Muzeum w Palmirach otwarte


Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry zyskało nowy, nowoczesny budynek. W przestronnych salach prezentowana jest ekspozycja przypominająca miejsce niemieckich masowych egzekucji warszawiaków podczas II wojny światowej.

Muzeum w Palmirach - wizualizacja

Pamięć o pomordowanych w tym miejscu przechowały nie pomniki i mury. Pamięć o nich noszona była w sercach. To dzięki niej, skrupulatnie maskowana pod zasadzonymi sosnami zbrodnia, została ujawniona. Po wojnie dzięki ekshumacjom odkryto blisko 2200 ofiar. Wkrótce stworzono cmentarz, a na początku lat 70. otwarto muzeum. - zaznaczyła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - Rok temu podczas jednej z uroczystości postanowiliśmy zbudować nowe muzeum. Dziś je otwieramy.

Musimy pamiętać o dramatycznej historii Polski z okresu II wojny światowej, bo przecież Palmiry to w jakiejś mierze odpowiednik Katynia. To jest warszawski Katyń. Obie te miejscowości to symbol tych samych wydarzeń, które miały na celu wyniszczenie polskiej inteligencji, odebranie narodowi warstwy przywódców. - stwierdził Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Władysław Bartoszewski, minister w Kancelarii Premiera, podkreślił, że wreszcie doczekał godnego pawilonu muzealnego, który będzie pokazywał ten dramatyczny epizod dziejów Polski. Przypomniał sylwetki kobiet, które ochotniczo zgłosiły się do ekshumowania grobów w Palmirach. Dzięki ich sumiennej pracy odkrywano tajemnice zbiorowych mogił.

Wśród eksponatów w muzeum znajdują się także pamiątki, jakie rodziny zachowały po tragicznie zmarłych bliskich. W gablotach można zobaczyć m.in. małe pakunki z różnymi bibelotami, okulary, dokumenty. To właśnie one podkreślają tragiczny charakter tego miejsca.

Inwestycja zostało sfinansowana z budżetu Miasta st. Warszawy, a jej cześć dofinansowano ze środków UE.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńców na grobach wybitnych Polaków, którzy zginęli w Palmirach. Prezydent RP Bronisław Komorowski - na grobie marszałka Sejmu Macieja Rataja, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – na grobie Jana Pohorskiego, wiceprezydenta Warszawy, a Władysław Bartoszewski minister w Kancelarii Premiera – na grobie Mieczysława Niedziałkowskiego.


Źródło: http://um.warszawa.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz