Program telewizyjny dla historyków (30 maja-5 czerwca 2011)


Za nami kolejny tydzień, co oznacza, że pora na przegląd programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

11:40 - Kino Polska - Korczak

Rok 1939. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. W stolicy powstaje getto. Sierociniec zostaje przeniesiony na jego teren. Opiekun dzieci odrzuca propozycję przejścia na stronę aryjską i zostaje ze swoimi podopiecznymi. Próbuje chronić ich przed makabryczną rzeczywistością. Organizuje zajęcia, bawi się z nimi. Pewnego dnia w sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Korczak wsiada wraz z dziećmi do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki.

12:50 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

13:00 - Canal + Film - Che. Rewolucja

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

14:00 - Viasat History - Plac Niebiańskiego Spokoju

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

20:00 - Viasat History - Nie od razu Rzym zbudowano, odc. 1

Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Królewska Piechota Morska

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku o uzbrojeniu brytyjskiej piechoty morskiej.

Wtorek

11:25 - BBC Knowledge - Zaginione taśmy Kennedy’ego

Wydarzenia z dnia zamachu na prezydenta Kennedy’ego, ukazane na filmach, które pozostawały w zamknięciu od roku 1963.

13:50 - TVP Historia - Ostatnie dni wojny

Maj 1945 r., wojna dobiega końca. Na ziemiach polskich mają miejsce pierwsze powojenne obchody świąt 1 i 3 maja, zorganizowano wystawę w warszawskim Muzeum Narodowym zatytułowaną „Warszawa oskarża”, potwierdzają się wiadomości o aresztowaniu szesnastu przywódców polskiego państwa podziemnego. W filmie Zofii Kunert wspominają tamten okres m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, gen. Michał Gutowski, płk. Jan Duda, Zbigniew Mieczkowski i Elżbieta Kotarska. Próbują odpowiedzieć na pytanie, co oznaczał koniec wojny dla żołnierzy Armii Krajowej.

17:05 - Canal + Film - Braveheart - „historia.org. pl” poleca!

Schyłek XIII w. Po śmierci bezdzietnego króla Szkocji władzę w kraju przejmuje angielski monarcha Edward I. William Wallace jest świadkiem aktów terroru popełnianych przez Anglików. Gdy jego żona zostaje zamordowana, William decyduje się na walkę z okupantem. Wraz z mieszkańcami rodzinnej wioski szturmuje angielski garnizon. Odwaga i talent bojowy natychmiast kreują Wallace’a, nazywanego Walecznym Sercem, na przywódcę powstania przeciw tyranii. Gdy Edward I wysyła na rozmowy pokojowe księżniczkę Izabelę, ta ulega fascynacji Williamem.

20:10 - Ale Kino! - Gladiator - „historia.org.pl” poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

01:45 - Canal + - Liban

Czerwiec 1982 r., trwa pierwsza wojna libańska. Izraelscy żołnierze wkraczają na terytorium Libanu. Na czele wojska znajduje się czołg wsparty niewielkim oddziałem piechoty. We wnętrzu maszyny są: dowódca Assi, ładowniczy Hertzel, kierowca Yigal i obsługujący działo Shmulik. Wszyscy to młodzi, niedoświadczeni żołnierze, po raz pierwszy biorący udział w misji. Ich zadaniem jest sprawdzenie niewielkiego miasteczka i wyeliminowanie stawiających opór. Problem pojawia się podczas pierwszej konfrontacji z nieprzyjacielem.

Środa

07:05 - BBC Knowledge - Kulisy II Wojny Światowej, odc. 1

Korzystając z archiwalnych materiałów na temat rozmów oraz tajnych spotkań, autorzy ukazują stosunki między Stalinem, Nazistami i Aliantami.

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Rzymu

Z charakterystycznym dla Monty Pythona poczuciem humoru Terry Jones odkrywa tajemnice Imperium Rzymskiego. Starożytny świat według Jonesa całkiem przypomina czasy współczesne.

19:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 1

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

20:00 - Viasat History - 1929: Wielki Krach - „historia.org.pl” poleca!

W programie naoczni świadkowie największego krachu finansowego w historii opowiadają o wydarzeniach na nowojorskiej Wall Street w 1929 roku. W przeciągu sześciu strasznych dni października 1929 roku udziały na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych spadły o jedną trzecią. Przepadły ponad 25 biliony dolarów prywatnego kapitału. Następnie nastąpiło bankructwo tysięcy banków, które wchłonęły oszczędności wielu ludzi. Program opowiada historię światowego kryzysu finansowego, który oby się nigdy więcej nie powtórzył.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Saperzy USA

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym wydaniu o amerykańskich saperach.

21:00 - Viasat History - Wojny w Indochinach, odc. 1

Poruszający dokument przypominający dramatyczne zmagania mieszkańców Indochin, ich cierpienie, ból i odwagę wykazaną podczas trzech wojen prowadzonych tam w kolejnych trzech dekadach.

Czwartek

07:05 - BBC Knowledge - Kulisy II Wojny Światowej, odc. 2

Korzystając z archiwalnych materiałów na temat rozmów oraz tajnych spotkań, autorzy ukazują stosunki między Stalinem, Nazistami i Aliantami.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Legia Cudzoziemska

Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

21:00 - Viasat History - Wojny w Indochinach, odc. 2

Poruszający dokument przypominający dramatyczne zmagania mieszkańców Indochin, ich cierpienie, ból i odwagę wykazaną podczas trzech wojen prowadzonych tam w kolejnych trzech dekadach.

Piątek

07:05 - BBC Knowledge - Kulisy II Wojny Światowej, odc. 3

Korzystając z archiwalnych materiałów na temat rozmów oraz tajnych spotkań, autorzy ukazują stosunki między Stalinem, Nazistami i Aliantami.

13:00 - Canal + Film - Prymas. Trzy lata z tysiąca - „historia.org.pl” poleca!

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

19:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 2

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

20:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 1

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

22:30 - TVP Historia - Czerwiec - Wrzesień 1989

Wydarzenia między czerwcem a wrześniem 1989 r. przypominane są przez fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, Dziennika Telewizyjnego i konferencji prasowych rzecznika rządu Jerzego Urbana. Prezentowane w programie wydarzenie komentowane są przez historyków i socjologów.

22:40 - Kino Polska - Szwadron

Rok 1863. Młody rosyjski baron Fiodor Jeremin wstępuje na ochotnika do szwadronu dragonów, aby zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Tymczasem w Polsce wybucha powstanie. Szwadron zostaje wysłany do jego stłumienia. Jereminowi wydaje się, że Polacy zostaną łatwo pokonani, a on bez większego wysiłku zdobędzie stopień oficerski, ordery, łupy i sławę bohatera. Jednak wojna wygląda zupełnie inaczej. Po bitwie pod Opatowem Fiodor zaczyna wątpić, po czyjej stronie jest racja. Nie chce zabijać, choć musi, by ujść z życiem.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew. Skandynawia: zapomniany front, odc. 1

Serial poświęcony najważniejszym operacjom wojennym ubiegłego stulecia. W programie: krwawa wojna fińsko-rosyjska zakończyła się w marcu 1940 roku, kiedy Finlandia utraciła dużą część terytorium. Straty po stronie rosyjskiej wyniosły około miliona zabitych.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

19:00 - Viasat History - Pol Pot: droga na pola śmierci

Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

20:00 - Viasat History - Gladiatorzy: Powrót z zaświatów

Na bazie niedawnych rewolucyjnych odkryć archeologicznych program odtwarza wydarzenia na rzymskiej arenie sprzed kilkuset lat, opowiadając o życiu i brutalnej śmierci sześciu brytyjskich gladiatorów.

21:00 - Kino Polska - Poznań ’56 - „historia.org.pl” poleca!

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew. Skandynawia: zapomniany front, odc. 2

Hitler dobrze wiedział o zagrożeniu ze strony Norwegii. W lutym 1940 roku jego armia dokonała tam pierwszej w dziejach powietrznej inwazji. Niemcy zajęły także Danię.

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Rzymianie

Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

17:00 - Discovery World - Wojna o Falklandy, odc. 1

Opowieść o konflikcie z 1982 roku. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

17:55 - Canal + Film - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

21:30 - TVP 1 - Księżna

Anglia, kwiecień 1774 r. 17-letnia piękna, wykształcona i inteligentna Georgiana Spencer darzy odwzajemnionym uczuciem hrabiego Charlesa Graya. Tymczasem jej matka negocjuje kontrakt małżeński córki z księciem Devonshire Williamem Cavendishem. Georgiana zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. William nie jest jednak z niej zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że rodzi mu tylko córki. Do serca i łoża księcia wkrada się przyjaciółka księżnej. Rozżalona Georgiana szuka zapomnienia w polityce, hazardzie i romansie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz