoria okupowane, które uratowały życie tysiącom ludzi. Program zawiera starannie dobrane fragmenty programów archiwalnych i wywiady z byłymi członkami załogi.

21:00 - Viasat History - Wojny w Indochinach, odc. 1

Poruszający dokument przypominający dramatyczne zmagania mieszkańców Indochin, ich cierpienie, ból i odwagę wykazaną podczas trzech wojen prowadzonych tam w kolejnych trzech dekadach.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Legia Cudzoziemska

Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

Piątek

13:00 - Viasat History - Podniebne asy I Wojny Światowej

Historia dwóch podniebnych asów z okresu I wojny światowej, obydwu nagrodzonych przyznawanym za wyjątkowe bohaterstwo Krzyżem Wiktorii - pilotów Jamesa McCuddena i Edwarda Mannocka. Piloci o których opowiada program przetrwali wystarczająco długo aby stać się doświadczonymi taktykami; latali wysoko nad terenem wroga, odważnie znosząc przejmujący chłód i otwierając ogień w dużej bliskości celu. Obydwaj zginęli w równie tragicznych co absurdalnych okolicznościach.

16:30 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 4

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

18:00 - Viasat History - Czyngis-Chan

Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

19:00 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Serial przygląda się codziennemu życiu angielskich miast w czasie hitlerowskich bombardowań w 1940 r.

Sobota

07:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Latem 1990 roku Saddam Husajn, w ciągu niespełna 36 godzin, zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”. Najważniejsza była lądowa ofensywa z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów M1A1 Abrams, która miała miejsce 26 lutego 1991 r. Wojna w Zatoce Perskiej pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, którą umożliwiał im sprzęt GPS.

10:25 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

16:00 - TVP Historia - Królewskie sny, odc. 1

Akcja rozpoczyna się po śmierci drugiej żony Władysława Jagiełły. Podobnie jak z pierwszą, król nie miał z nią syna. Bez potomka zaś nie można myśleć o założeniu dynastii. Książę Witold, brat Jagiełły, postanawia ożenić go z własną wychowanicą - księżniczką holszańską. Nie jest to wszakże jedyna oferta. Różne stronnictwa polityczne próbują pozyskać potężnego monarchę, podsuwając mu własne kandydatki.

17:00 - Viasat History - Chirurgia plastyczna w starożytności, odc. 1

Chirurgię plastyczną uważa się za jeden z cudów współczesnej nauki. Wiadomo, że paląca potrzeba dokonywania zabiegów chirurgicznych na rannych w czasie II wojny światowej żołnierzach, podobnie jak rozwój anestezjologii i coraz powszechniejsze leczenie antybiotykami przyspieszyły postęp chirurgii plastycznej i jej niemal powszechne zastosowanie dzisiaj. Mimo tego jednak, brytyjska chirurg Natasza Hidvegi była zaskoczona, kiedy dowiedziała się, że technika stosowana przez nią podczas operacji nosa pacjenta powstała 3000 lat temu w Indiach.

17:10 - TVP Historia - Katyń

17 września 1939 roku. Do Polski wkraczają Sowieci. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. Sowieci mordują polskich oficerów, którzy przebywali w obozach. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka o zamordowaniu brata, pilota Piotra Baszkowskiego. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data.

21:20 - TVP 1 - Jan Paweł II

13 maja 1981 r. ranny w zamachu Jan Paweł II zostaje przewieziony do szpitala. Przypomina sobie wydarzenia z przeszłości. Przed II wojną światową fascynował się teatrem, literaturą, filozofią, sportem i religią. Często towarzyszyli mu przyjaciele: Anna, Ewa, Halina, Tadeusz, Roman, Krzysztof i Marek. Po wybuchu wojny sytuacja dramatycznie się zmieniła. Młody człowiek doszedł do wniosku, że niszcząc wiarę, wróg uderza w tożsamość narodową Polaków, dlatego postanowił zostać księdzem.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

16:00 - TVP Historia - 1920. Wojna i miłość, odc. 1

Bronek Jabłoński jest oficerem armii rosyjskiej. Wpada w sidła bolszewickiego oddziału dowodzonego przez Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec. Szczęście mają również Władek Jarociński, służący w pruskim wojsku, oraz matematyk ze Lwowa, Józef Szymański. Trójkę mężczyzn zatrzymuje niemiecka żandarmeria i zsyła do obozu internowania. Gdy nadchodzi 11 listopada 1918 roku, koledzy wyruszają w kierunku Warszawy.

19:00 - Viasat History - Morskie imperium, odc. 1

Wpływ brytyjskiej Marynarki Królewskiej na politykę, kulturę i ekonomię kraju i sposób, w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. W momencie szczytowym stała się siłą sprawczą rozprzestrzeniania systemu handlu i wartości, które wywarły ogromny wpływ na całym świecie. Po czym cały ten wpływ straciła. Dzięki unikalnemu dostępowi do współczesnej floty, historyk, pasjonat i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji.

21:00 - Viasat History - Nefertiti i zaginiona dynastia

Przed 3000 lat ta niezwykła para wstrząsnęła fundamentami starożytnego Egiptu i stworzyła podwaliny nowej cywilizacji. Legendarna piękność Nefertiti i jej mąż Akhenaten nie tylko obalili rząd i dotychczasową stolicę, ale nawet wymienili starych bogów. W niecałe 20 lat postawili starożytny Egipt na głowie, po czym zniknęli z historii. Międzynarodowy zespół ekspertów specjalizujących się w medycynie sądowej przybywa do egipskiej Doliny Królów po raz drugi w historii, aby badać tajemnicę tej królewskiej rodziny, w której wyrósł słynny Tutenchamon.

22:25 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

00:25 - Ale Kino! - Krwawa niedziela

Film oparty na faktach. 30 stycznia 1972 roku z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez ruch społeczny Civil Right. Dla Ivana Coopera, jednego z liderów ruchu, wzorami byli Martin Luther King i Mahatma Ghandi oraz ich idea pokojowych demonstracyj. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie planowali zorganizować wiec. Nigdy tam jednak nie doszli. Na zawsze zapisał się ten marsz w historii stosunków irlandzko-brytyjskich jako „krwawa niedziela” - dzień nienawiści i wojny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz