Muzeum Historii Polski powstaje w dialogu - znamy projekt plastyczno-przestrzenny MHP!


Blisko, coraz bliżej... Za nami kolejny etap na drodze do budowy Muzeum Historii Polski, które powołano do życia w roku 2006. Dzisiaj rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej. Pierwsze miejsce zajął projekt przygotowany przez WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mustafa i Platige Image Sp. z.o.o.

Przewodniczący jury konkursowego prof. Andrzej Rottermund oraz dyrektor MHP Robert Kostro odczytują wyniki konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną Muzeum Historii Polski / fot. Sebastian Pawlina

Przewodniczący jury konkursowego prof. Andrzej Rottermund oraz dyrektor MHP Robert Kostro odczytują wyniki konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną Muzeum Historii Polski / fot. Sebastian Pawlina

Wśród osób zgromadzonych na konferencji prasowej, która odbyła się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, znaleźli się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor BUW Pani Ewa Kobierska-Maciuszko, Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł na Sejm RP VII kadencji, a także producentka filmowa, prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i światowej sławy scenograf Allan Starski.

Już na początku dyrektor Biblioteki przypomniała, że w tej samej sali kilka lat wcześniej rozstrzygano jeden z konkursów związanych z Muzeum Historii Żydów Polskich, którego otwarcie obecnie planowane jest na rok 2013. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że tak samo Muzeum Historii Polski już niedługo będzie mogło głośno mówić o swoim terminie otwarcia. Nie obyło się bez porównań MHP z samą Biblioteką Uniwersytecką. Dyrektor Kobierska-Maciuszko podkreśliła, że BUW jest dzisiaj już stałym elementem krajobrazu Warszawy, miejscem, które chętnie odwiedzają tak sami mieszkańcy tego miasta jak i turyści. Osobom, które pracują przy Muzeum Historii Polski życzyła, aby ich placówka za jakiś czas również wpisała się tak w panoramę Warszawy, jak i całej Polski.

Minister Bogdan Zdrojewski, który objął honorowy patronat nad konkursem na koncepcję plastyczno-przestrzenną MHP, odniósł się z kolei do faktu powstawania w Polsce wielu nowoczesnych muzeów. Od istniejących już Muzeum Powstania Warszawskiego i Podziemi Rynku w Krakowie, przez powstające Muzeum Drugiej Wojny Światowej i Muzeum Historii Żydów Polskich, aż po Muzeum Sztuki Nowoczesnej i właśnie Muzeum Historii Polski. Podkreślił jak istotny jest to projekt, nie tylko dla nas dzisiaj, ale także dla przyszłych pokoleń.

I właśnie od tych pokoleń swoje wystąpienie zaczął dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Przyznał że tak naprawdę każde pokolenie na nowo opowiada historię. To co po sobie zostawia, to metody na snucie opowieści. I dzisiaj takim sposobem są właśnie muzea. Coraz ciekawsze, nowocześniejsze, nastawione na zainteresowanie odwiedzającego. Odnosząc się już do samego MHP dyrektor zaznaczył, że pomysł plastyczny to dopiero jeden z etapów, ostateczny kształt placówki wymaga jeszcze wielu dyskusji, ustaleń, ciężkich prac. Ale to dla dyrektora Kostro był niejako powód do zadowolenia. Muzeum Historii Polski nie jest bowiem jedynie projektem, noszonym przez kogoś w teczce. Powstaje w dialogu, a to jest niezwykle istotne.

Chwilę przed ogłoszeniem oficjalnych wyników konkursu głos zabrał jeszcze przewodniczący sądu konkursowego, prof. Andrzej Rottermund. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak istotna jest w muzeum funkcja edukacyjna. Placówka tego typu musi postawić sobie za zadanie wychowywanie kolejnych pokoleń, stając się tym samym niezwykle istotnym składnikiem życia obywatelskiego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wyraził nadzieję, że do pierwszego wbicia łopaty na miejscu budowy Muzeum Historii Polski pozostało już naprawdę niewiele czasu / fot. Sebastian Pawlina

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wyraził nadzieję, że do pierwszego wbicia łopaty na miejscu budowy Muzeum Historii Polski pozostało już naprawdę niewiele czasu / fot. Sebastian Pawlina

Oficjalne otwarcie konkursu nastąpiło dokładnie 11 maja tr. Do 15 czerwca przyjmowano zgłoszenia, a na 7 listopada wyznaczono ostateczny termin składania prac konkursowych. Łącznie wpłynęło ich 17, przy czym zaakceptowano 13. Sąd konkursowy postanowił ostatecznie ocenić pięć najlepszych prac.

Poza najlepszą trójką znalazły się projekty ART. FM Sp. z.o.o. (Kraków) / No Label Sp. z.o.o. (Kraków) / Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch (Kraków) / Picaresque Maciej Pawlicki (Józefów) i Maksa Sp. z.o.o. (Stara Błotnica). Miejsce trzecie i 50 tys. zł otrzymała praca przygotowana przez Tempora S.A. (Bruksela, Belgia), a drugie i 100 tys. zł Studio Projektowe Piotr Govenlock / Bulanda, Mucha - Architekci Sp. z.o.o. Miejsce pierwsze, 250 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wspominany już na początku projekt WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mustafa i Platige Image Sp. z.o.o.

Od jutra (tj. środa 7 grudnia) w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej w Warszawie będzie można oglądać pokonkursową wystawę prac nagrodzonych. Potrwa to do czwartku 22 grudnia. A już w przyszłą środę (14 grudnia) na zainteresowanych czeka spotkanie „Jakie muzeum?”, które odbędzie się w sali 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy będą chcieli przedyskutować m.in. to, jak zainteresować historią, dlaczego potrzebujemy Muzeum Historii Polski, jakie są założenia i misja tej placówki. W rozmowie udział wezmą dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, prof. Igor Kąkolewski (szef zespołu ekspertów opracowujących wytyczne merytoryczne wystawy), Allan Starski (scenograf, juror sądu konkursowego) oraz jeden przedstawiciel zespołu, który przygotował zwycięski projekt.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz