Relacja z sejmowej konferencji poświęconej zamachowi majowemu z udziałem portalu „historia.org.pl”


Wczoraj w Sejmie w 85. rocznicę zamachu majowego miała miejsce konferencja PSL, w trakcie której przeprowadzono lekcję historii poświęconą wydarzeniom z maja 1926 r. i ich skutkom. Na konferencję został zaproszony Redaktor Naczelny „historia.org.pl”.

DSC_0056

Prezentacja lekcji historii poświęconej zamachowi majowemu i jego skutkom / fot. R.P.

PSL przed konferencją złożył u Marszałka Sejmu projekt uchwały upamiętniającej ofiary zamachu majowego.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyciągając wnioski z tragicznych wydarzeń majowych 1926 roku i następujących po nich kolejnych wydarzeń – aż do dnia dzisiejszego,  potwierdza fakt, że „Potęgi Państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden choćby największy geniusz - uczynić to może cały  świadomy swych praw i obowiązków  Naród” czytamy w uchwale.

W uzasadnieniu PSL napisało o zamachu:

„Zatrzymał postępującą od 1918 roku demokratyzację życia publicznego, pozbawił społeczeństwo wielu praw i swobód obywatelskich”.

oraz

„Od 12 maja 1926 roku budowany był nowy system władzy nazywany sanacją. Dla jednych oznaczał on wysokie urzędy państwowe, placówki dyplomatyczne, dla drugich – Brześć, Berezę Kartuską, życie w poniżeniu i nędzy”.

Konferencję rozpoczął Wicepremier Rządu Waldemar Pawlak od przypomnienia, że zamach majowy był wydarzeniem bezprecedensowym w historii naszego kraju. Podkreślał prześladowanie opozycji, które nastąpiło w jego wyniku. Wojciech Korfanty stał się przez to symbolem człowieka, który walczył o demokrację i poniósł tego ogromne konsekwencje - dodał Wicepremier.

Następnie głos zabrał Krzysztof Kosiński z FML:

„Za kilka dni tysiące licealistów przystąpi do matury z historii. W mojej ocenie do matury powinniśmy przystąpić wszyscy”.

Zwracał się w szczególności do osób, które historię przeinaczają i wykorzystują ją do celów politycznych. Stąd jak mówił powstał pomysł PSL na zorganizowanie konferencji, na której została przedstawiona historia zamachu majowego i jego skutków dla Polski. W mediach rzadko można spotkać opinie sceptyczne wobec Józefa Piłsudskiego mimo, iż wśród historyków dyskusja o nim i zamachu majowym trwa od lat.

Wojtek Duch nie tylko współprowadził wraz z Krzysztofem Kosińskim lekcję historii, ale również opiniował multimedialną prezentację, która była jej elementem.

W. Duch zaapelował do posłów:

„Ta uchwała moim zdaniem nie jest pisana przeciwko komuś, tylko za czymś. Za upamiętnieniem ofiar zamachu majowego.”

W. Duch i K. Kosiński w trakcie kilkunastominutowej prezentacji przeanalizowali zamach majowy. Opisując nie tylko jego bezpośrednie skutki jakimi była śmierć 379 osób, ale również jego następstwa.

Prezentacja była podzielona na kilka tematów, w tym m.in. takich jak: zamach majowy, korupcja, wybory brzeskie, Bereza Kartuska. Każdy z tematów był opracowany na podstawie dzieł wybitnych historyków. W temacie o korupcji przypomniano, że J. Piłsudski szedł do zamachu z hasłami walki z korupcją, której zresztą nie znalazł. Przeciwnie, minister w jego rządzie odpowiadał za nią przed Trybunałem Stanu. Dziennikarze usłyszeli także o wyborczych fałszerstwach i brutalnym traktowaniu opozycji. Omówiono również Wielki Strajk Chłopski i przypomniano, że w okresie sanacji strzelano do demonstrantów.

Na zakończenie Redaktor Naczelny „historia.org.pl” jeszcze raz zaapelował, tym razem do dziennikarzy, by w swoich materiałach i publikacjach poświęconych zamachowi majowemu i J. Piłsudskiemu umieszczali także wypowiedzi i opinie sceptycznie do niego nastawionych dziennikarzy i historyków.

„Cieszy mnie zaproszenie PSL na tę konferencję, gdyż od lat walczę o godne upamiętnienie ofiar zamachu majowego. Moje wysiłki zostały dostrzeżone i mogłem reprezentując portal „historia.org.pl” współtworzyć lekcję historii, na której pokazaliśmy drugą stronę zamachu majowego. Stronę, która nie często jest prezentowana w mediach” swoje zaproszenie na konferencję skomentował po konferencji W. Duch.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz