„Historia Finlandii” – B. Szordykowska – recenzja


Znajomość historii krajów basenu Morza Bałtyckiego poza niektórymi ich aspektami są bardzo mało u nas znane. Podobnie jest ze znajdującą się na uboczu państw skandynawskich Finlandią1. W tym roku ukazuje się praca Barbary Szordykowskiej2 wydana nakładem wydawnictwa Trio, która wnosi nową cegiełkę do poznania dziejów tego małego narodu w naszym kraju.

Opracowanie liczy sobie dwadzieścia jeden rozdziałów podzielonych na cztery części. W których zostały zaprezentowane dzieje Finlandii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Skupiając się na kilku etapach jej historii: szwedzkim, rosyjskim i niepodległości. Przy tym pierwszym można zarzucić Autorce, że przemyciła w nim znaczną część informacji dotyczącą tylko Szwecji. Ale to już zależy od uznania każdego czytelnika z osobna.

Widać, że wydawnictwo Trio znane m.in. z bardzo dobrej serii „Historia państwa świata XX i XXI wieku” poszło o krok dalej i wydało przekrojową pracę poświęconą całości historii jednego kraju. W tym wypadku Finlandii, co należy zaliczyć wydawnictwu na plus. Autor ma osobiście nadzieję, że ten trend zostanie podtrzymany. Jednakże największa pochwała należy się Autorce, która zdecydowała się podjąć trud napisania nowego opracowania, poświęconego temu krajowi. Skupiła się jak to zostało wyżej wspomniane na najważniejszych etapach z jej dziejów. Prezentując czytelnikowi w syntetycznej formie najważniejsze wydarzenia oraz wybrane aspekty z różnych dziedzin jej historii. Wśród nich znajdują się polityka, kultura, gospodarka, a nawet dzieje militarne kraju. Z czego powinni być szczególnie zadowoleni miłośnicy wojskowości, którzy z powodu bariery językowej (podobnie jak z inny dziedzin), nie mogą ich poznać szerzej. To ostatnie warto podkreślić ponieważ, nie jest ono zbyt szeroko poruszane w tego typu opracowaniach. Przy kwestii kultury można trochę żałować, że Autorka nie poświęciła chociaż kilku zdań fińskiej kinematografii czy telewizji. Najwięcej miejsca poświęcając okresowi rządów carskich oraz niepodległości. W czym widać jej główne kierunki zainteresowania nad dziejami Finlandii.

Znaczącą część miejsca B. Szordykowska poświęciła stosunkom polsko-fińskim i związkom niektórych Finów z Polską w wieku XIX i XX. Można mieć pewne wątpliwości, co do miejsca poświęconego poruszanym aspektom, ale trzeba byś świadomym tego, że jest to praca przekrojowa. A te jak wiadomo rządzą się własnymi sprawami. Opracowanie zostało napisane sprawnie i przejrzyście dzięki czemu, pomimo tego, że liczy ono sobie prawie czterysta stron czyta się z przyjemnością i zaciekawieniem.

Do minusów należy zaliczyć przede wszystkim pewną liczbą literówek i niedopatrzeń korekty, które nie przeszkadzają podczas lektury, ale mogą spowodować pewne nieporozumienia. Przykładowo na str. 86 przy liczebności armii szwedzkiej Autorka podaje, że liczyła ona 67 tys. ludzi. Po czym opisując liczebność poszczególnych formacji podaje takie oto liczby dla nich: piechota 51 tys.; jazda 75 tys., artyleria ok. 7,5 tys.; a wojska inżynieryjne ok. 500 ludzi.

W wykazie wybranej literatury B. Szordykowska skupiła się, aby przedstawić czytelnikowi wybór prac w języku fińskim, angielskim i rosyjskim. Dokonując za to szerszej prezentacji literatury w języku polskim. Co w znacznej mierze ułatwia poszukiwanie tych prac. Lecz również umożliwia czytelnikowi z zapoznaniem się stanu badań i zainteresowań polskich badaczy nad historia Finlandii.

Oprawa edytorska pracy przedstawia się bardzo dobrze. Solidna, twarda, klejona, szyta oprawa z ładną okładką sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Co do oprawy graficznej to w opracowaniu zostały umieszczone liczne ilustracje (za których ciekawy i dobry dobór należą się słowa uznania) i trzynaście map, co znacząco nie tylko uatrakcyjnia lekturę, ale również ułatwia poruszanie się po samej książce. W szczególności, że pojawiają się liczne nazwy w egzotycznym dla Polaków języku fińskim.

Ponadto pracę uzupełniają wykazy najważniejszych urzędników wg stanowionych urzędów, wykaz najczęściej występujących nazw, kalendarium czy powstawania miast w Finlandii.

Podsumowując. Otrzymujemy bardzo solidną i porządnie napisaną nowe syntetyczne opracowanie dotyczące dziejów Finlandii. Praca jest tak skonstruowana, że poruszono w niej główne aspekty każdej dziedziny, dzięki czemu znajdzie tu coś dla siebie każdy potencjalnie zainteresowany. Niekoniecznie samymi dziejami Finlandii.

Plus minus:
Na plus:
+ styl Autorki
+ tematyka
+ wartość merytoryczna
+ wykaz bibliograficzny z uwypukleniem prac polskich
+ skupienie się na wszystkich aspektach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie
+ znaczna część miejsca została poświęcona aspektom militarnym
+ ilość i dobór ilustracji
+ mapy oraz jakość ich wykonania
+ oprawa edytorska
+ aneksy
+ indeks osobowy
Na minus:
- niektórzy mogą uznać, że w II części pracy Autorka zbyt dużo miejsca poświęciła dziejom samej Szwecji
- drobne błędy i literówki

Tytuł: Historia Finlandii
Autor: Barbara Szordykowska
Wydawca: Trio
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 9788374362726
Liczba stron: 388
Oprawa: twarda
Cena: ok. 50 zł
Ocena recenzenta: 9/10

  1. Wykaz tej problematyki i wszystkich prac umieściła Autorka w wyborze bibliograficznym książki na s. 374-379. []
  2. (Ur. 1951) prof. nadzw. dr hab., pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Szersza notka została przedstawiona na tylnej części okładki opracowania. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz