Wystawa: „Zygmunt Grünberg - architekt i patriota”


W ramach obchodów 68. rocznicy likwidacji getta krakowskiego, w Aptece pod Orłem zaprezentowana zostanie wystawa Zygmunt Grünberg – architekt i patriota. Wystawa jest prezentacją dzieła i postaci znanego i cenionego architekta, budowniczego nowoczesnego Krakowa.

Muzeum Historyczne Miasta KrakowaGrünberg urodził się w Krakowie w1896 roku. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Przemysłowej wstąpił do wojska jako ochotnik; uczestniczył w walkach w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich 1918-1919; został uhonorowany Odznaką Honorową „Orlęta” nadaną przez generała Tadeusza Rozwadowskiego. Po zakończeniu wojny i uzyskaniu uprawnień rozpoczął działalność zawodową jako architekt i budowniczy. Jego dziełem jest kilkadziesiąt zrealizowanych projektów modernistycznej architektury mieszkaniowej w Krakowie. W okresie okupacji niemieckiej doświadczył tragicznego losu Żydów krakowskich. Wraz z rodziną znalazł się w getcie, został mianowany przez komendanta obozu w Płaszowie naczelnym inżynierem budowy obozu. Obciążony całkowitą odpowiedzialnością za terminowe wykonanie robót, maltretowany przez komendanta, wielu współwięźniom uratował życie. Zginął w marcu 1945 roku zamordowany w kamieniołomach podobozu Flossenbürg.

Na wystawie zobaczymy fotograficzną dokumentację zrealizowanych przez niego projektów, obok których krakowianie przechodzą codziennie. Stare fotografie ukazują życie rodziny Grünbergów przed wojną oraz w getcie. Fotografie, dotąd niepublikowane, pochodzą z albumu rodzinnego Ziuty Grünhut z domu Grünberg.

Kurator: Anna Pióro

Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18
13 marca – 12 listopada 2011

Zwiedzanie wystawy w cenie biletu na wystawę stałą Apteka w getcie krakowskim

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz